23 C
Tirana
E premte, Gusht 23, 2019

Përgatiti Ndoc Shaben: Katedralen e Shën Mërisë (Nostra Dame) nuk do ta shkatërrojë koha,...

Nga Viktor HYGO Katedralja e Shën Mërisë së Parisit është padyshim edhe sot e kësaj dite, një ndërtesë madhështore. Por, sado e bukur që ka mbetur katedralja duke u plakur,...

Van Gogh:Majat e dëshpërimit

Nga Ilir MUHARREMI Në ditën e vetëvrasjes mendoj se Goghut iu desh t'ia marrë vetes jetën, ngaqë ishte prej atyre gjenive me qartësi sipërore që tejkalojnë çdo rrethanë Njerëzimi ngulitë padrejtësi...

Lamtumirë Stan: Shuhet shqiptari i madh i Hollivudit

Stan Dragoti, regjizori i njohur shqiptaro-amerikan, që dikur la botën e filmave për të ndryshuar imazhin e New York-ut, vdiq dje, në California, SHBA, në moshën 86-vjeçare. Këngëtarja e...

Shuhet Mjeshtri i Madh Ilia Terpini!Lamtumirë njeri i mirë

Operatori i mirënjohur Ilia Terpini nuk din të plaket Nga Gjon NEÇAJ Me operatorin e famshëm,me një karrierë gjysëm shekullore,u njohëm para pak kohe në një aktivitet kulturor në Kosovë,ku kryente...

Elia Zaharia e Shqipërisë firmos për shëmbjen e Teatrit

Mbretit Zog i kanë luajtur eshtrat vendit atje ku prehet, kur ka parë a dëgjuar se Mbretëresha e Shqipërisë, gruaja e nipit, trashëgimtar i fronit që ai themeloi në...

Paranojë nga emri

Nga Juli EMIRI Në mënyrë simbolike emri është identitet, individualitet, është ajo çka përfaqëson dhe fshirja e emrit është tentativë për fshirjen e identitetit. Po pse duan ta fshijnë identitetin?...

Një portreti i shkëlqyer i Gjergj Gjon Kastriotit, realizuar nga Irfan Grajçevci

Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, gjatë jetës së tij të lavdishme dhe karrierës së shkëlqyer ushtarake, gëzonte këto tituj dhe mbante këto pozicione të larta drejtuese, të cilat po i paraqes në...

Së bashku kundër ligjeve speciale të këtij regjimi të jashtëligjshëm

Nga Enriko CEKO Fjala ime ne sheshin e Teatrit Kombetar dhe Teatrit Eksperimental ne daten 19 Janar 2019 (varianti i plote). Tashmë është mëse e dukshme se Shqipëria është qeverisur dhe...

Dasma e Lolës, arsyeja pse shembja e Teatrit Kombëtar nuk mund të ndalet

Nga Fitim ZEKTHI Për shumëkënd duket i pamendueshëm angazhimi pazakontë i Qeverisë, grupit parlamentar të PS, Bashkisë së Tiranës, pjesës dërrmuese të mediave, analistëve, portaleve etj., për të çuar përpara...

Një shkrim që nuk ja vlen të lexohet

Nga Alma NIKOLLI Muzikën klasike e cilësojnë shpesh funebre. “Ça është kjo muzikë, kush vdiq?” Kjo është pyetja e pjesës dërmuese të të rinjve sot, nëse të “kapin” duke bërë...