13 C
Tirana
E mërkurë, Tetor 16, 2019

Përshtypjet e shkrimtarit boshnjak Faruk Shehiq: Shqiptarët, njerëz më të mirë se sllavët

◾◾◾ Duket sikur njerëzit këtu janë shumë më të mirë se ata në hapësirat tona. Ata janë të çliruar nga dashakeqësia e ndyrë e sllavëve të jugut. Përshtypja ime është...

Kënga që Rade Serbexhija i kushtoi Bekim Fehmiut

◾◾◾ “Vetëm Bekimi ka arritur sukses botëror”, kjo është deklarata e aktorit të njohur Rade Serbexhija e cila vazhdon të jetë temë diskutimi në qarqet më nacionaliste të Beogradit. Si një...

Historia e proçesit të dorëshkrimeve të humbura të Joseph K.

Nga Davide BRULLO ◾◾◾ Më kanë vjedhur kafkën Quhej njëlloj si femra e parë, Eva, dhe nga 2016 sillej vërdallë me dy thasë plastikë plot me dokumente, duke e rruar kokën, vazhdimisht....

Filmi i More Raçës“Galaktika e Andromedës” fiton çmimin “Glocal in Progress”

◾◾◾ Filmi debutues i More Raçës, “Galaktika e Andromedës” fiton çmimin “Glocal in Progress” në kuadër të festivalit ndërkombëtar të San Sebastianit, në Spanjë, bën të ditur Qendra Kinematografike e...

Takimi me historinë në rrugën prej Kosovës deri në Serbi

Nga Glenn KENNY ◾◾◾ “The Load” përshkruan ngjarjet në Jugosllavinë e 1999-s, midis bombardimeve të NATO-s për t’i dhënë fund dhunës etnike. Si në fillim, ashtu edhe nga fundi i filmit, bombat...

Kush e vrau Bekim Fehmiun?

Nga Hys SHKRELI ◾◾◾ Nje leter pa adrese I bekuari Bekim. Na thanë se ke vrarë veten. E pabesueshme. Ti, Bekim, nuk mund ta vrisje Bekim Fehmiun. Ai ishte i madh per t’u...

Sopranoja kosovare do të debutojë si Nannetta në “Falstaff” të Verdit

◾◾◾ Nannetta, një vajzë e re, e cila ndihet sikur është mbi re nga dashuria që ka për Fenton, është roli që po e pret sopranon kosovare Elbenita Kajtazi. Me...

Gerôme, piktori i dashuruar me arnautët e fustanellës

Nga Luan RAMA ◾◾◾ Në 30 tetor të këtij viti (2019), në Christi’s të Nju Jorkut do të nxirret në ankand një nga tablotë e piktorit francez të shekullit...

Një gotë raki me Moikom Zeqon

Nga Thoma K. JANCE ◾◾◾ - Do ta pi një raki,-tha. Sapo dorëzova një shkrim për Migjenin që del neser në Dita. - Mirë Migjenin, i them, po për Rreshpjen ke...

Në mbrojtje të Teatrit Kombëtar edhe vajza Gresa Kadare me bashkëshortin e saj Risto...

Nga Fatmira NIKOLLI ◾◾◾ Gushti e boshatis Tiranën dhe i mbyll teatrot. Sezonet artistike mbyllen në qershor e rinisin në tetor. Në zagushinë e madhe verore, ka vetëm një teatër hapur....