22 C
Tirana
E shtunë, Shtator 21, 2019

Petro Marko në fjalët e së bijës, si festoheshin ditëlindjet në shtëpinë e shkrimtarit,...

Nga Anila MEMA Përherë jam ndier si në shtëpi. Që herën e parë, kur kapërceva pragun e asaj banese në bulevardin “Zogu i Parë”, që mban që në hyrje pllakatin...

Leximet e Mirelës! Intervista e një ministreje të palexuar

Është interesante që njerëz të caktuar edhe pa qenë e nevojshme kanë dëshirë të vetëdemaskohen. Në një intervistë mbushur me pasaktësi, me gafa dhe me sugjerime të lodhura Mirela...

Ish-presidenti kroat: Pse nuk besoj në shkëmbim territoresh në mënyrë të paqtë

Presidenti i fundit i Presidencës së Jugosllavisë në vitin 1991 dhe presidenti i Kroacisë për dy mandate rresht, një dekadë më vonë, Stjepan Mesiç nuk është i huaj për...

Një intervistë me Bernardo Bertoluccin

Përgatiti Armin TIRANA Prolog. Romë, ditë. Dritare të mbyllura, heshtje, tenda të ulura, mbrëmje prilli. Në plan të parë, Bernardo Bertolucci është në apartamentin e tij, dy hapa larg nga...

Paskal Milo: Partia Socialiste ka devijuar djathtas

Intervistoi Xhevdet SHEHU Prof. Milo, eshtrat e Mit’hat Frashërit do të rivarrosen sot në atdhe me një ceremoni shtetërore. Ju si historian, por edhe si politikan, a do të merrni...

Veliaj mund të dojë ta sfidojë Ramën, Xhafaj mund të kërkojë krijimin e polit...

Alfred Lela, drejtor i Politiko.al analizon se Rama po mundohet të dalë nga "këmisha e hekurt" që ia ka ngushtuar kapilarët qeverisës Zhvillimet e fundit në Partinë Socialiste dhe qeveri...

Abaz Hoxha: Enveri preu shiritin, Mehmeti nuk shkeli në Kinostudio

Abaz T. Hoxha, ish-kryeinxhinieri i Kinostudios “Shqipëria e Re” rrëfen historinë e prodhimit tw filmit shqiptar. Enver Hoxha preu shiritin e inaugurimit me gërshërët që i dha Xhanfize Keko....

Eir Plasari: Shkrimi që lindi nga një dashuri e pamundur

Autorja vjen në një rrëfim për vëllimin me poezi "I shkruaj së pamundurës" Ky është libri i dytë pas romanit "Bërthama", i cili tërhoqi vëmendjen e kritikës. “Edhe në botën e...

David Phillips: Erdogan, një mik i rremë i Shqipërisë, ai nuk mund të besohet

David Phillips, ish-këshilltar i lartë pranë Departamentin e Shtetit, flet për gazetën “Shekulli”: “Ndërtimi i një mega-xhamie në Tiranë, manifestim i neo-otomanizmit në Ballkan. Imperializmi ekonomik i Turqisë nuk...

Josip Juratoviç: Nëse lëmë Thaçin e Vuçiçin të ndryshojnë kufijtë, në Europë krijohen 40...

Deputeti gjerman, Josip Juratoviç, ka thënë se presidenti Thaçi dhe Aleksandër Vuçiq e dijnë që nuk do të ketë ndryshim të kufijve, megjithatë sipas tij ata po e paraqesin...