9 C
Tirana
E shtunë, Shkurt 23, 2019

Është hera e parë që të shkruaj dhe e di se ç’dua të them:...

Nga Stieg LARSSON Gazetari dhe shkrimtari i njohur suedez, Stieg Larsson, e shkroi këtë letër në vitin 1977, para se të nisej për një udhëtim në Afrikë, për të dashurën...

Ne te gjithe jetojme nën nji çati,”gegë e toskë,malci e jalli”…

Nga Ymer BALA Duke lexue komentet per problemin e randesishem e tejet delikat siç asht ai i gjuhes Gegnishte e cila asht neperkambun padrejtesisht per dekada me radhe,konstatoj se grupe...

Së bashku kundër ligjeve speciale të këtij regjimi të jashtëligjshëm

Nga Enriko CEKO Fjala ime ne sheshin e Teatrit Kombetar dhe Teatrit Eksperimental ne daten 19 Janar 2019 (varianti i plote). Tashmë është mëse e dukshme se Shqipëria është qeverisur dhe...

Një nudo shqiptare e vitit 1938, realizim i Sadik Kacelit

Me duart e vendosur në kokë, dhe sytë e përhumbur diku, nudoja në tablonë e Sadik Kacelit mbart gjithë misterin e së bukurës. E realizuar në vitin 1938, kur...

Vetëvrasja e Mirela Kumbaros

Nga Elona CASLLI Mund të kisha menduar gjithçka, por që do të vinte dita që do të shkruaja për vetëvrasjen tënde Prof., këtë gjë nuk e kisha menduar kurrë. Kurrë nuk...

Revolta e Olta Gixharit ndaj “Turbinës”: Po ju them atë që s’guxon askush ta...

Artin nuk e kam lënë se po xhiroj në mënyrë konstante. Kam lënë një distancë por ka shumë arsye që jam distancuar. Ka të bëjë me pjesët që po...

“Shtëpia prej fjale”, me Islamin në prag!

Nga Ahmet PRENÇI Të hënën, në ditën e pestë të Nëntorit 2018, në orën 12.53 minuta, poeti Islam Çenga ndërroi jetë! Pata fatin ta shoh edhe një herë, pak minuta...

Regjisori që na tregoi se “çdo marrëdhënie seksuale është e dënuar”…

Pasi fitoi reputacion si një prej regjisorëve më të mëdhenj italianë të gjeneratës së tij, Bernardo Bertolucci, që vdiq në moshën 77-vjeçare, fitoi famë në mbarë botën me filmin...

Përgatitjet për filmin “Skënderbeu”, sipas kujtimeve të Aleks Budës

Nga Arben VELO Prapaskenat e filmit “Skënderbeu”, bazuar në kujtimet e profesor Aleks Buda dhe Viktor Stratobërdhës. 65 vite më parë, më 28 Nëntor 1953, ditën e 41 vjetorit të shpalljes...

Presidenti Meta takon aktoren e filmit “Skenderbeu”, pioneren e kinematografisë shqiptare

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka postuar në faqen e tij në facebook foton me Adivie Alibali apo siç njihet nga të gjithë si “Mamica Kastrioti”. Një surprizë e këndshme...

Qëndroni të Lidhur me ShqipNews

50,491FansaPëlqeje
7,486NdjekësitNdjek
60,000NdjekësitNdjek
104NdjekësitNdjek
5,075AbonentëAbonohu
- Reklamoni ketu -

Të Fundit

Protesta e 16 Shkurtit edhe për pronën dhe dinjitetin e përdhunuar nga Rilindja!

Nga Qamil GJYREZI Ish-pronarët dhe ish-të persekutuarit janë trajtuar shumë keq në këto vite të qeverisjes së Rilindjes. Qeveria Rama e tregoi me fakte se...

Ndahet nga jeta në moshën 102 vjeçare akademiku dhe albanologu i famshëm Idriz Ajeti

Ka ndërruar jetë më 13 shkurt 2019 në Prishtinë, në moshën 102 vjeçare, albanologu, gjuhëtari e intelektuali, pedagogu dhe veprimtari i palodhshëm në zhvillimet...

Nuk mjafton vetëm me dashtë, duhet edhe me ditë!

Angazhimi i MEMO në ndërtimin e Memorialit të Fëmijevë të vdekur në Kampin e Internimit Tepelenë, nuk është rastësor, spontan apo dëshirë e...