Nga Qamil GJYREZI

◾◾◾

“13 dhjetor 1990” në Shkodër, dita kur u rrëzua busti i diktatorit Enver Hoxha!
“13 Dhjetor 1990” është përkujtuar si çdo vit në qytetin e Shkodrës.
29 vjet më pare, shkodranët hoqën nga sheshi kryesor i qytetit të tyre, bustin e diktatorit komunist.
Në memorialin që perjetëson ngjarjen, në sheshin para Bashkisë së Shkodrës, u bënë homazhe dhe u vendosën kurora me lule. Fjalën e rastit e mbajti kryetarja e Bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi ndërsa të pranishmit janë përshendetur edhe nga kryetari i PD-së Shkodër Xhevdet Amuli.
Me pas u organizua nje aktivitet, koncert ne Hotel Rozafa per per perkujtuar kete date te rendesishme per Demokracine ne Shqiperi!

Facebook Comments