16 C
Tirana
E shtunë, 28 Mars, 2020

Libra të frikshëm për Halloween!

Në prag të Halloween-it përveç kinematografisë së frikshme kemi edhe letërsi të frikshme. Mirëpo, letërsia e cila ndjellë tmerre, frikë, ankthe është ajo amerikane. Në Kosovë është i...

“Streha mes reve” një film nga Robert Budina

Ky eshte posteri dhe informacioni ne IMDB i filmit "Streha mes reve". Nje prodhim i ERAFILM, me financimin e QKK ne bashkeprodhim me RTSH dhe DIGITALKUBE Rumani. Nje...

Luljeta Progni sjell vuajtjet e kampeve të internimit përmes “Azizit”

Filmi “Azizi” bazuar në rrëfimet e të mbijetuarve në kampet e internimit të regjimit enverist, u shfaq dje për herë të parë në Kinema Millenium. Producentja dhe skenaristja e filmit,...

Vertigo

Nga Elsa DEMO E provoj vertigon në teatrin e ri. Vështrimi ndesh së pari një oborr betoni i kufizuar në tri anë me pallate banimi. Drita të verdha dhe të...

Ju nuk ma mbyllni dot gojën! – Ismet Drishti i drejtohet publikisht Edi Ramës

Një listë e shëmtuar u publikua para dy ditësh nga AKEP me 44 portale. Duket që ajo listë nuk ishte hartuar në zyrat e atij institucioni thjeshtë për faktin se...

Fatbardh Marku: Shfaqjet tek Turbina, një llahtari,tashmë kemi vetëm salla konferencash

Intervistë me Fatbardh Markun, skenograf i dramës “Lumi i Vdekur” me regjinë e Drita Agollit. Nga Rajmonda DERVISHI Pse nuk mund të vihen më shfaqjet si “Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur”,...

Van Gogh:Majat e dëshpërimit

Nga Ilir MUHARREMI Në ditën e vetëvrasjes mendoj se Goghut iu desh t'ia marrë vetes jetën, ngaqë ishte prej atyre gjenive me qartësi sipërore që tejkalojnë çdo rrethanë Njerëzimi ngulitë padrejtësi...

Më duket e çmendur kur mendoj nga refugjat në këngëtar me kontratë me Jay-Z”

I lindur në Libi, Gashi do të incizojë album me Rihannan Rrugëtimi i Gashit është i pazakonshëm. Ai lindi në Libi, kaloi nëpër Europë për tu vendosur përfundimisht në Brooklyn...

Nusja Kosovare

Fotografi nga Armend NIMANI Gazeta prestigjioze “The Times”, sot, ka publikuar disa fotografi të zgjedhura si fotografi të ditës. Në mesin e fotografive të zgjedhura është edhe fotografia e fotografit...

”70000 Dukagjinas”

Nga Kastriot KOTONI Libri me tregime ”70000 Dukagjinas” i shkrimtarit Vasil Makoçi botuar nga shtëpia botuese “Marin Barleti” ishte sërish në stendat e librit si pjesë e panairit të...