16 C
Tirana
E shtunë, 28 Mars, 2020

Je suis Edvin Rama!

Nga Erl KODRA ◾◾◾ Kur prokurorët e Krimeve të Rënda u përballën me lakejt e Edi Ramës në Këshillin për Rregulloren, Mandatet dhe Imunitetin (20 Tetor 2017) me kërkesën për arrestimin...

Sajmir Tahiri nuk ka arësye të bëjë burg për Edvin Ramën

Nga Erl KODRA ◾◾◾ Saimir Tahiri është i ndërgjegjshëm se në çfarë humnere e ka zhytur Policinë e Shtetit përgjatë kohës që i shërbeu Edvin Ramës. Guximi i tij i çartur...

Avokati i djallit Isuf Kalo dhe djalli dora vetë, Enver Hoxha

Nga Erl KODRA ◾◾◾ Shpesh më kujtohet një ndodhi e herëshme e fëmijërisë time, që shënoi fillimin e dyshimit brenda meje, se bota ime e vogël nuk ishte ashtu siç dukej....

Rilindja regjimi që pjell përbindësha

Nga Erl KODRA ◾◾◾ Çka jemi dhe pse po zhytemi çdo ditë e më shumë në vorbullën e zezë të imoralitetit njerëzor, ku veset e përziera me instinkte dominojnë, ndërsa po...

Rrondokopi: Përgjegjësia në komunikimin publik dhe dy fjalë për showman-in Dritan Hila

Nga Erl KODRA ◾◾◾ Përgjatë jetës, çdo njeri merr dhe jep me ata që i gjenden pranë; ata ndajnë së bashku hapësirën, emocionet, dhimbjet, zhgënjimet dhe shpresën. Gjithçka ndodhë nëpërmjet fjalës,...

Edi Rama dhe disa çështje të dinjitetit njerëzor

Nga Erl KODRA ◾◾◾ Të drejtat elementare të qenieve njerëzore në shoqëritë postdiktatoriale rezultojnë të mbeten një sfidë, ndërsa për vendin tonë këto të drejta nuk kanë arritur të konsiderohen ndonjëherë,...

Fake News 24

Nga Erl KODRA ◾◾◾ "Për shkak të origjinës së tyre të dyshimtë, sulme të tilla nuk e cënojnë aspak aleancën e News24 me opinionin publik dhe teleshikuesit. Askush të mos trembet...

Opinionet rreth cilësisë së litarit bash në shtëpinë e të varurit janë të papranueshme

Nga Erl KODRA ◾◾◾ ▪️Pelikani kaçurrel Të shkruash për opinionin publik, veçanarisht në demokraci, është përgjegjësi e jashtëzakonshme. Aq më tepër të ndërtosh këtë opinion ose ta përpunosh atë sipas disa interesave;...

Brumbujt e moralit të Kumbarit Edvin Rama

Nga Erl KODRA ◾◾◾ Replikë me Preç Zogaj Po lexoja sot opinionin e Preç Zogaj me titull “Të ndaluar, por jo kriminelë” (liberale.al), ku mes të tjerash, Zogaj thotë se “Katapultimi i...

Krimi i Organizuar Shqiptar dhe Kryeministri i Republikës Kriminale të Shqipërisë III

Nga Erl KODRA ◾◾◾ Disa përkufizime mbi kriminalizimin e shoqërisë dhe qeverisja e Krimit të Organizuar Shoqëria jonë vuan nga shumë sëmundje, por ajo me prognozën më fatale është “shkatërrimi i aftësive...