24 C
Tirana
E martë, 11 Maj, 2021

Elton Ilirjani: Unë do kisha turp të isha Kryeministër i Shqipërisë

◾◾◾ Elton Ilirjani, i riu homoseksual nga Tepelena që trazoi opinionin publik gjatë verës me deklaratat e tij në media, batutat dhe shpesh etiketimet për personazhet e politikës, vjen sot...

Enida Bozheku: Vendi ka nevojë për një Pakt Kombëtar

Intervistoi Lindita BUSHGJOKAJ ◾◾◾ Juristja Enida Bozheku në një intervistë për gazetën “Shekulli” analizon situatën politike në vend. Ajo thotë se zgjidhja e krizës do të ishte krijimi i një Pakti...

Bajram Karabolli: Kam jetuar me heronjtë e librave, jo të punës socialiste…

◾◾◾ Me shqipëruesin e njohur të letërsisë hispanike. Do doja të isha në një darkë me Flutura Açkën, Agron Tufën dhe Agim Baçin “Pedro Paramo” një nga librat monumental të...

Njihni Xhokondën, vajza nga Tirana që bën maska me gazeta

Nga Entela RESULI ◾◾◾ Xhokondën nuk e ka bërë shkolla artiste, por fakti që është rritur në një shtëpi ku arti ishte pjesë e saj. Gjyshi ka qenë piktor dhe lodrat...

Sekretet e një jete përtej bllokut dhe ku gabuam?

Intervistë me Dr. Isuf Kalo September 19, 2019 09:27 Roza Luksemburg e quante pluralizmin si kushtin e parë të demokracisë dhe ndoshta ka qenë kjo rrethanë historike që ka lehtësuar mendjen...

Kam botimin e parë të Barletit, si gjest respekti për Shqipërinë

Bashkëbisedoi Mark SIMONI ◾◾◾ Giacomo Francesco Baldissera ka lindur në Venecia, 7 Mars 1952. Përfunduar studimet në Liceun klasik “Marco Foscarini”. Mban titullin Doktor në Shkencat Politike që në...

Krimi qeveris gjithë territorin, zgjedhjet ishin grusht shteti!

Nga Francesco GIUIBILEI ◾◾◾ Babai i fisshëm i politikës shqiptare, Sali Berisha, President i Republikës nga viti 1992-1997 dhe Kryeministër nga 2005 deri në 2013-ën, na mirëpret në zyrën e tij...

Alida Hisku, plagët e pashëruara të një artisteje të madhe

Nga Albina GJERGJI ◾◾◾ Përtej pasionit, personalisht e kam konsideruar edhe fat të madh që në jetë kam ushtruar profesionin që gjithmonë kam dashur të bëj, pra gazetarinë. Të zgjohesh e...

Ju them se katër kriminelët më të mëdhenj të Shqipërisë ishin: Enver Hoxha,...

Intervistoi Roland QAFOKU Zoti Parllaku si është të jesh 100 vjeç. Ditën që mbushët një shekull a iu drejtuat Zotit me falënderim? E prisja 100 vjetorin normalisht,. Një aksident ma vështirësoi...

Profesor Doktor Sali Berisha për gazetën Bota Sot

Intervistoi Mimoze LAKNA Berisha: Hashim Thaçi peng i dosjeve të Beogradit, i rrezikshëm drejtimi i dialogut nga ai Në një intervistë ekskluzive për gazetën “Bota sot”, ish Kryeministri i Shqipërisë Sali...