23 C
Tirana
E premte, Gusht 23, 2019

In memoriam Bilal Xhaferri: Lamtumirë Çamëri

Nga Hekuran HALILI S'ka kohë për vdekje. Bilal, vëllai im, Hark ylberi i Çamërisë, Ngrihu, S'ka kohë për vdekje, S'ka kohë për t'u dergjur në vajrënkimë, Eja me mua në këtë kthim biblik, Ngarkuar me eshtrat...

Mazar Dino: “Komunistët e shitën Çamërinë tek grekët”

Pas mbarimit të Luftës së Dytë Botërore, familja Dino ishte një ndër më të goditurat nga regjimi komunist. Njëri prej tyre, Mazar Dino, u dënua me vdekje nga komunistët, edhe...

Padituria europiane dhe falsifikimi grek i Historisë

Nga Stiljan DEDJA Të gjithë ne e kemi ditur, apo mësuar nëpër shkolla, që populli grek është një popull shumë i lashtë dhe me shumë histori, që grekët apo helenët...

Largimi i gjermanëve s’duhet jetë aspak festë kombëtare e Shqipërisë!

Nga Kreshnik SPAHIU Debati nëse Shqipëria është çliruar më 28 apo 29 nëntor tashmë është shndëruar jo veçse aspak profesional por dhe komik. Çdo vit dalin nē media komunistët dhe...

Reforma që solli fundin

Nga Red VARAKU Hannah Arendt shkruan në librin e saj “Mbi dhunën”, se objektivi kryesor dhe më i rëndësishëm i çdo regjimi me prirje autoritare është rrënimi i sistemit të...

Ibrahim Hoxha: Ju tregoj vrasjen e babait tim Dautit

Djali i Daut Hoxhës, Ibrahim Hoxha ka dhënë një intervistë për emisionin “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku, ku tregon me detaje vrasjen e të atit që...

Çamët janë shqiptarë dhe vendi i tyre është Çamëria ose Shqipëria dhe kurrë Anadolli

Material i marrë nga Gazeta “Dajti”, gusht,1924. Populli çam, ai popull që nga origjina, nga gjuha dhe nga zakonet është shqiptar edhe jeton në Çamëri që prej kohërave prehistorike,...

Çamëria, ku flitej e këndohej vetëm shqip

Një impresion i veçantë, një shqetësim dhe pikëllim mbizotëron kur të qëndrosh në Çamëri, dhe në ato vendbanime ku gjithçka ‘shqip’ apo ‘shqiptare’ ndalohet dhe dënohet. Rrugëtimi në këtë...

30 Fëmijë nën 3 vjeç të masakruar nga grekët në Çamëri

Nga Abedin RAKIPI Burimet historike të historianëve, dëshmitarëve okularë dhe ushtarakëve grekë janë të tejmbushura me prova dhe dëshmi të masakrës që përjetuan myslimanët e Çamërisë. Gjithmonë e më...

Shqiptarët e Çamërisë vriteshin me armë të ftohta!

Nga Fatjon CUKA 83 vjeçari Nexhat Merxhushi është një nga shqiptarët e lindur në Paramithi të Çamërisë që ka përjetuar gjenocidin, familja e të cilit ishte prej rreth 20 personash. Pjesëtarët...