Nga A.R.DOSTI

◾◾◾

NE qe nuk shohim Traun qe kemi perpara syve tane por kerkojme qimen ne syte e te tjereve….

Trima ishim kur ishim…patriote kemi qene kur kemi qene…punetor jemi vetem kur shkojme per te jetuar jashte Shqiperise edhe aty se na detyron halli…. e se na duhet te mbijetojme ..

Ne qe edhe Lirine e kuptimin e saj e tjetersuam nder vite dhe e pranuam ate me kushte……. ne qe lirine e kemi dashur ashtu sikurse na i kane imponuar te paret qe kemi pasur ne krye te shtetit te pakten qe nga 1944 e ne vazhdim…dhe kemi harruar njehere e mire se si luftohet per Liri e per te qene i Lire….

NE qe ju turrem Frances e Macronit se na acaroi qimja e tyre ne syrin tone dhe harruam Traun – Rama qe ka kohe qe po na pengon shikimin … e ka kohe qe na ka qoruar fare ….

NE qe ja hedhim gjithe fajin per ndarjet e trojeve tona amtare serbit Vucic … e vecmas ne rastin ne fjale coptimit te territoreve te Veriut te Kosoves…dhe harrojme djallezisht te kryqezojme te parin skenaristin, ideatorin, mbeshtetesin kryesor te ketj skenari ogurzi.. tradhetarin e antishqiptarin qe kemi mes vedit …Thacin …te cilin madje edhe sot e kesaj dite e kemi President te Kosoves …

NE …qe na hyn greku ne Bularat e na shkel me kembe, na shan, na fyen e na kercenon me jete brenda tokes e territorit tone pse ju vrame nje terrorist e vorio-epiriot te tyre…dhe NE qe duhej te ishim bash aty per t’ju treguar dhembet e per t’ju pergjigjur grekut sic e meritonte …argalisemi e kenaqemi se tepermi ne xhiron me bicikleta qe organizon komuniteti i Kristi Pinderit nen mbeshtetjen e Bashkise se fik-shitesit prej Terpani ….

NE …qe po merremi kaq fort me Albin Kurtin e Kosoves dhe qe po e paragjykojme pa drejtesisht ende pa filluar pune… dhe harrojme te merremi sic eshte per tu marre qofte edhe nje dite te vetme aty ne mes te Tiranes me Ramen…me ate monster bastarde qe na ka prishur aq shume pune si vend , si popull…e si komb …

NE …pra qe behemi trima se na flet Kallashi e jo mendja…ne qe vrasim nene e babe,…moter e vella per nje cope prone te felliqur e per nje vije uje a nje mur ndares … rrijme sus kur na tregon shkopin Fevzi-palacua nga Opinioni i tij apo kur na quan Mut Nanua popull shkerdhate…permes Provokacjes se tij te ndyre antishqiptare…

Ne…qe na kane vene perpara e po na shkelin me kembe injorantet e provincialet si Elisa e Taua …Bracja e Ulsiu …Gjushi e Gjiknuri…Finua me shall te kuq ne qafe ,Baba Taku qe shurros ne breke……Gramozi i 2 prillit……Lleshi qe po na mbyt e helmon grate e femijet …ne qe na mbysin me nje pike uje ”oratoret” e paguar te mediave mercenare e bytheshiturit e tille si Laerti e Lorenci…Hila e Fred Peza… sharlatanet Mero e Ngjela… laraskat ze-cjerrese Irisi e Eni etj etj pa fund …bejme edhe te fortin, trimin, te pa kenaqurin e rolin e viktimes pse Europa nuk na hap dyert e po na ben pa drejtesine e shekullit…

Ne qe ne foltoren e shenjte te Parlamentit na tallin e na perqeshin dhe na i poshterojne gjuhen tone amtare torollaket – deputete Rudina e Majlinda me shoqe …e kemi hak nivelin ku jemi katandisur …

NE qe ju turrem masivisht dhe e beme cope shkrimtarin austriak Handke i cili mori cmimin Nobel …dhe sipas nesh nuk e meritonte se ka qene simpatizant i kriminelit serb Miloshevic…ne menyren me te pa pergjegjeshme qytetare e krejtesisht amorale harrojme kinse se kandidati yne per kete nderim e vleresim …Kadareja …i ka sherbyer 100 here me shume se Handke nje tjeter diktatori gjakatar qe lau ne gjak vendin e popullin e vet….

Handke figuron te kete qene perkrahes e simpatizant i Milloshevicit dhe kjo eshte e sakte , korrekte dhe e provuar me prova faktike te pa kundershtueshme ….por c’duhet te themi ne shqiptaret kur ne Gjyqin e Hages…vete Miloshevici ju drejtua njerit prej deshmitareve kosovare ne deshmine e tij kunder tij me fjalet…Ti ke qene bashkepunetori yne….e nese deshiron une mund te ta faktoj tani menjehere…
…e sot ky bashkepunetor i Milloshevicit i cili dje ne Hage mbylli gojen e uli koken si i dhjere ne breke prej tmerrit qe e kaploi pas fjaleve-akuze ndaj tij prej gjakatarit te ballkanit… sot punon e jeton si Mbret ne mes te Tiranes e madje eshte edhe keshilltar personal i kryeministrit te Shqiperise Edi Rama e quhet as me pak e as me shume Baton Haxhiu dora vete …ok…

NE…pra …populli trim, patriot, punetor e liridashes…

Facebook Comments