23 C
Tirana
E hënë, 25 Maj, 2020

Amerika deri në 2020

Nga Arben BERISHA Në dy vitet e ardhshme, e Djathta do ketë: Presidentin; Dhomën e Senatit; Gjykatën e Lartë; Shumicën e Guvernatorëve të Shteteve E Majta do marri Dhomën e Ulët të...

SHBA, 48 orët e fundit para zgjedhjeve për në Kongres

Pas një sezoni të gjatë zgjedhor irritues dhe përçarës, zgjedhjet për në Kongresin amerikan do të konsiderohen në mënyrë të pashmangshme si referendum për presidentin Trump. Kanë ngelur vetëm...

Sigmar Gabriel: Trump shkatërroi Perëndimin e dikurshëm,Gjermania të marrë një rol ri në botë

Nga Metju von ROHR & Brita SANDBERG Në një intervistë për “Der Spiegel”, ish-ministri i Jashtëm gjerman Sigmar Gabriel, i bën thirrje vendit të tij të marrë një rol të...

Mediat në Izrael: Kosova e gatshme të hapë ambasadën në Jerusalem

Mediat në Izrael citojnë presidentin e Kosovës Hashim Thaçi, i cili tha se nëse Izraeli e njeh Kosovën, ne ambasadën do ta hapnim në Jerusalem, e jo në...

Londra paralajmëron Brukselin: Mos ngatërroni mirësjelljen me dobësinë

“Mos ngatërroni mirësjelljen britanike me dobësi”. Kjo është këshilla që Sekretari i Jashtëm britanik, Jeremy Hunt i jep liderëve të Bashkimit Europian pas samitit të tensionuar të Salzburgut, që...

Trump propozon ndërtimin e një muri në Sahara

Presidenti amerikan Donald Trump ka sugjeruar ndërtimin e një muri përgjatë Saharës për të trajtuar krizën e emigrantëve në Evropë, ka pohuar ministri i jashtëm spanjoll. Josep Borrell tha se...

Bosnja, “Jerusalemi” i Erdoganit në Zemër të Evropës

Nga Arbana XHARRA dhe Alon Ben Meir Ndërkohë që Presidenti i Turqisë Erdogan është duke mbetur pa para, ai është tani, më shumë se çdo here më parë, duke përdorur...

Kolinda Kitaroviç: Unë nuk do ta lejoja në Kroaci Vuçiçin të fliste marrëzirat që...

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç deklaroi në Kosovë se Slobodan Millosheviç “ka qenë një udhëheqës i mirë” dhe se flamuri kroat “nuk do të valëvitet kurrë në Knin”. Kjo deklaratë...

Nacionalistët e Europës po marshojnë

Nga Wolfgang MÜNCHAU ​Sfida e vendosur nga nacionalistët, është më serioze se sa do të sugjeronte mbështetja e yre aktuale elektorale. Salvini dhe Orban, janë përcaktues të rendit të...

Trafikoi heroinë, arrestohet kryesuesi i Këshillit të Qendrës së Vetëvendosjes në Belgjikë

Trafikoi heroinë, arrestohet kryesuesi i Këshillit të Qendrës dhe Kryesuesi i Këshillit së Qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Belgjikë, Rediart Cankja, anëtari i Partisë Kristiane Demokratike Flamane (CD &...