11 C
Tirana
E martë, 31 Mars, 2020

Kush janë kurdët dhe pse po i sulmon Turqia në Siri?

Nga Patrick KINGSLEY ◾◾◾ Pushtimi turk i territorit që kontrollohet nga kurdët në veri të Sirisë, ka ndërlikuar më tej një luftë civile tashmë kaotike. Ajo që nisi 8 vjet më...

Kush e quajti Trumpin Hitler për 3 vjet të tëra pa pushim?!

Nga Rob KORE ◾◾◾ Kush perhapi panik ne bote qe Trump do filloje luften e trete boterore? Kush bertiste neper studio televizive qe Trump do shtypi butonin dhe do hedhi boten ne...

The New York Times shkruan për “Njësinë 29155”, grupin sekret rus që po kërkon...

◾◾◾ Së pari erdhi një fushatë destabilizimi në Moldavi, e ndjekur nga helmimi i një tregtari armësh në Bullgari dhe më pas një grusht shteti në Mal të Zi. Vitin...

Reagon Shoqata e Shkrimtarëve Amerikanë: Handke mbeshtetës i kryerësve të gjenocidit, jemi të tmerruar...

◾◾◾ Shoqata e Shkrimtarëve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka dalë me një komunikatë përmes së cilës kanë kritikuar dhënien e cmimit Nobel për Letërsi, shkrimtarit Peter Handken, i...

Zvicër: Kundërshtohet iniciativa për të kufizuar emigracionin

◾◾◾ Javën e kaluar, Parlamenti i Zvicrës votoi kundër një iniciativë të paraqitur nga Partia Zvicerane e Popullit (UDC/SVP) për të kufizuar emigracionin në Zvicër, sipas RTS. Ideja u refuzua me...

Skocia ndalon me ligj prindërit që godasin fëmijët

Të ndëshkosh fizikisht një fëmijë, nuk është kurrë një zgjidhje e vlefshme dhe rrezikon të shkaktosh efekte psikologjike negative, afatgjata. Kështu thonë ekspertët dhe pikërisht për faktin që një shuplakë...

Foto e rrallë! Një shqiptar me plis pranë kryeministrit të parë të Izraelit, David...

◾◾◾ Një foto e pazakontë ku shihet një shqiptar me plis të bardh pranë kryeministrit të parë Izraelit, David Ben Gurion është botuar në faqen e “Facebook”-ut “Izaraeli në Kosovë”. Shqiptari...

Plani ushtarak amerikan: “Irani shkatërrohet brenda natës”!

◾◾◾ Dokumente që kanë dalë fshehurazi nga një plan i ushtrisë amerikane, tregojnë se për Amerikën, regjimi i Iranit mund të shkatërrohet brenda natës me një sulm kolosal. Vendimin për sulmin...

Pagesa e marrëzisë, një dënim i (pa)merituar

Nga Taulant KOPLIKU ◾◾◾ Nje ish-luftetare e YPJ kurde na pret e buzeqeshur ne hyrje te kampit. Eshte larg imazhit te vajzave bukuroshe me veshje militare dhe kallashnikov te fotove...

Dy shqiptarët restaurojnë falas kishën italiane

◾◾◾ Ata nuk janë të krishterë por kur panë kishën e San Rocco në Pratola Pelignaro ku njerëzit nuk kishin kushte për të qëndruar, nuk qëndruan indiferentë. Zoti është vetëm një...