1 C
Tirana
E shtunë, 16 Janar, 2021

Shuhet Mjeshtri i Madh Ilia Terpini!Lamtumirë njeri i mirë

Operatori i mirënjohur Ilia Terpini nuk din të plaket Nga Gjon NEÇAJ Me operatorin e famshëm,me një karrierë gjysëm shekullore,u njohëm para pak kohe në një aktivitet kulturor në Kosovë,ku kryente...

Tre karafila t’i solla

Nga Alfred ZENELI 1. Si sot e 10 vite para pësove perplasje im atë Enver Bajram Zira Shehu ZENELI Nga njiiii që të largoj përgjithmonë Si sot me erdh lajmi nga cuca jote Dirja M'tha ne tel se...

Erisa Ibraihimi:Stilistja shqiptare mes Armanit dhe xhubletës

Material i përzgjedhur nga Adriatik SULAJ Shumëkush do të besonte se Erisa Ibrahimi ka hyrë në botën e modës si modele. Por 23-vjeçarja shqiptare ka ardhur përpara tetë vjetësh në...

Ju nuk ma mbyllni dot gojën! – Ismet Drishti i drejtohet publikisht Edi Ramës

Një listë e shëmtuar u publikua para dy ditësh nga AKEP me 44 portale. Duket që ajo listë nuk ishte hartuar në zyrat e atij institucioni thjeshtë për faktin se...

Elia Zaharia e Shqipërisë firmos për shëmbjen e Teatrit

Mbretit Zog i kanë luajtur eshtrat vendit atje ku prehet, kur ka parë a dëgjuar se Mbretëresha e Shqipërisë, gruaja e nipit, trashëgimtar i fronit që ai themeloi në...

Besmira Malevija një piktore e talentuar nga Shkodra na tregon planet e saja për...

Është vetëm 21 vjeç dhe ka kryer studimet e larta dhe është diplomuar për pikturë-grafikë. Mbushur me ëndërra dhe plane për të ardhmen ajo na paraqet një stil krejt tjetër...

Rudi Erebara fton Sali Berishën:Ju ftoj, të Mbroni Teatrin Kombëtar nga mafia!

Zotit Sali Berisha, I nderuar, ish president, ish kryeministër i Shqipërisë. Jeni në dijeni të përpjekjes së mafies në pushtet për të shembur Teatrin Kombëtar, ku herën e fundit jemi...

Adele Bloch-Bauer, “Mona Lisa” e Austrisë

Nga Meli AJAZI Një nga punët më të njohura të Klimt është portreti i Adele Bloch-Bauer, ose, siç e njohin ndryshe “Mona Lisa e Austrisë.” Vet Klimt e titulloi portretin...

Skënder Zogu: Një jetë në shërbim të kombit shqiptar

Të dashur miq, Me kënaqësi ju lajmëroj se libri "Një jetë në shërbim të kombit shqiptar" me kujtimet e z. Skender Zogu është përkthyer në shqip dhe gjendet në treg. Unë...