12 C
Tirana
E premte, Nëntor 15, 2019

Ç’fituam nga Kongresi i Manastirit?

Nga Lumo SKËNDO ◾◾◾ Tre muaj më parë, kur u lajmërua se do të mbahet në Manastir një kongres për abecenë e shqipes, shumë njerëz, mbase më të shumtët e shqiptarëve,...

Në qoftë se Greqija ka qëllim që t’i përzërë Çamët, atëherë më mirë të...

◾◾◾ LETËR E AMBASADORIT TË SHQIPËRISË NË GREQI MID’HAT FRASHËRI DËRGUAR MINISTRIT TË PUNËVE TË MBRENDSHME NË TIRANË Athinë, 17 tetor 1925 Nr. 1310 Shkëlqesës së Tij Zotit Ministër të P. të Jashtme Tiranë Zoti Ministër, Nga...

Marin Beçikemi (Shkodrani), rektori i shkollave të Republikës së Raguzës

Nga Jahja DRANÇOLLI ◾◾◾ Sipas kalendarit historik, 22 tetori i vitit 1494, pra 625 vite më parë është regjistruar emërimi i Marin Beçikemit-Shkodranit për Rektor të shkollave të Republikës së Raguzës...! Marin...

Ironi apo komedi makabre

Nga Lumo SKËNDO ◾◾◾ Letra që Mid'hat Frashëri i drejtoi drejtuesit të Konferencës së Paqes në Paris më 1919. Zoti Drejtor! Po bëhet zhurmë sikur Konferenca e Paqes mendon t'i japë Jugosllavisë pjesën...

At Gjergj Fishta

Përgatiti Indrit VOKSHI ◾◾◾ lindi me 22 tetor 1871 në Fishtë të Zadrimës. Emri i tij ishte Zef Ndoka. U dorëzua prift, françeskan e u njoh si At Gjergj Fishta...

A e dini pse burrat shqiptarë e kanë zakon të shkëmbejnë duhan me njëri-tjetrin

◾◾◾ Ndërrimi i duhanit ka qenë gjithmonë një shenjë respekti i ndërsjelltë mes burrave shqiptar. Për burrat, të cilët kryenin detyra shoqërore me rëndësi si: pjesmarrja në kuvendet e fshatit ose...

Arvanitasit dhe kontributi i tyre në kishën orthodokse

Nga Aristidh KOLA ◾◾◾ Kumtesë e mbajtur nga autori në shkurt 2000 në Athinë, në një aktivitet të Lidhjes së Shqiptarëve Ortodoksë në Greqi "Shën Asti". Nuk do t’ju flas si teolog,...

Haxhi Zekën e vrau shqiptari me paratë e Serbisë

◾◾◾ Haxhi Zekë Byberi i njohur në histori Haxhi Zeka ka qenë ndër organizatorët e Lidhjes së Prizrenit dhe përkrahës i krahut autonomist të saj, drejtues i degës së Pejës...

Isa Boletini: ‘Unë jam mirë kur asht mirë Shqipnia!’

◾◾◾ ▪️“Isa Boletini ishte një udhëheqës i mirë, i zgjuar dhe humanist i madh, i cili donte vetëm lirinë dhe bashkimin e tokave shqiptare. Luftëtarët e tij nuk urrenin popujt...

Arvanitasi Aristidh Kola, ky shqiptari i madh dhe i pazëvëndësueshëm

Nga Abdurrahim ASHIKU ◾◾◾ Më 2 gusht të vitit 2013 pata nderin të marr në tubimin qendror “Ditët e diasporës” çmimin pastmortum që Ministria e Diasporës të Republikës së Kosovës u...