11 C
Tirana
E martë, 31 Mars, 2020

Bosnja, “Jerusalemi” i Erdoganit në Zemër të Evropës

Nga Arbana XHARRA dhe Alon Ben Meir Ndërkohë që Presidenti i Turqisë Erdogan është duke mbetur pa para, ai është tani, më shumë se çdo here më parë, duke përdorur...

Italia në stuhi të euros

Nga Isidoros KARDERINIS Italia u bashkua me eurozonën në vitin 1999, me kryeministrin Massimo d'Alema të partisë "Majtas Demokratike". Kjo pjesëmarrje fatale, e cila përfshinte humbjen e plotë të politikës...

Amerika deri në 2020

Nga Arben BERISHA Në dy vitet e ardhshme, e Djathta do ketë: Presidentin; Dhomën e Senatit; Gjykatën e Lartë; Shumicën e Guvernatorëve të Shteteve E Majta do marri Dhomën e Ulët të...

Jason Burke: Nëntë shpirtra

Kushtuar agjentit të MI6 në rradhët e Al-Qaedas Kur regjimi taliban kolapsoi në Afganistan në nëntorin e vitit 2001, gazetarët të cilët kanë qenë duke pritur nëpër pjesë të ndryshme...

Kolinda Kitaroviç: Unë nuk do ta lejoja në Kroaci Vuçiçin të fliste marrëzirat që...

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç deklaroi në Kosovë se Slobodan Millosheviç “ka qenë një udhëheqës i mirë” dhe se flamuri kroat “nuk do të valëvitet kurrë në Knin”. Kjo deklaratë...

Londra paralajmëron Brukselin: Mos ngatërroni mirësjelljen me dobësinë

“Mos ngatërroni mirësjelljen britanike me dobësi”. Kjo është këshilla që Sekretari i Jashtëm britanik, Jeremy Hunt i jep liderëve të Bashkimit Europian pas samitit të tensionuar të Salzburgut, që...

Trafikoi heroinë, arrestohet kryesuesi i Këshillit të Qendrës së Vetëvendosjes në Belgjikë

Trafikoi heroinë, arrestohet kryesuesi i Këshillit të Qendrës dhe Kryesuesi i Këshillit së Qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Belgjikë, Rediart Cankja, anëtari i Partisë Kristiane Demokratike Flamane (CD &...

Auroraville: Qyteti ku njerëzit jetojnë pa fe, pa para dhe pa politikë

Sapo të lexoni për këtë qytet, do të mendoni se ai ekzistoi shumë kohë më parë, por jo. Ekziston ende një vend në botë ku mund të jetoni, të...

Trump propozon ndërtimin e një muri në Sahara

Presidenti amerikan Donald Trump ka sugjeruar ndërtimin e një muri përgjatë Saharës për të trajtuar krizën e emigrantëve në Evropë, ka pohuar ministri i jashtëm spanjoll. Josep Borrell tha se...

Nacionalistët e Europës po marshojnë

Nga Wolfgang MÜNCHAU ​Sfida e vendosur nga nacionalistët, është më serioze se sa do të sugjeronte mbështetja e yre aktuale elektorale. Salvini dhe Orban, janë përcaktues të rendit të...