11 C
Tirana
E shtunë, Dhjetor 7, 2019

Në mbrojtje të Teatrit Kombëtar edhe vajza Gresa Kadare me bashkëshortin e saj Risto...

Nga Fatmira NIKOLLI ◾◾◾ Gushti e boshatis Tiranën dhe i mbyll teatrot. Sezonet artistike mbyllen në qershor e rinisin në tetor. Në zagushinë e madhe verore, ka vetëm një teatër hapur....

Një portreti i shkëlqyer i Gjergj Gjon Kastriotit, realizuar nga Irfan Grajçevci

Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, gjatë jetës së tij të lavdishme dhe karrierës së shkëlqyer ushtarake, gëzonte këto tituj dhe mbante këto pozicione të larta drejtuese, të cilat po i paraqes në...

Stefan Çapaliku hedh poshtë tezën që në Teatrin Kombëtar janë luajtur veç pjesë soc-realiste

Nga Stefan ÇAPALIKU ◾◾◾ Për të ndihmuar kujtesën e atyre që thonë se Teatri Kombëtar ka vetëm një traditë socrealiste dhe se na paska shkaktuar më shumë dëme, si dhe kujtesën...

Të flas a të mos flas? Të shembet a të mos shembet TEATRI KOMBËTAR?

Nga Ymer BALA ◾◾◾ KRYEFJALEN e monologut te famshem te HAMLETIT “ Te rrosh a te mos rrosh”, kam pase fatin ta ndigjoj prej gojes,mendjes e zemres se TRE aktorve kolose...

Hamami turk dhe Pink Floyd

Nga Daut DAUTI ◾◾◾ Një përqasje që na kujton dashur padashur tentativën e kryetarit (jo pronarit) të Bashkisë së Tiranës për të prishur ndërtesën e Teatrit Kombëtar, dikur Kompleksi Skanderbeg. David Urquhart...

Mos i trazoni të vdekurit Z. Kryeministër! Nuk mund t’ju përgjigjen dhe nuk...

Nga Eldon LUARASI ◾◾◾ Në emër të tim eti, njeriut që i kushtoi jetën Teatrit, po ju bëj me dije se unë i biri, amanetin e tij mbi Teatrin Kombëtar, e...

Kontrata e Opozitës me Aleancën për mbrojtjen e Teatrit

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në emër të opozitës, firmosi me Aleancën për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar një kontratë që e angazhon opozitën të mbështesë veprimet e Aleancës...

Aleanca është barrikada që mbron teatrin. Edhe BARRIKADA as nuk blihet as nuk...

Nga Rudi EREBARA ◾◾◾ Me paskan shkruar ne inbox nje tufe me njerez, disa shume te revoltuar se ne jemi shitur, disa shume te shqetsuar. Shumica rrojne jashte prej vitesh. Per qetesim...

Teatërvrasësit

Nga Edmond BUDINA ◾◾◾ Mbrëmë pashë një shfaqje teatri, një Shekspir të sjellë në ditët tona, ku lufta për pushtet zhvillohet mes bandash. E pashë pikërisht në atë hapësirë, në oborrin...

Shuhet aktorja e njohur shqiptare Valentina Caci

Një lajm i hidhur ka mbërritur vetëm pak orë më parë. Aktorja e njohur shqiptare Valentina Caci ka ndërruar jetë. Lajmin e ka bërë të ditur një tjetër aktor njohur...