14 C
Tirana
E hënë, 25 Maj, 2020

Abaz Hoxha: Enveri preu shiritin, Mehmeti nuk shkeli në Kinostudio

Abaz T. Hoxha, ish-kryeinxhinieri i Kinostudios “Shqipëria e Re” rrëfen historinë e prodhimit tw filmit shqiptar. Enver Hoxha preu shiritin e inaugurimit me gërshërët që i dha Xhanfize Keko....

Retro Intervistë: Erion Veliaj, femija jetim qe u be lider

Nga Ilda LUMANI Vitin e Ri ‘94 ishim veçanërisht ngushtë, mu desh të shisja fiq të thatë në Pazar të Ri, që na i kishin dërguar disa kushërinj”… “Kam...

Leximet e Mirelës! Intervista e një ministreje të palexuar

Është interesante që njerëz të caktuar edhe pa qenë e nevojshme kanë dëshirë të vetëdemaskohen. Në një intervistë mbushur me pasaktësi, me gafa dhe me sugjerime të lodhura Mirela...

Ish-presidenti kroat: Pse nuk besoj në shkëmbim territoresh në mënyrë të paqtë

Presidenti i fundit i Presidencës së Jugosllavisë në vitin 1991 dhe presidenti i Kroacisë për dy mandate rresht, një dekadë më vonë, Stjepan Mesiç nuk është i huaj për...

Paskal Milo: Partia Socialiste ka devijuar djathtas

Intervistoi Xhevdet SHEHU Prof. Milo, eshtrat e Mit’hat Frashërit do të rivarrosen sot në atdhe me një ceremoni shtetërore. Ju si historian, por edhe si politikan, a do të merrni...

Aktivistja Refxhei Tola, drejt realizimit të ëndrrës për t’u bërë prokurore e ndershme

Intervistoi Merjeme TOTA ◾◾◾ Shqipërisë i mungon drejtësia Aktivistja 20 vjeçare Refxhei Tola është drejt realizimit të ëndrrës së saj për tu bërë prokurore e ndershme. Gjatë eksperiencës që ka pasur si...

Simon Mirakaj: Hiqini retë e dosjeve të sigurimit, politika duhet të pastrohet

Nga Blerina GJOKA 74-vjeçari Simon Mirakaj është ulur në një dhomë mobiluar në stilin e kohës komuniste. I veshur me një kostum blu ai pret të takohet me një grup...

Njihni Xhokondën, vajza nga Tirana që bën maska me gazeta

Nga Entela RESULI ◾◾◾ Xhokondën nuk e ka bërë shkolla artiste, por fakti që është rritur në një shtëpi ku arti ishte pjesë e saj. Gjyshi ka qenë piktor dhe lodrat...

Alida Hisku, plagët e pashëruara të një artisteje të madhe

Nga Albina GJERGJI ◾◾◾ Përtej pasionit, personalisht e kam konsideruar edhe fat të madh që në jetë kam ushtruar profesionin që gjithmonë kam dashur të bëj, pra gazetarinë. Të zgjohesh e...

Një intervistë me Bernardo Bertoluccin

Përgatiti Armin TIRANA Prolog. Romë, ditë. Dritare të mbyllura, heshtje, tenda të ulura, mbrëmje prilli. Në plan të parë, Bernardo Bertolucci është në apartamentin e tij, dy hapa larg nga...