Nga A.R.DOSTI

◾◾◾

Ta kam thene kete gje shume vite me pare o Erjon…madje kujtoj saktesisht se ta kam thene ne sy e mes shume njerezve pikerisht pak para se te fillonte nje ndeshje ”miqesore” futtbolli qe organizuam une e miqte e koleget e mij mes Gazetareve sportive dhe ju Politikaneve… ne e ate stadium qe ti sot po pergjerohesh ti rikthesh emrin e Deshmorit tuaj te pare komunist Qemal Stafa….

Dhe sot …pas 20 e kusur vitesh ta them perseri o Brace …me mire Mut se sa i vogel…dhe e di pse…..se muti edhe pastrohet e lahet ndersa te voglin e shkelin me kembe si ta pa fuqishem e kurre nuk e marrin seriiozisht ndaj dhe e neperkembin aq fort…dhe gjithmone e cojne te bleje Akullore….sic te conte ty Fatos Nanua dikur ne mes te seances parlamentare…besoj se te kujtohet apo jo?

Sado ta trashesh zetrin ti,,,sado fjale te renda e shpesh edhe te pista te perdoresh ti,,,sado mjeker te lesh ti,,,,sado roje e bodigarde te te rethojne e mbrojne ty.,. sado ne emer te shtetit, ligjit e qeverise te flasesh ti…..prape se prape mbetesh po ai qe je …Partizani i vogel Brace…..te cilit pushken ja lejonin qe ta mbante por pa fisheke ama….se ruajna zot ngadonje ”aksident” vdekje-prures…

Po akoma se ke kuptuar o qyqar qe Rama te gjitheve ju te seres suaj ju ve si garniture reth pjates se tij me berxolla …e ku me se shumti pasi ha vetem mishin c’ka tepruar ne pjate e hedh ne koshin e pleherave…

Po pse o koqe i vogel kandari megjithemend te genjen radakja ty se Rama te vuri per merite e me merite ne postin e zv.te tij …mjere ti per mendjen qe ke…

Dhe ti …aq i vogel e nje pellembe do lufosh drogen, banditizmin, kriminalitetrin , korrupsionin, vjedhjet , blerjet e votave , PPP, tenderat e piset , shembjen e Teatrit etj etj…po jo o Brace ziu joooo ,,,,nuk ke dot bythe ta besh kete lufte ti jooo… je i vogel akoma e ke goxha diference ne gjatesi trupore me Shefin tend …se sado ta hedhesh fjala vjen Lekun perpjete ty te duhet te stermundohesh e te kercesh fort perpjete per ta arritur ta kapesh ate …ndersa Shefi nuk kercen fare por zgjat vetem doren dhe ja ku u lame …e mbaroi puna …bertit e ankohu sa te duash ti po deshe…

Para ca ditesh mbylle Tajvanin…dhe deklarove publikisht se nuk ka burre nene ta hapi me ate …ndaj mos u lodhni kot tu bini telefonave se nuk ja u hap e as ju a kap njeri…

Ja qe ATA i rane telefonave….dikushi ju a kapi e ju a hapi dhe Tajvani u hap serisht o Brace ziu,.,,,

Ti nga inati vajte deri ne Vlore e ju mbylle ju a rethove me shirita te verdhe Havanen…

E ATA ..me te gjatet se ty…nje te zene ca avokate e gjyqtare…e nje ta hapur qe te pasnesermen lokalin… duke te lene ty e Anilen mnistreshe te financave me gisht ne By….e….

Se jane te forte keta shoket e Edvinit e te Valdrinit o Brace,,,nuk kane shume llafe keta ore jo…keta kane pune, kane vepra nuk japin e nuk merren me intervista e deklarate publike” ndershmerie” si puna jote ok…

Ehuuu ….rri e shif se si po te ben ndertime poshte ballkonit tend Erion Veliaj ti…..prit – prit kur te ta sjellin shtesen e katit a supermarketin brenda dhomes tende te gjumit atehere do jete c’do jete…dhe te siguroj se TY pikerisht te parit askushi prej tyre as do ja hapi e as do ja kapi me telefonin…

E sheh cfare gallate po ndodh me Valdrinin o Brace….PD e gjithe dynjaja po paraqesin publikisht prova e shkresa origjinale te fajesise se tij ….ndersa Prokuroria urdheron marrjen e shenjave te gishtave per te.,..ore ne te themi Ujku…e ti na thua …po Gjurmet…gjurmet ku jane….

Jane ”te ngaterruara” fort keto punet e Shefit tend te madh o Brace…ndaj nuk te vuri kot ty ai ne ate post qe je e nuk te zgjodhi kot si krah te djathte e zv . te tij…pikerisht pra po ta riperseris se kete e beri qe sado te hidhesh perpjete e te kercesh zgupthi ti…Lekun ta kapi ai i pari e jo ti…ok….

Valdrini me goxha shtepi 245 mije euro vlefta ne mes te Tiranes…me goxha Hotel -Restorant luksoz andej nga Bathorja e ti vazhdon e sheh dhe ruan pas perdes se dhomes se apartamentit tend se c’lloj punimesh eshte duke bere adashi yt Veliaj…u pika ne bythe qe s’te bie o Brace ziu…

Dhe vaj halli kur ta bejne TY…zv.kryeministrit e zevendesit ”direkt” te Rames …imagjino se c’ndodh me te gjorin popull ne emer te te cilit ti flet e flet pa pushim derisa te merret fryma…

Nuk te pjerdhin fort keta o Brace jooo, nuk te bejne hic per Burre …te shkelin me kembe …nuk trembet nga posti yt kollaj ky lloj-soji e xhinsi i rraces tende joooo…aq me shume kur te gjejne edhe keshtu si ”te vogel” si puna jote…o bo booo te groposin fare …e te mbulojne me nje lopate dhe…dhe hajde ti gjeje familja e shkrete eshtrat per te te rivarosur me ndere e ceremonira…ehu….histori e gjate kjo…o Brace po sa ta kuptosh ti …do jesh harruar krejt o qyqar….

Facebook Comments