20 C
Tirana
E enjte, Shtator 19, 2019

Një tufë lule për Agron Tufën

Nga Sami MILLOSHI Me mikun tim Agron Tufa mua me bashkon ideja per te reaguar ndaj te keqes. Ai eshte kampion i rralle ne reagimin ndaj te keqes. Me te...

Të flas a të mos flas? Të shembet a të mos shembet TEATRI KOMBËTAR?

Nga Ymer BALA ◾◾◾ KRYEFJALEN e monologut te famshem te HAMLETIT “ Te rrosh a te mos rrosh”, kam pase fatin ta ndigjoj prej gojes,mendjes e zemres se TRE aktorve kolose...

Shuhet aktorja e njohur shqiptare Valentina Caci

Një lajm i hidhur ka mbërritur vetëm pak orë më parë. Aktorja e njohur shqiptare Valentina Caci ka ndërruar jetë. Lajmin e ka bërë të ditur një tjetër aktor njohur...

”70000 Dukagjinas”

Nga Kastriot KOTONI Libri me tregime ”70000 Dukagjinas” i shkrimtarit Vasil Makoçi botuar nga shtëpia botuese “Marin Barleti” ishte sërish në stendat e librit si pjesë e panairit të...

E qau pa lot…

Nga Alma NIKOLLI Në mesditën e një prej këtyre ditëve të shkuara, ashtu “dhunshëm”, siç të imponohen videot e një faqeje facebook-u që s’e ke pëlqyer, pashë një “truk magjik”....

Sopranoja kosovare do të debutojë si Nannetta në “Falstaff” të Verdit

◾◾◾ Nannetta, një vajzë e re, e cila ndihet sikur është mbi re nga dashuria që ka për Fenton, është roli që po e pret sopranon kosovare Elbenita Kajtazi. Me...

Një kafe për filmin

Buxheti aktual i QKK është 1 milion euro. Me këtë buxhet financohet prodhimi, promocioni dhe distribucioni i rreth 35 filmave ne vit, organizimi i festivaleve, dhe realizimi i aktiviteteve...

Në mbrojtje të Teatrit Kombëtar edhe vajza Gresa Kadare me bashkëshortin e saj Risto...

Nga Fatmira NIKOLLI ◾◾◾ Gushti e boshatis Tiranën dhe i mbyll teatrot. Sezonet artistike mbyllen në qershor e rinisin në tetor. Në zagushinë e madhe verore, ka vetëm një teatër hapur....

Vetëvrasja e Mirela Kumbaros

Nga Elona CASLLI Mund të kisha menduar gjithçka, por që do të vinte dita që do të shkruaja për vetëvrasjen tënde Prof., këtë gjë nuk e kisha menduar kurrë. Kurrë nuk...

Lamtumirë Stan: Shuhet shqiptari i madh i Hollivudit

Stan Dragoti, regjizori i njohur shqiptaro-amerikan, që dikur la botën e filmave për të ndryshuar imazhin e New York-ut, vdiq dje, në California, SHBA, në moshën 86-vjeçare. Këngëtarja e...