16 C
Tirana
E shtunë, 10 Prill, 2021

Hakmarrja e urtësisë së Bismarkut

Nga Blerim LATIFI ◾◾◾ Në literaturën teorike dhe në diskursin politik prej shumë kohësh qarkullon përkufizimi për politikën si art i të mundshmes. Ndoshta ky është përkufizimi më i përfolur dhe...

Me kë është konsultuar Albini për drejtimin e Kosovës, me SHBA apo… Turqinë?!

Nga Altin GOXHAJ ◾◾◾ Sikur shqiptarët të dinin se sa sipërfaqe i ka marrë Gjermanisë Polinia (siç dhe Rusia Polonisë) pas Luftës së II Botërore, se çfarë genocidi dhe shpërngulje masive...

Origjina serbe e “Mini-Shengenit” dhe të pavërtetat e z. Edi Rama

Nga Bardhyl MAHMUTI ◾◾◾ Mohimi i gjenocidit është helmi dhe acidi, që pamundëson shërimin e plagëve në Kosovë! Gjatë takimit me Aleksandar Vuçiq, Zoran Zajev dhe Milo Gjukanoviq dhe në konferencën me...

Edvin Rama dhe prostitutat e Serbisë

Nga Gani MEHMETAJ ◾◾◾ Kur pas Luftës së Parë Botërore Franca i dha kredi Serbisë për armatim e modernizimin e policisë, atëbotë shtypi francez i shqetësuar, pyeste qeverinë e...

30 vjetori i themelimit të LDK-së. Të vazhdohet misioni historik…

Nga Jusuf BUXHOVI* ◾◾◾ Me moton për liri, barazi dhe demokraci dhe në saje të përfshirjes të gjitha shtresave shoqërore dhe politike në të, Lidhja Demokratike e Kosovës, e themeluar më...

Power me një poezi të Brodskyt kundër luftës në Bosnje godet ‘Nobelin’ për Handken

◾◾◾ Ish-ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kombet e Bashkuara, Samanta Power, e ka cilësuar si tragjike ditën kur Akademia Suedeze ia ka ndarë Çmimin Nobel për Letërsi,...

Racionalizmi politik që na duhet

Nga Fadil SAHITI ◾◾◾ Nuk është e lehtë për ta kuptuar racionalisht ngërçin ku kanë rënë bisedimet rreth koalicionit qeverisës mes partive politike që kanë fituar zgjedhjet e fundit në Kosovë....

Loja dhe krimi me sistemin arsimor të Kosovës po vazhdon

Fadil SAHITI ◾◾◾ Këta analistët politik, që na kanë bërë mendjen dhallë, kanë tendencë të fajësojnë mësuesit e Kosovës për gjendjen ku është katandis sistemi arsimor në Kosovë. I fajësojnë mësuesit...

Serbia i ka shkaktuar Kosovës mbi 22 miliardë euro dëme në luftë

◾◾◾ Mbi 22 miliardë euro llogariten dëmet e luftës që Serbia ka shkaktuar në Kosovë para dhe gjatë luftës së fundit (1990-1999), thonë zyrtarë të qeverisë dhe analistë në Prishtinë. Por,...

Detaje të frikshme rreth organizimit të vrasjes së Oliver Ivanoviqit

Nga Gentiana HASANI ◾◾◾ Gjashtë persona po akuzohen nga Prokuroria Speciale për vrasjen e ish politikanit serb Oliver Ivanoviq. Express ka arritur që ta sigurojë aktakuzën e përpiluar nga ana e...