Nga Genc PLLOJA

◾◾◾

Ndersa shteti i Kosoves po lavderohet per organizimin e perkryer dje te zgjedhjeve parlamentare, shefi i ri i diplomacise se BE-se, Joseph Borrell deklaroi sot në seancën e konfirmimit te tij ne Parlamentin Europian se Kosova nuk mund te ishte shtet.
“Per aq kohë sa nuk e njohin Rusia dhe Kina, Kosova nuk mund të jetë shtet”, tha shefi i ardhshëm i diplomacisë evropiane.
Ai po paraqiste platformen e tij te ardhshme per diplomacine e bllokut.
Borrell eshte perfaqesues i Spanjes, nje nder 5 vendet e BE-se qe nuk e kane njohur shtetin e Kosoves.
Sipas kumteses se tij sot, marreveshja midis Kosovës dhe Serbisë do të jetë në mesin e prioriteteve te tij.
Jo Z. Borrell nuk mundeni kurre te jeni arkitekt i vertete paqeje midis Beogradit e Prishtines kur Kosova, sipas jush, nuk qenka shtet!!!
Nje sherbim te mire i bete zoti diplomat spanjoll, tash kryediplomat i Brukselit, diplomacise se re te shtetit kosovar sepse ajo e mesoi tashme zyrtarisht nga podiumi i Parlamentit Europian vijen politike te ministrit te ri te jashtem europian dhe cfare qendron pas ‘prioritetit’ te tij per dialogun Prishtine-Beograd: nuk ekziston shtet i Kosoves.
Megjithate nuk mund ta prish diplomati spanjoll festen e demokracise elektorale ne shtetin e Kosoves prej ku nje popull tregoi si votohet e si numrohen brenda standarteve demokratike votat ne kohe rekord te papare ne nje vend te Ballkanit Perendimor.
Foli me vote populli i nje vendi sovran europian ne shtetin e vet e njeh apo jo Spanja e Z. Borrell qe akoma i ka te ngaterruara ‘letrat’ e veta ne kufijt aktuale.
Brukseli zyrtar nuk ka se si te lejoje nje kryediplomat te Unionit te beje diplomaci nen makthin e ”krizes katalonase” aq me shume per ceshtje kaq delikate sic eshte pretendimi absurd i Serbise ndaj integritetit territorial te Kosoves se pavarur!

Facebook Comments