Nga A.R.DOSTI

◾◾◾

Per te disaten here qe nga koha kur u vendos [ 7 vjet me pare me rastin e 100 vjetorit te Pavaresise se Shqiperise me 2012] ne fund te Bulevardit qendror te Tiranes qe mban me te drejte emrin e tij… Shtatorja e Mbretit Zog eshte perdhosur e shkarravitur serisht ..

Nje dore apo disa duar te ”pa njohura ” e Anonime …nje individ apo nje grup i paguar, mercenar , tradhetar e antishqiptar ose nje falange bolsheviko-komuniste qe ende vajtojne rrezimin e Monumentit te Komandantit te tyre Enver Hoxha te cilin shqiptaret e vertete ju a terhoqen zvarre rrugeve te kryeqytetit 28 vjet me pare…kane kerkuar te hakmerren serisht…

Jane falangat qorre te erresires se djeshme komuniste ..jane ”debatikasit” e djeshem apo edhe bijte e bijat e atyre qe deri dje ju ngjisnin shqiptareve naten e si cubat fletushkat VFLP… neper dyert e shtepive te tyre …e vite me pas ju fusnin dhunshem e frikshem poshte deres se shtepise traktet e thirrjet e Partise apo edhe gazeten ”jehone” te tyre Zerin e Popullit… ku shpallnin heronjte e tyre por edhe armiqte qe do ti conin ne litar e plumb… ne ”emer te popullit”…

Jane fantazmat e Spartak Brahos qe kerkon me ngulm ndalimin e hulumtimeve nga ana e Institutet te krimeve te komunizmit ne Shqiperi te periudhes se luftes N-Cl…qe sikurse e dijne tashme fort mire te gjithe shqiptaret …nisi si clirimtare e perfundoi ne vella – vrasese…

Jane injorantet, perverset, provincialet e koke pa laret e Tualet Balles, te Ulsiut, te Finos, …jane militantet fanatike te Edvinit, te Gramozit , te Elises e te Partizanit te vogel Brace.,.,e te gjithe shpures se tyre antishqiptare qe ju vete nga pas …qe cuberisht e ne erresiren e nates …kerkojne ta skuqin Tiranen serisht ashtu sikurse bene aq dhunshem dekada me pare e sic po bejne edhe me keq akoma edhe sot e kesaj dite tek po e baltosin kesisoj dhe po e pergjakin pa meshire… banditerisht .

Jane Guerrilasit e Petro Kocit qe ben namin ne Parlament per te legalizuar e ligjeruar 56 mije Vetarene te Luftes e 28 mije Deshmore imagjinare …duke hedhur balte qellimisht mbi te verteten historike perdhosur kaq keq e neveritshem prej komunisteve te djeshem e pasuesve te tyre te sotem…

Jane ata lloj kacakesh te paguar … qelbesirash e te pa bythesh qe ende guxojne e kercenojne Agron Tufen e bashkepunetoret e Institutit te tij Antikomunist qe po ju nxjerrin krimet ne shesh…

Historia e vertete e Shqiperise dhe e shqiptareve tashme eshte e shkruar e zeza mbi te bardhe …dhe periudha 1927-1939 kur ne krye te kombit tone ishte Mbreteria e Mbreti Zog …duan apo nuk duan idhtaret e komunizmit e te Enverit…me fakte e dokumeta historike ishte dhe mbetet periudha me e mire e me kombetare e Shqiperise ne te gjitha drejtimet …ishte periudha kur Shqiptaret e Shqiperia e tyre e Mbretit patriot Zog vinte era shtet, era ligj, era parlament, era europe, era pune e prone private te respektuar, njohur e mbrojtur nga shteti.. era arsimim, edukim nacionalist , era sport, art e dinjitet kombetar…etj etj …

Zogu e Mbreteria bene kombin …ndersa komunistet, Enveri e pasuesit e tyre e minuan, e shkaterruan dhe hodhen ate ne ere duke e degjeneruar e denigruar si kurre me pare ne historine e tij…

Ndaj perdhosja e shkarravinat e Anonimeve – Bastarde mbi Shtatoren e Mbretit Zog nuk ben gje tjeter vecse e larteson edhe me shume akoma figuren e tij por dhe verteton edhe nje here tjeter se nje popull qe nuk respekton , nuk njeh e nuk do te dije historine e vertete te kombit te tij kurren e kurres nuk mund te jetoje dot me veten e tij ne paqe e mirekuptim… e kurren e kurrres nuk mund te perparoje e te ece me te njejtin hap me kombet e tjere te perparuar europiane…

Nje popull qe ende kerkon qe Tradhetaret ti hipe e ti rihipe neper piedestale e Heronjte e tij te vertete ti lere deri edhe pa varr eshte i destinuar te rroje vetem ne erresiren e frikeshme te cuberise anonime …te varferise e te pa dijes …te territ moral e psikollogjik…te mercenarizmit e poshtersise te krimit e anti-patriotizmit …

Shqiptare kujdes….asgje nuk eshte e rastesishme dhe aq me pak ”e pa ditur” …sidomos nga ky fare shteti qe keni mbi krye , nga kjo fare qeverie qe mbani mbi shpatulla e nga keta fare bastardesh bolsheviko-komuniste qe per te zezen tuaj i late pa ndeshkuar e ashtu sic e meritonin me pare ne 1944 e me pas edhe me 1991…

Bijte e bijat e tyre, niperit e mbesat…po perdhosin e shkarravisin sot Shtatoren e Mbretit Zog …ne menyre qe neser ta rrezojne fare ate e mbi te a ne vend te tij te rikthejne aty Permendoren e Bustin e Komandantit te tyre te rrezuar …diktatorit gjakatar …pikerisht atij qe sa ishte ne krye te atij vendi per dekada me radhe hodhi aq shume balte mbi Mbreterine shqiptare e mbi mbretin Zog sa llumi e lluca e asaj balte te djeshme duket se ju ka ngjitur aq fort ne shpirtrat, mendjet … supet e kokat e tyre gjakprishurve te te njejtit gjak me Komandantin…

Zakonisht historia thote e shkruan se i Baltosuri te baltos se perpiqet te heqe balten prej vetes….

Ne te tilla raste desha ta mbyll kete shkrim timin me nje shprehje te mencur te popullit tone ….flas sigurisht per ate pjese pattriotike e nacionaliste, te ndershme e vertet shqiptare te popullit shqiptar kuptohet…Pema me kokrra qellohet …Varri i tradhetarit urinohet…

Se cili ishte Zogu e cili ishte Enveri kete tashme Shqiperia e shqiptaret e dijne me mire e me qartesisht se kurre …se i provuan qe te dy gjate historise se tyre …dhe historine e shkruajne popujt dhe jo Lideret e Qeverite qe vijne e ikin nga pushteti…cfaredo ngjyre qofshin ata …OK …

Se cilet ishin Heronje e vertete e Tradhetaret reale te Shqiperise e te shqiptareve qe nga 1941 e ne vazhdim …kete tashme e ka vertetuar e shkruar dhe po vazhdon ta vertetoje e shkruaje akoma e cdo dite historia jone tragji-komike kombetare…ndaj Anonime – Bastarde …larg duart tuaja te felliqura nga Historia jone e vertete kombetare …

Facebook Comments