22 C
Tirana
E premte, 7 Gusht, 2020

Njihni Xhokondën, vajza nga Tirana që bën maska me gazeta

Nga Entela RESULI ◾◾◾ Xhokondën nuk e ka bërë shkolla artiste, por fakti që është rritur në një shtëpi ku arti ishte pjesë e saj. Gjyshi ka qenë piktor dhe lodrat...

Enida Bozheku: Vendi ka nevojë për një Pakt Kombëtar

Intervistoi Lindita BUSHGJOKAJ ◾◾◾ Juristja Enida Bozheku në një intervistë për gazetën “Shekulli” analizon situatën politike në vend. Ajo thotë se zgjidhja e krizës do të ishte krijimi i një Pakti...

Krimi qeveris gjithë territorin, zgjedhjet ishin grusht shteti!

Nga Francesco GIUIBILEI ◾◾◾ Babai i fisshëm i politikës shqiptare, Sali Berisha, President i Republikës nga viti 1992-1997 dhe Kryeministër nga 2005 deri në 2013-ën, na mirëpret në zyrën e tij...

Kam botimin e parë të Barletit, si gjest respekti për Shqipërinë

Bashkëbisedoi Mark SIMONI ◾◾◾ Giacomo Francesco Baldissera ka lindur në Venecia, 7 Mars 1952. Përfunduar studimet në Liceun klasik “Marco Foscarini”. Mban titullin Doktor në Shkencat Politike që në...

Bajram Karabolli: Kam jetuar me heronjtë e librave, jo të punës socialiste…

◾◾◾ Me shqipëruesin e njohur të letërsisë hispanike. Do doja të isha në një darkë me Flutura Açkën, Agron Tufën dhe Agim Baçin “Pedro Paramo” një nga librat monumental të...

Sekretet e një jete përtej bllokut dhe ku gabuam?

Intervistë me Dr. Isuf Kalo September 19, 2019 09:27 Roza Luksemburg e quante pluralizmin si kushtin e parë të demokracisë dhe ndoshta ka qenë kjo rrethanë historike që ka lehtësuar mendjen...