20 C
Tirana
E premte, Gusht 23, 2019

Të flas a të mos flas? Të shembet a të mos shembet TEATRI KOMBËTAR?

Nga Ymer BALA ◾◾◾ KRYEFJALEN e monologut te famshem te HAMLETIT “ Te rrosh a te mos rrosh”, kam pase fatin ta ndigjoj prej gojes,mendjes e zemres se TRE aktorve kolose...

Hamami turk dhe Pink Floyd

Nga Daut DAUTI ◾◾◾ Një përqasje që na kujton dashur padashur tentativën e kryetarit (jo pronarit) të Bashkisë së Tiranës për të prishur ndërtesën e Teatrit Kombëtar, dikur Kompleksi Skanderbeg. David Urquhart...

Mos i trazoni të vdekurit Z. Kryeministër! Nuk mund t’ju përgjigjen dhe nuk...

Nga Eldon LUARASI ◾◾◾ Në emër të tim eti, njeriut që i kushtoi jetën Teatrit, po ju bëj me dije se unë i biri, amanetin e tij mbi Teatrin Kombëtar, e...

Kontrata e Opozitës me Aleancën për mbrojtjen e Teatrit

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në emër të opozitës, firmosi me Aleancën për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar një kontratë që e angazhon opozitën të mbështesë veprimet e Aleancës...

Aleanca është barrikada që mbron teatrin. Edhe BARRIKADA as nuk blihet as nuk...

Nga Rudi EREBARA ◾◾◾ Me paskan shkruar ne inbox nje tufe me njerez, disa shume te revoltuar se ne jemi shitur, disa shume te shqetsuar. Shumica rrojne jashte prej vitesh. Per qetesim...

Teatërvrasësit

Nga Edmond BUDINA ◾◾◾ Mbrëmë pashë një shfaqje teatri, një Shekspir të sjellë në ditët tona, ku lufta për pushtet zhvillohet mes bandash. E pashë pikërisht në atë hapësirë, në oborrin...

Shuhet aktorja e njohur shqiptare Valentina Caci

Një lajm i hidhur ka mbërritur vetëm pak orë më parë. Aktorja e njohur shqiptare Valentina Caci ka ndërruar jetë. Lajmin e ka bërë të ditur një tjetër aktor njohur...

Dy Dashnorët e Teruelit

Nga Meli AJAZI ◾◾◾ Ky çift varresh i mrekullueshëm u krijua bazuar në legjendën e shekullit të 16-të pasi u zbuluan dy trupa të mummifikuar. Mumjet që besohej se i përkisnin...

Fatos Sela: Shndërruesi i Romeos në Dorian Grei

Nga Faruk MYRTAJ ◾◾◾ “Deri në ç’pikë arrin rezistenca e njeriut? Kjo është çështja! Jo të jesh apo të mos jesh”, bërtet dhimbjen, plagën Dorian Grei. Në vend të njeriut ndodh të...

Intervista e fundit e Ibrahim Kodrës

Nga Nadire BUZO ◾◾◾ Mjeshtër ( kështu preferonte t’i thërrisnin), jam e mahnitur që jemi këtu me ju, në një ambient kaq të thjeshtë dhe shumë komod njëkohësisht, piktura, fotografi, medaljone,...