22 C
Tirana
E shtunë, Shtator 21, 2019

Ju them se katër kriminelët më të mëdhenj të Shqipërisë ishin: Enver Hoxha,...

Intervistoi Roland QAFOKU Zoti Parllaku si është të jesh 100 vjeç. Ditën që mbushët një shekull a iu drejtuat Zotit me falënderim? E prisja 100 vjetorin normalisht,. Një aksident ma vështirësoi...

“Komandant” Surroi: Ndërhyrja e NATO-s është bërë se ka qenë e pasuksesshme UÇK-ja.

Intervistoi Beti NJUMA & Alda BARDHYLI Ka rëndësi gjithmonë fillimi në jetë. Le ta nisim bisedën nga fëmijëria juaj. Jeni rritur në një ambient ku flitej shqip dhe serbisht, më...

Të qenit shqiptar është pjesë e “nostro rason d’esere!”(arsyes tonë të ekzistencës)

Intervistë me Alejandro GRECON Rrënjët e tij zënë fill tek pasardhësit e Skënderbeut. Njëri nga prindërit mbante mbiemrin Muzaka, ndërsa tjetri mbante atë Greco. Shumë shekuj më parë, familja e...

Krimi qeveris gjithë territorin, zgjedhjet ishin grusht shteti!

Nga Francesco GIUIBILEI ◾◾◾ Babai i fisshëm i politikës shqiptare, Sali Berisha, President i Republikës nga viti 1992-1997 dhe Kryeministër nga 2005 deri në 2013-ën, na mirëpret në zyrën e tij...

Leximet e Mirelës! Intervista e një ministreje të palexuar

Është interesante që njerëz të caktuar edhe pa qenë e nevojshme kanë dëshirë të vetëdemaskohen. Në një intervistë mbushur me pasaktësi, me gafa dhe me sugjerime të lodhura Mirela...

Eir Plasari: Shkrimi që lindi nga një dashuri e pamundur

Autorja vjen në një rrëfim për vëllimin me poezi "I shkruaj së pamundurës" Ky është libri i dytë pas romanit "Bërthama", i cili tërhoqi vëmendjen e kritikës. “Edhe në botën e...

Tirana të paktën të mos duartrokasë kur të dëmtohet Kosova

Intervistë e Nexhmedin SPAHIUT Kosova nuk pret që Tirana të ngrejë avionët ushtarakë dhe të dalë në mbrojtje të territoreve të Kosovës (sepse këtë Tirana zyrtare nuk e ka bërë...

Një intervistë me Bernardo Bertoluccin

Përgatiti Armin TIRANA Prolog. Romë, ditë. Dritare të mbyllura, heshtje, tenda të ulura, mbrëmje prilli. Në plan të parë, Bernardo Bertolucci është në apartamentin e tij, dy hapa larg nga...

Profesor Doktor Sali Berisha për gazetën Bota Sot

Intervistoi Mimoze LAKNA Berisha: Hashim Thaçi peng i dosjeve të Beogradit, i rrezikshëm drejtimi i dialogut nga ai Në një intervistë ekskluzive për gazetën “Bota sot”, ish Kryeministri i Shqipërisë Sali...

Ish-presidenti kroat: Pse nuk besoj në shkëmbim territoresh në mënyrë të paqtë

Presidenti i fundit i Presidencës së Jugosllavisë në vitin 1991 dhe presidenti i Kroacisë për dy mandate rresht, një dekadë më vonë, Stjepan Mesiç nuk është i huaj për...