26 C
Tirana
E martë, 11 Maj, 2021

Trump gjatë kohës 3 vjeçare si president, vetëm 20 minuta ka qenë i paakuzuar...

Nga Rob KORE ◾◾◾ 3 vjet me pare, 20 minuta mbasi Trump mbaroi betimin si president, gazeta Washington Post boton nje artikull ku thuhej: Tani fillon proçesi i “impeachment” te Trump!. Pra Trump...

Pendarovski: Mini-Shengeni, pa sukses dhe jofunksional pa të gjitha shtetet!

◾◾◾ Presidenti maqedonas Stevo Pendarovski, tha në fjalimin e tij vjetor në parlament se “Mini-Shengeni” duhet të jetë i plotë me përfshirjen e të gjitha gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor,...

10 vendet më të mira për të jetuar 2019

Nga Rob KORE ◾◾◾ Çdo vit “The Economist Intelligence Unit” publikon nje renditje per qytetin “me te jetueshem” per 140 qytete neper gjithe boten. Kriteret per perzgjedhjen e tyre jane:stabiliteti,sistemi shendetesor,kultura, ambjenti,...

BREXIT: Loja duhet të marrë fund

Nga Isidoros KARDERINIS ◾◾◾ Tre vjet më parë, me referendumin e 23 qershorit 2016, populli britanik vendosi me një përqindje prej gati 52% dhe me pjesëmarrje 71.8% daljen e Britanisë së...

Apel për një Nuremberg të komunizmit

Nga Jonila GODOLE ◾◾◾ Apel për një „Nuremberg“ të Komunizmit Sot në mesditë është prezantuar publikisht në Senatin Italian „Apeli për një Nuremberg të Komunizmit“ nga Prof. Renato Cristin, Prof. Roberto de...

Tilman Kuban: Sahara Komuniste

Intervistoi: Tina HILDEBRANDT ◾◾◾ A jeni ju pjesë e një problemi politik? Çfarë të bën të shpresosh? Këtë javë, i përgjigjet pyetjeve tona Zoti Tilman Kuban, kreu i Unionit të rinjve...

Trump dhe e drejta të vetëm kundër të gjithëve

Nga Rob KORE ◾◾◾ Zakonisht ndodh krimi, pastaj kerkohet autori. Por ne diktatura ndodh e kunderta. Ne fillim te arrestonin. Me tej te gjenin nje deshmitar te rreme qe i hartonin nje deshmi te...

Kufiri që ndan kishën e fshatit nga varrezat, rëndësia jetike e Brexit për irlandezët

◾◾◾ Vija gjarpëruese që ndan ishullin e Irlandës është një prej arsyeve kryesore pse largimi i Britanisë nga Bashkimi Europian ka qenë kaq i tensionuar. Videot e mëposhtme shpjegojnë në...

Nënat e Srebrenicës kërkojnë tërheqjen e Nobelit për Handke

◾◾◾ Shoqata e njohur boshnjake ”Nënat e Srebrenicës” dënuan ashpër vendimin për dhënien e çmimit Nobel për Letërsinë për shkrimtarin austriak, Peter Handke i akuzuar se ka mbështetur krimet e...

Nëpunësi austriak u ka shitur lejeqëndrimi 29 kosovarëve: 9000 euro për person

◾◾◾ Nëpunësi austriak u ka shitur lejeqëndrimi 29 kosovarëve: 9000 euro për person Veç 29 kosovarëve, në grupin e përfituesve janë edhe 7 shtetas të Serbisë, 6 të Maqedonisë, 2 të...