19 C
Tirana
E hënë, Shtator 16, 2019

Rrondokopi: Përgjegjësia në komunikimin publik dhe dy fjalë për showman-in Dritan Hila

Nga Erl KODRA ◾◾◾ Përgjatë jetës, çdo njeri merr dhe jep me ata që i gjenden pranë; ata ndajnë së bashku hapësirën, emocionet, dhimbjet, zhgënjimet dhe shpresën. Gjithçka ndodhë nëpërmjet fjalës,...

Edi Rama dhe disa çështje të dinjitetit njerëzor

Nga Erl KODRA ◾◾◾ Të drejtat elementare të qenieve njerëzore në shoqëritë postdiktatoriale rezultojnë të mbeten një sfidë, ndërsa për vendin tonë këto të drejta nuk kanë arritur të konsiderohen ndonjëherë,...

Fake News 24

Nga Erl KODRA ◾◾◾ "Për shkak të origjinës së tyre të dyshimtë, sulme të tilla nuk e cënojnë aspak aleancën e News24 me opinionin publik dhe teleshikuesit. Askush të mos trembet...

Opinionet rreth cilësisë së litarit bash në shtëpinë e të varurit janë të papranueshme

Nga Erl KODRA ◾◾◾ ▪️Pelikani kaçurrel Të shkruash për opinionin publik, veçanarisht në demokraci, është përgjegjësi e jashtëzakonshme. Aq më tepër të ndërtosh këtë opinion ose ta përpunosh atë sipas disa interesave;...

Brumbujt e moralit të Kumbarit Edvin Rama

Nga Erl KODRA ◾◾◾ Replikë me Preç Zogaj Po lexoja sot opinionin e Preç Zogaj me titull “Të ndaluar, por jo kriminelë” (liberale.al), ku mes të tjerash, Zogaj thotë se “Katapultimi i...

Krimi i Organizuar Shqiptar dhe Kryeministri i Republikës Kriminale të Shqipërisë III

Nga Erl KODRA ◾◾◾ Disa përkufizime mbi kriminalizimin e shoqërisë dhe qeverisja e Krimit të Organizuar Shoqëria jonë vuan nga shumë sëmundje, por ajo me prognozën më fatale është “shkatërrimi i aftësive...

Krimi i Organizuar Shqiptar dhe Kryeministri i Republikës Kriminale të Shqipërisë II

Nga Erl KODRA ◾◾◾ Viti 2013 12▪️“Rilindja” e Edi Ramës fiton zgjedhjet parlamentare me “një milion shuplaka”. Në të vertetë, ajo ishte fitore, por me disa element tejet kompleks dhe të...

Krimi i Organizuar Shqiptar dhe Kryeministri i Republikës Kriminale të Shqipërisë

Nga Erl KODRA ◾◾◾ Analiza e fakteve Shqipëria ndodhet në gjendje të jashtëzakonshme. Është një lloj situate e pazakontë, ku nuk është gjendur më parë ndonjë vend i botës. Argumentat janë...

Lufta e përjetëshme e shqiptarëve

Nga Erl KODRA ◾◾◾ "Nga lufta vijmë, në luftra shkojmë në zjarr e tym na shkoi kjo jetë gjithmonë drejt luftrash shtegëtojmë siç shtegëtojnë drejt dimrit retë... Alarmi prapë ja gjëmon dhe horizonti është me re nga...

Ataturku, Rama, Erdogani dhe Memoriali

Nga Erl KODRA ◾◾◾ Të kuptohemi, memoriali për të rënët e Grushtit të Shtetit në Turqi, i ndërtuar në Tiranë nga Erion Veliaj, nga të gjitha pikëpamjet është i papranueshëm. Besoj...