9 C
Tirana
E shtunë, Shkurt 23, 2019

Shqiptarët, kufijtë dhe Fuqitë e Mëdha

Nga Altin GJETA Ballkani ka qenë gjithmonë i aftë të prodhojë ngjarje me rezonancë përtej fuqisë dhe shtrirjes së vet. Kështu, në fillim të shekullit XX edhe pse nën grahmat...

Bëhuni gati për fjalën e radhës, bashkim

Nga Veton SURROI Teksti i këngës për bashkim tingëllon më së qarti serbisht. 1. Në vitin 2018 u legjitimua fjala “korrigjim” (eufemizëm për ndarje dhe këmbime territoresh në baza etnike), ndërsa sapo...

Një dekret presidencial kundër ndarjes së Kosovës

Nga Çim PEKA Qelbi i krizës totale; ekonomike, sociale, politike, parlamentare, në drejtësi madje edhe brenda vetë mazhorancës qeverisëse, prej kohësh ka dalë në shesh. Por së fundmi ajo këputi edhe...

“Shkëmbimi i territoreve”

Nga Rexhep QOSJA Ideja e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, e bërë publike shumë vite më parë, por e përditësuar dy muajt e fundit, tashmë është ngritur në...

E shkruar më 28 Nëntor

Nga Mehmet KRAJA Bashkimi kombëtar, bashkimi i Kosovës me Shqipërinë, mund të bëhet vetëm nëse Shqipëria respekton vullnetin politik dhe sovranitetin e Kosovës, sepse në të kundërtën bashkimi quhet aneksim. Para...

Gomari që bëri patriotin në Pejë

Nga Berat BUZHALA Kjo ishte e tëra nga cirku i ditës së sotshme. Erdhi Edi nga Tirana në Pejë për të na thënë që ai që e quan Hashim Thacin tradhtar...

Kujdestari i Serbisë: Javën tjetër vij në Kosovë, deri atëherë të largohet taksa ndaj...

Udhëheqësit europianë sillen me Republikën e Kosovës sikur ajo ishte shkaktarja dhe armikja e tyre në luftën e 1999-ës dhe sikur kriminelët serbë ishin aleatët e tyre. Ka ardhur...

Kryeministrja serbe është një injorante dhe gënjeshtare

Nemanja Stjepanovig: Kryeministrja serbe eshte nje injorante dhe genjeshtare, ndersa drejtesia e Serbise I ka mbyllur syte para kriminelëve te luftes. Aktivisti i njohur për të drejtat e njeriut nga...

Gjergj Kastrioti është pasqyra ku Shqiptarët e njohin vetveten

Nga Imzot Dodë Gjergji Në mbrëmjen kulturore të promovimit të 3 librave të rinj për Gjergj Kastriotin – Skënderbeun, në Rezidencën e Ipeshkvisë në Prishtinë, më 9 nëntor 2018, e...

Zëvendëskryeministri Hoxhaj: Të kushtëzohet BE’ja nëse s’ndodh liberalizimi

Njeriu i dytë në Qeveri dhe në PDK, Enver Hoxhaj, konsideron se Kosova duhet të ndryshojë qasjen ndaj Bashkimit Evropian nëse deri në fund të vitit nuk merret vendimi...

Qëndroni të Lidhur me ShqipNews

50,491FansaPëlqeje
7,486NdjekësitNdjek
60,000NdjekësitNdjek
104NdjekësitNdjek
5,075AbonentëAbonohu
- Reklamoni ketu -

Të Fundit

Protesta e 16 Shkurtit edhe për pronën dhe dinjitetin e përdhunuar nga Rilindja!

Nga Qamil GJYREZI Ish-pronarët dhe ish-të persekutuarit janë trajtuar shumë keq në këto vite të qeverisjes së Rilindjes. Qeveria Rama e tregoi me fakte se...

Ndahet nga jeta në moshën 102 vjeçare akademiku dhe albanologu i famshëm Idriz Ajeti

Ka ndërruar jetë më 13 shkurt 2019 në Prishtinë, në moshën 102 vjeçare, albanologu, gjuhëtari e intelektuali, pedagogu dhe veprimtari i palodhshëm në zhvillimet...

Nuk mjafton vetëm me dashtë, duhet edhe me ditë!

Angazhimi i MEMO në ndërtimin e Memorialit të Fëmijevë të vdekur në Kampin e Internimit Tepelenë, nuk është rastësor, spontan apo dëshirë e...