35 C
Tirana
E hënë, 3 Gusht, 2020

Kush ishin shqiptarët nga Maqedonia që morën pjesë në themelimin e LDK-së

◾◾◾ Emra të njohur të intelektualëve shqiptarë me origjinë nga Maqedonia janë pjesë e themelimit të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), që atëkohë njihej si një lëvizje politike që...

Në Podgoricë po thyhen shtizat gjeopolitike

Nga Emin AZEMI ◾◾◾ Kthjelltësia e Podgoricës dhe Shkupit për të akseptuar drejt rikonfigurimet gjeopolitike, duke integruar në kulturën e vendimmarrjes shtetërore një frymë të re, i bën këto dy shtete...

Memorandumi i dytë

Nga Salajdin SALIHU Elitat politike dhe akademike serbe vazhdojnë që ta shohin botën me dioptri nacionaliste dhe të gjykojnë sipas kallëpeve mentale të shekullit XIX. Shqiptarët ende shihen si...

Sekretari amerikan i Mbrojtjes James Mattis nesër për vizitë në Shkup

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis nesër vjen për vizitë zyrtare në Maqedoni. Mattis do të ketë takim me kryeministrin Zoran Zaev, me ministren e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska, ndërsa më...

Gjykata që mbrojnë maqedonas, e dënojnë shqiptarë!

Nga Emin AZEMI ◾◾◾ Të flasësh për një sistem të pareformuar që qenka ende i ndikuar nga politika dhe të mos përmendësh produktet e këtij deformiteti, siç janë rastet e montuara...

Cubat e vitit 2050

Nga Nexhmedin SPAHIU O Zot, t’lus unë m’katari, Falnaj m’katet për jetë e mot, Gjithë ku shkel këmbë shqiptari Ti, bekoje, i Madhi Zot. Viteve të ‘90-ta, në lokalet e Tiranës bisedonim se çfarë...

Shqiptarët e “bodrumeve” dhe maqedonasit e “salloneve”!

Nga Emin AZEMI ◾◾◾ Shoqëria në Maqedoni funksionon si një shtëpi me disa nivele, ku zakonisht në nivelin e sipërm bëjnë pallën e qejfit “gazdallarët” maqedonas, përdhesen e menaxhojnë “sluzbenikat” maqedonas,...

Kurirët shqiptarë të rrenave serbe!

Ende ka redaktorë në Prishtinë, po edhe në Tiranë, që s’e kanë tejkaluar kompleksin e inferioritetit ndaj propagandës sllave. Duke qenë nën trysninë e shputës së këtij inferioriteti, ata...

Sakrifica jonë për veten tonë

Nga Blerton ASLLANI Të nderuar lexues, po mundohem të gjej forcë në çdo cep të aktualitetit për ta shkruar këtë shkrim që ju do ta lexoni. Është e vështirë të flasësh...

Në Iliridë flamurit Kuq e Zi ju bashkangjit një flamur i paidentifikuar !

Nga Blerton ARSLLANI Nentori me dy flamuj, Nentor i ftohte qe tregon sa te varfer jane shqiptaret dhe çfare loje e pushtetit sllav jane. Ky gjest, ky vendim, pertej keqkuptimeve eshte...