7 C
Tirana
E mërkurë, 27 Janar, 2021

Çarja e Turqisë dhe çeshtja shqiptare

Nga Erl KODRA Samuel Huntington në librin e tij "Përplasja e qytetrimeve", për vendet që kërkojnë të përqafojnë një civilizim tjetër, u referohet si "vende të çara". "Turqia, lidershipi politik...

Një shkrim për ata që nuk lexojnë

Nga Erl KODRA Ju "mjeshtrat" e kotësisë, që akoma bëni hije mbi dhe; si ka mundësi që nuk e keni marrë vesh, se në momentin qe ia hypni makinës, në...

Loja e Kosovës si “Game of Thrones”

Nga Erl KODRA Seriali i famshëm Game of Thrones i ka të gjitha; luftë dhe pabesi pa hesap, intriga, krime dhe përçuda të paimagjinueshme. Në fakt, ky mund të jetë...

“Ka kontakte me Botën e Krimit”

Nga Erl KODRA Me këtë togfjalësh shkarkohen gjyqtarë dhe prokurorë të Republikës. Ska më mirë, sepse kështu po pastrojmë Drejtësinë nga të korruptuarit. Përshembull, njëri syresh, gjyqtari Tom Ndreca u...

Kam një shpresë, nuk e di…por vjeshta e sivjetshme duket si SHANSI I FUNDIT

Kështu foli Erl KODRA Ju e meritoni Edi Ramën. E meritojnë shumica e socialistëve që e votuan dhe vazhdojnë ta votojnë për hirë të unitetit. E meritojnë edhe pjesa tjetër,...

Raport sekret i OSBE-se mbi gjendjen e medias ne Shqiperi. Maj 2017

Nga Erl KODRA 1. Media nuk ka, por ka Sherbime Speciale Mediatike. Dmth ka "media" per nga forma tradicionale, si gazeta, televizione dhe radio, por ato te gjitha jane te...

Shqipëria: As në Tokë, as në Qiell

Nga Erl KODRA Unë e di se të shkruash rreth punëve të Kryeministrit Edi Rama mund të duket mundim i madh. E di gjithashtu, se pavarësisht fakteve që mund të...

Laokontët*

Nga Erl KODRA 1.Nejse. Vetëm po më dhemb pak më shumë se çduhet pafuqia ime dhe e Robert Ndrenikës. Por edhe e Bujar Asqeriut. Shpesh mendoj se cilat janë arsyet...

Krrau! (“Po jo mor burr…”)

Nga Erl KODRA Me ty nuk mund të jem konvencional. Domethënë, me ty duhet të jem diçka tjetër, përtej gjithçkaje që mund të rrokë mendja e lexuesit, sepse edhe ti...