8 C
Tirana
E mërkurë, 27 Janar, 2021

Bashkimi Ballkanik sipas Aleksandar Vuçiçit dhe Edvin Ramës

Nga Erl KODRA ◾◾◾ Të dhënat kryesore të ekonomisë serbe janë thjeshtë të pakrahasueshme me ekonominë tonë, madje janë të pakrahasueshme edhe me çdo ekonomi të rajonit. Një ekonomi që eksporton automobila,...

Gjenocidi politik në Shqipëri dhe ribërja e Rendit Kushtetues

Nga Erl KODRA ◾◾◾ Pjesa I Partitë politike ekzistojnë si vullnet i shtresave shoqërore të cilat ato përfaqësojnë. Përgjithësisht, identiteti i një partie politike përcaktohet edhe nga emri. Ky përkufizim...

Requiem

Nga Erl KODRA ◾◾◾ Kësaj ane fluturat mblidhen vetiu, Ndalojnë gurëve të varreve, Pulitin krahët e larmë e dridhen. Ikin e vijnë gjithë natën. Fluturat joshen Me trandafila të bardhë, Të lidhur me kordele të zeza,...

Manual për t’u përballur me Edi Ramën

Nga Erl KODRA ◾◾◾ Nëse ju ndih' fati dhe gjindeni përballë me Edi Ramën, në një situatë ku mundesh me ia thanë publikisht dy fjalë, ju nuk mund ta shpërdoroni këtë...

Pika e Fundme

Nga Erl KODRA ◾◾◾ Perimetri nuk ka anë ashtu siç mendohet rëndom, Madje edhe mendimi asht i vështirë të konceptohet ndryshe, Përveçse në formë të pakufizueme, përtej cakut ku mendja mund të...

“Kalorësi i Fytyrës së Vrerosur” dhe Presidenti Macron

Nga Erl KODRA ◾◾◾ Për të kuptuar një situatë komplekse, asnjëherë nuk mjaftojnë gjërat që duken ose deklarohen publikisht. Arsyet e refuzimit francez nuk mund të shpjegohen thjeshtë ashtu siç e...

Edi Rama, Juda i Shqipërisë

Nga Erl KODRA ◾◾◾ Mund të duket si teori konspiracioni, por në fakt është e vërtetë: Edi Rama është antishqiptari më i madh në Historinë e Shqipërisë. Argumentet e rënditura më...

Bubuzheli i Kuq

Nga Erl KODRA ◾◾◾ Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Europë (OSBE) në Tiranë përfaqësohet Bernd Borchardt. Ai është një diplomat gjerman me karrierë të gjatë në shërbim, që prej vitit...

Albin Kurti, Aleksandër Vuçiç, Edi Rama, Donald Trump, Europa, Rusia dhe Kosova në mes

Nga Erl KODRA ◾◾◾ “Miqtë e mi, siç e kam zbuluar vetë, këtu nuk ka fatkeqësi por vetëm mundësi. Dhe, me të vërtetë, ka mundësi për katastrofa të reja” Boris Johnson,...

Rrenci patologjik Edi Rama

Nga Erl KODRA ◾◾◾ Të dëgjosh ty ndërsa flet për lajme të rreme, është njësoj sikur të dëgjosh Hitlerin të flasë për paqen globale, ose Enver Hoxhën për demokracinë liberale. Sepse,...