14 C
Tirana
E premte, Nëntor 22, 2019

Flet ish-ministri Bushati dhe hedh “bombën” në zyrën e Edi Ramës

Nga Alqi KOÇIKO Shqipëria dhe Bashkimi Europian. Kosova, njohja e së cilës është fakt i kryer tashmë. Marrëveshja me Greqinë. Marrëdhëniet strategjike të vendit. Viti kyç 2019 për Shqipërinë. Zgjedhjet...

“Komandant” Surroi: Ndërhyrja e NATO-s është bërë se ka qenë e pasuksesshme UÇK-ja.

Intervistoi Beti NJUMA & Alda BARDHYLI Ka rëndësi gjithmonë fillimi në jetë. Le ta nisim bisedën nga fëmijëria juaj. Jeni rritur në një ambient ku flitej shqip dhe serbisht, më...

David Phillips: Erdogan, një mik i rremë i Shqipërisë, ai nuk mund të besohet

David Phillips, ish-këshilltar i lartë pranë Departamentin e Shtetit, flet për gazetën “Shekulli”: “Ndërtimi i një mega-xhamie në Tiranë, manifestim i neo-otomanizmit në Ballkan. Imperializmi ekonomik i Turqisë nuk...

Josip Juratoviç: Nëse lëmë Thaçin e Vuçiçin të ndryshojnë kufijtë, në Europë krijohen 40...

Deputeti gjerman, Josip Juratoviç, ka thënë se presidenti Thaçi dhe Aleksandër Vuçiq e dijnë që nuk do të ketë ndryshim të kufijve, megjithatë sipas tij ata po e paraqesin...

Të qenit shqiptar është pjesë e “nostro rason d’esere!”(arsyes tonë të ekzistencës)

Intervistë me Alejandro GRECON Rrënjët e tij zënë fill tek pasardhësit e Skënderbeut. Njëri nga prindërit mbante mbiemrin Muzaka, ndërsa tjetri mbante atë Greco. Shumë shekuj më parë, familja e...

Abaz Hoxha: Enveri preu shiritin, Mehmeti nuk shkeli në Kinostudio

Abaz T. Hoxha, ish-kryeinxhinieri i Kinostudios “Shqipëria e Re” rrëfen historinë e prodhimit tw filmit shqiptar. Enver Hoxha preu shiritin e inaugurimit me gërshërët që i dha Xhanfize Keko....

Veliaj mund të dojë ta sfidojë Ramën, Xhafaj mund të kërkojë krijimin e polit...

Alfred Lela, drejtor i Politiko.al analizon se Rama po mundohet të dalë nga "këmisha e hekurt" që ia ka ngushtuar kapilarët qeverisës Zhvillimet e fundit në Partinë Socialiste dhe qeveri...

Profesor Doktor Sali Berisha për gazetën Bota Sot

Intervistoi Mimoze LAKNA Berisha: Hashim Thaçi peng i dosjeve të Beogradit, i rrezikshëm drejtimi i dialogut nga ai Në një intervistë ekskluzive për gazetën “Bota sot”, ish Kryeministri i Shqipërisë Sali...

Petro Marko në fjalët e së bijës, si festoheshin ditëlindjet në shtëpinë e shkrimtarit,...

Nga Anila MEMA Përherë jam ndier si në shtëpi. Që herën e parë, kur kapërceva pragun e asaj banese në bulevardin “Zogu i Parë”, që mban që në hyrje pllakatin...

Retro Intervistë: Erion Veliaj, femija jetim qe u be lider

Nga Ilda LUMANI Vitin e Ri ‘94 ishim veçanërisht ngushtë, mu desh të shisja fiq të thatë në Pazar të Ri, që na i kishin dërguar disa kushërinj”… “Kam...