35 C
Tirana
E hënë, 3 Gusht, 2020

Shteti shqiptar duhet të mbrojë Enes Azirin dhe shqiptarët kudo që ndodhen

Ky djalë në foto është Enes Aziri nga Shkupi është kickbokser. Te dielën me 24 Qershor 2018 i është hequr titulli Kampion Ballkanik titill të cilin e...

Politikat dhe politikanët pjellë të UDB-së

Nga Blerton ARSLLANI Politika aktuale dhe politikanet aktual qe flene mbi tavolinat e parlamentit sllav: nje pjelle e jashtezakonshme e sherbimeve sekrete te Jugosllavise. Duke filluar nga parlamenti i Maqedonise dhe...

Në Iliridë flamurit Kuq e Zi ju bashkangjit një flamur i paidentifikuar !

Nga Blerton ARSLLANI Nentori me dy flamuj, Nentor i ftohte qe tregon sa te varfer jane shqiptaret dhe çfare loje e pushtetit sllav jane. Ky gjest, ky vendim, pertej keqkuptimeve eshte...

Memorandumi i dytë

Nga Salajdin SALIHU Elitat politike dhe akademike serbe vazhdojnë që ta shohin botën me dioptri nacionaliste dhe të gjykojnë sipas kallëpeve mentale të shekullit XIX. Shqiptarët ende shihen si...

Shqiptarët sipas Krist Malokit

Nga Salajdin SALIHU Çdo komb, sipas Gustave Le Bon-it, e ka konstitucionin e vet mendor dhe udhëhiqet nga ide të pakta. Të gjitha artet, institucionet dhe politikën ja përshtat...

Kurirët shqiptarë të rrenave serbe!

Ende ka redaktorë në Prishtinë, po edhe në Tiranë, që s’e kanë tejkaluar kompleksin e inferioritetit ndaj propagandës sllave. Duke qenë nën trysninë e shputës së këtij inferioriteti, ata...

Cubat e vitit 2050

Nga Nexhmedin SPAHIU O Zot, t’lus unë m’katari, Falnaj m’katet për jetë e mot, Gjithë ku shkel këmbë shqiptari Ti, bekoje, i Madhi Zot. Viteve të ‘90-ta, në lokalet e Tiranës bisedonim se çfarë...

Sekretari amerikan i Mbrojtjes James Mattis nesër për vizitë në Shkup

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis nesër vjen për vizitë zyrtare në Maqedoni. Mattis do të ketë takim me kryeministrin Zoran Zaev, me ministren e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska, ndërsa më...

Sakrifica jonë për veten tonë

Nga Blerton ASLLANI Të nderuar lexues, po mundohem të gjej forcë në çdo cep të aktualitetit për ta shkruar këtë shkrim që ju do ta lexoni. Është e vështirë të flasësh...

Vendi po zbrazet, do të ngelim edhe pa vajtojca!

Nga Emin AZEMI ◾◾◾ Vendi po zbrazet dhe ka rrezik që një ditë nuk do të ketë as vajtojca për t’i qarë shtëpitë e bukura që do të ngelin me drita...