11 C
Tirana
E martë, 31 Mars, 2020

Skocia ndalon me ligj prindërit që godasin fëmijët

Të ndëshkosh fizikisht një fëmijë, nuk është kurrë një zgjidhje e vlefshme dhe rrezikon të shkaktosh efekte psikologjike negative, afatgjata. Kështu thonë ekspertët dhe pikërisht për faktin që një shuplakë...

Kush janë kurdët dhe pse po i sulmon Turqia në Siri?

Nga Patrick KINGSLEY ◾◾◾ Pushtimi turk i territorit që kontrollohet nga kurdët në veri të Sirisë, ka ndërlikuar më tej një luftë civile tashmë kaotike. Ajo që nisi 8 vjet më...

Amerika deri në 2020

Nga Arben BERISHA Në dy vitet e ardhshme, e Djathta do ketë: Presidentin; Dhomën e Senatit; Gjykatën e Lartë; Shumicën e Guvernatorëve të Shteteve E Majta do marri Dhomën e Ulët të...

Henze: Mini Shengeni traktat i bashkimit me Serbinë, të hidhet poshtë

◾◾◾ Këshilltari ekonomik pranë CDU-së në Gjermani, Martin Henze ka reaguar sërish lidhur me nismën që ka shkaktuar debate të ashpra “Minishengeni Ballkanik”, iniciuar nga kreu i qeverisë Edi Rama...

Gjashtë vjet më parë rrëmbimi i At Dall’Oglio

◾◾◾ Një konferencë në Romë pёr tё kujtuar jezuitin Duhet ta mbajmё tё gjallё interesimin ndaj jezuitit atё Paolo Dall'Oglio, rrëmbyer në vitin 2013 në Siri. Në Romë, për të kujtuar...

Pagesa e marrëzisë, një dënim i (pa)merituar

Nga Taulant KOPLIKU ◾◾◾ Nje ish-luftetare e YPJ kurde na pret e buzeqeshur ne hyrje te kampit. Eshte larg imazhit te vajzave bukuroshe me veshje militare dhe kallashnikov te fotove...

“Lëkundja e fronit të sulltanit”, ç’ndodhi me pushtetin e Erdoganit

Nga Daniel Derya BELLUT ◾◾◾ Kur erdhi në pushtet në vitin 2003, Erdogani konsiderohej si një politikan reformator, i cili donte ta fuste Turqinë në Evropë. Por kritikët e tij edhe...

Dy shqiptarët restaurojnë falas kishën italiane

◾◾◾ Ata nuk janë të krishterë por kur panë kishën e San Rocco në Pratola Pelignaro ku njerëzit nuk kishin kushte për të qëndruar, nuk qëndruan indiferentë. Zoti është vetëm një...

Sigmar Gabriel: Trump shkatërroi Perëndimin e dikurshëm,Gjermania të marrë një rol ri në botë

Nga Metju von ROHR & Brita SANDBERG Në një intervistë për “Der Spiegel”, ish-ministri i Jashtëm gjerman Sigmar Gabriel, i bën thirrje vendit të tij të marrë një rol të...

Plani ushtarak amerikan: “Irani shkatërrohet brenda natës”!

◾◾◾ Dokumente që kanë dalë fshehurazi nga një plan i ushtrisë amerikane, tregojnë se për Amerikën, regjimi i Iranit mund të shkatërrohet brenda natës me një sulm kolosal. Vendimin për sulmin...