Nga A.R.DOSTI

◾◾◾

Si ka mundesi qe kjo toke te linde edhe Burra edhe Bastarde…edhe Vigane e Korifenj por edhe Vemje e Injorante…edhe Ndere por edhe Turpe kombetare…

Te linde fjala vjen edhe Ismail Qemalin fisnik por edhe Gramoz Rucin kriminel……edhe Mbretin Zog qe beri Kombin por edhe Enver Hoxhen qe e shkaterroi ate……edhe At Gjergj Fishten Ikone por edhe Kadarene servil pushtetesh……e te ulen ne te njejtin Parlament ne kohe te ndryshme edhe Luigj Gurakuqi i dijes por edhe Tualet Balla i pa dijes……

Si ka mundesi qe Atdheu i humanistes se shenjte Nene Tereza te linde edhe kriminele sadiste si Mehmet Shehu me shoke…

Si ka mundesi te kene te njejtin Atdhe edhe Sabiha Kasimati por edhe Nexhmije Hoxha.,…edhe Spiropali por edhe Musine Kokalari…

Si ka mundesi te jene te dy nga i njejti komb edhe Isa Boletini trim e i beses por edhe Avni Rustemi mercenar dhe i pa bese……

Te vjen te ulerasesh tek mendon qe kane nje Atdhe te perbashket edhe Aurel Plasari …por edhe Pal Vata…..por edhe Mujo Ulqinaku e Zani Caushi…

Si ka mundesi te jene shqiptare te dy edhe kumarxhiu Fatos Nano por edhe nacionalisti i flakte Mit’hat bej Frasheri…

Eshte poshteruese te pranosh qe kane te njejten kombesi e kane folur te njejten gjuhe edhe krye i mencuri Faik Konica por edhe kry injoranti kriminel Shefqet Peci…

Si eshte e mundur qe ne krye te Tirones sone te dashur [ e kam fjalen si Kryebashkiak]… te kene qene e te jene edhe Qazim bej Mulleti por edhe fshatari pervers i Terpanit Erion Veliaj …

Eshte fyese dhe teper ofenduese tek imagjinon te ngjitet ne te njejten skene te Teatrit tone Kombetar qelbesira Laert Vasili kur ne ate skene kane lindur e jane rritur Naim Frasheri [aktori] Sander Prosi, Ndrek Luca ,Sulejman Pitarka, Pjeter Gjoka , Robert Ndrenika, Roland Trebicka etj etj…

Dhe te krahasosh se po ky Atdhe i njejte yni ka pjelle edhe Gjela Biben, Vitori Currin e Lenka Cukon
etalonet e Personalitetit dhe Trurit Zero… por edhe Sevasti Qiriazin…Shote Galicen …Margarita Xhepen etj .,.. gra dinjitoze dhe krenari kombetare…

Sepse eshte perdhosese dhe denigruese per cdo lloj shqiptari tek mendon qe shtetesi shqiptare kishte edhe Fan Noli themelues i Kishes Autoqefale shqiptare …e shtetesi shqiptare tashme ka edhe Gjarperi helmues grek ne krye te kesaj kishe e ne mes te Tiranes,…Janullatosi…

Si mund te dalin nga e njejta treve edhe Ali Pashe Tepelena por edhe Termet Peci….ndaj ruajna zot nga Termetet…

Eshte e pa mundur te besosh se nga e njejta treve Veriu fisnik i Kombit shqiptar…kane dale edhe trimi Adem Jashari por edhe krimineli Haxhi Lleshi…

Edhe Vace Zela jone e famshme dhe krenari kombetare… ndihet e fyer rende atje tek prehet kur i thone se tashme kendon ne te njejten skene ku ke kenduar ti… edhe tallavaxhiu Mandi i Nish Tulles….

Edhe akademiku i rralle e thesari i gjuhes shqipe prof Eqerem Cabej ndihet i poshteruar tek degjion qe gjuhen se ciles ai i kushtoi tere jeten e tij tashme guxon dhe e flet edhe kryeinjorantja Rudina Hajdari…

Edhe parlamentari e burri i mencur Pjeter Arbnori tronditet ne varr kur meson se ne te njejtin parlament ku ai ishte Kryetar tashme ulet serbes – serbes bastardi Ulsi Manja…

Si eshte e mundur qe toka e Naimit, Cajupit , Mjedes e Migjenit me shoke te linde edhe bastardo-karagjoze si bejtexhiu komunist Arben Duka…

Si ka mundesi qe ky komb tu jape nenshtetesine e vet e ti quaje shqiptare te dy… edhe Rugoven patriot por edhe Edi Ramen tradhetar.,..

Si eshte e mundur qe po ne kete Atdhe jane tretur e do te treten edhe Gjeniu Lasgush Poradeci por edhe vetullziu krye-akademik i Partise Skender Gjinushi..

Si ka mundesi qe po ky Atdheu yne te linde dy lloje e Skenderbeu…njeri qe e mbrojti me gjakun e tij vatanin e vet dhe tjetri qe pas 500 e kusur vitesh e shiti, e tradhetoi, e preu ne bese e ja shprishi gjakun ..

Si ka mundesi qe per cdo Kastriot te lindur po ne kete kodosh toke tonen lindin 5 Hamza njeheresh….

Dhe ne cast me kujtohen vargjet lapidar te korifeut tone kombetar te dashurit te zemres sime e shqiptarit te madh At Gjergj Fishtes teksa thote…

Ehhh s’ka se si mu bo Shqypnia ..
…kur po ne te njejtin krah ecin mencuria e pa dija…

Facebook Comments