11 C
Tirana
E martë, 31 Mars, 2020

Historia e dronit amerikan që u prodhua në vitin 1960, fluturoi në 30 kilometra...

◾◾◾ Derisa ne mendojmë që dronët janë pajisje moderne që ndihmojnë në fushëbeteja, e vërteta është se Departamenti amerikan i Mbrojtjes prej kohësh kishte treguar interesim të madh për konceptin...

Në Pakistan, “mijëra të krishtera kthehen me forcë në Islam!”

◾◾◾ Me rastin e Ditës së Pakicave, Fondacioni papnor “Ndihmë për Kishën që vuan” denoncon dramën e harruar të Pakistanit. Mijëra vajza të reja rrëmbehen, përdhunohen dhe detyrohen të kalojnë...

Gjashtë vjet më parë rrëmbimi i At Dall’Oglio

◾◾◾ Një konferencë në Romë pёr tё kujtuar jezuitin Duhet ta mbajmё tё gjallё interesimin ndaj jezuitit atё Paolo Dall'Oglio, rrëmbyer në vitin 2013 në Siri. Në Romë, për të kujtuar...

Albania case raises questions of who runs U.S. foreign policy

By L. Todd WOOD ◾◾◾ ▪️We have written often about Never Trumpers at the State Department working against the president’s agenda in the Balkans, and specifically in Albania. Acting Charge d’affaires Leyla...

Urimi i Kryepeshkopit të Shqiptarëve

Për të gjithë Vëllezërit dhe Motrat Shqiptare besimtarëve të fesë Myslimane, ju uroj Paqë, Mbarësi dhe Shëndet, gjatë Muajit të Bekuar të Ramazanit, paçi agjërim të lehtë dhe...

Traktati i ri franko-gjerman, një tjetër zhgënjim për fetishistët europianë

Nga Ledian DROBONIKU BE nuk është ai projekt që mashtrohet nëpër libra, media e ojf. BE është një projekt elitist, antisolidar e antidemokratik. Ai nuk afron popujt dhe vendet evropiane, por...

Annegret Kramp-Karrenbauer dhe kapitulli i ri i CDU-së

Nga Qamil GJYREZI Kristian demokratët gjermanë në Kongresin e Hamburgut të mbajtur më 7 Dhjetor 2018 e falenderuan ish-shefen e tyre Angela Merkel për kontributin e saj politik 18 vjecar...

George H. W. Bush

Nga Massimo GAGGI NEW YORK 1966: presidenti Lyndon Johnson arrin në Houston për të mbështetur kandidatin demokrat të Texasit që kërkon t’i marrë vendin në Kongres George H. W. Bushit,...

Italia në stuhi të euros

Nga Isidoros KARDERINIS Italia u bashkua me eurozonën në vitin 1999, me kryeministrin Massimo d'Alema të partisë "Majtas Demokratike". Kjo pjesëmarrje fatale, e cila përfshinte humbjen e plotë të politikës...

Pse Trump është fitues në zgjedhjet e djeshme

Nga Ermal NGJELINA Tani që po shkruaj ora shënon 6 e 47 minuta çka do të thotë se zyrtarisht ende nuk janë mbyllur votimet në SHBA. Zyrat e fundit të...