15 C
Tirana
E premte, 5 Mars, 2021

Libra: Facebook “kopjon” Ben Blushin

Nga Ledian DROBONIKU ◾◾◾ Tani që monarkia e dollarit po tronditet, se gjithmonë e më shumë nuk po pranohet si mjet shkëmbimi ndërkombëtar, "elitat" e ndritura (jo marku vogël) krijojnë...

Uji dhe Diamantet!

Nga Aurel PLASARI Paradoksi i ujit dhe i diamanteve. Është njëri nga paradokset e njohura të ekonomisë klasike, i quajtur edhe “paradoksi i vlerës”. Mund të shprehet shkurt...

Korporata e Investimeve Shqiptare: si Rama do t’u kalojë klientëve pasuritë më të mëdha...

Nga Ilmi REHOVA Korporata e Investimeve Shqiptare: si Rama do t’u kalojë klientëve pasuritë më të mëdha të Shqipërisë Kryeministri Edi Rama ka përgatitur një skemë të rrezikshme të përdorimit...

Zgjidhja ime për tokën bujqësore:

Nga Indrit VOKSHI Toka nuk mund të lihet pa u punuar. Përshembull, fusha e Torovicës apo çdo fushë meqenëse është parcelizuar në 10-15 ose 5 dynym, është e pamundur që...

Protesta e unazës. Si doli në pah një vjedhje gjigande

Protesta e vendosur e atyre që do t’u prishen banesat tek Unaza e Re, ishte maja e ajzbergut e një afere disafish më të madhe. Sepse përpos prishjes se...

Shqipëria, një shtet që reformohet me hapa otomane

Nga Besart KADIA Banka Botërore ka krijuar indikatorin “Doing Business” me qëllimin e vendosjes së shteteve në konkurrencë me njëra-tjetrën. Reformimi i vazhdueshëm dhe kalimi i ligjeve në avantazh të...

Mrekullia e Hausmann: Si paraja mund të shpikë gënjeshtra ekonomike

Nga Johannes ESTRADA Mrekullia e Hausmann: Si paraja mund të shpikë gënjeshtra ekonomike Javën e kaluar, makina e propagandës së qeverisë mori superxhiro: Një profesor i Harvardit shkruajti për...

Samir Mane: Në Tiranë do ndërtohet shumë, pritet ngecje e shitjeve, bankat janë tërhequr

Shqipëria duket tashmë tepër e vogël për grupin Balfin, më i madhi në vend. Pasi së fundi është diversifikuar në sistemin financiar dhe po vijon me intensitet investimet në...

Shqipëri-Kosovë, unifikimi doganor, kjo “gënjeshtër” e madhe

Nga Blerina HOXHA Pas deklaratave politike për lehtësimin e tregtisë ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës, ajo që në të vërtetë do të ndodhë gjatë vitit 2019 është që procesi i zhdoganimit...