1 C
Tirana
E shtunë, 16 Janar, 2021

Aleanca është barrikada që mbron teatrin. Edhe BARRIKADA as nuk blihet as nuk...

Nga Rudi EREBARA ◾◾◾ Me paskan shkruar ne inbox nje tufe me njerez, disa shume te revoltuar se ne jemi shitur, disa shume te shqetsuar. Shumica rrojne jashte prej vitesh. Per qetesim...

Teatërvrasësit

Nga Edmond BUDINA ◾◾◾ Mbrëmë pashë një shfaqje teatri, një Shekspir të sjellë në ditët tona, ku lufta për pushtet zhvillohet mes bandash. E pashë pikërisht në atë hapësirë, në oborrin...

Shuhet aktorja e njohur shqiptare Valentina Caci

Një lajm i hidhur ka mbërritur vetëm pak orë më parë. Aktorja e njohur shqiptare Valentina Caci ka ndërruar jetë. Lajmin e ka bërë të ditur një tjetër aktor njohur...

Dy Dashnorët e Teruelit

Nga Meli AJAZI ◾◾◾ Ky çift varresh i mrekullueshëm u krijua bazuar në legjendën e shekullit të 16-të pasi u zbuluan dy trupa të mummifikuar. Mumjet që besohej se i përkisnin...

Fatos Sela: Shndërruesi i Romeos në Dorian Grei

Nga Faruk MYRTAJ ◾◾◾ “Deri në ç’pikë arrin rezistenca e njeriut? Kjo është çështja! Jo të jesh apo të mos jesh”, bërtet dhimbjen, plagën Dorian Grei. Në vend të njeriut ndodh të...

Intervista e fundit e Ibrahim Kodrës

Nga Nadire BUZO ◾◾◾ Mjeshtër ( kështu preferonte t’i thërrisnin), jam e mahnitur që jemi këtu me ju, në një ambient kaq të thjeshtë dhe shumë komod njëkohësisht, piktura, fotografi, medaljone,...

Në një dhomë me kujtimet

° Kam kënaqësinë të ndaj me ju një tjetër sukses në rrugën time krijuese: Botohet libri im i dymbëdhjetë në gjuhën italiane titulluar: “In una stanza con i ricordi”...

Timo Flloko: Falje publikut për “krimet” artistike që kemi bërë

Në një kohë që në Shqipëri nuk është kërkuar ende falje për krimet e komunizmit, aktori Timo Flloko ka aq qytetari sa të kërkojë falje publike për ato role...

Eva Zoe e jonë në botën e çudirave…

Nga Getoarbë Mulliqi BOJAJ Ti po rritesh, e bashke me ty po rritemi edhe ne. Na ke dhuru krejte ndjenjat e universit, na ke bo me perjetu cdo emocion te...

Artisti është gjithmonë moralisht i pafajshëm dhe filozofikisht i pacensurueshëm…

Përgatiti Stefan ÇAPALIKU Te Croce, intuitim, do të thotë paraqitje, shfaqje. Dhe paraqitja realizohet nëpërmjet shprehësisë. Te Croce shprehësia nuk është domosdoshmërisht e tipit verbal. Mund të jetë vijë, ngjyrë,...