Nga A.R.DOSTI

◾◾◾

…Keshtu thuhet mencurisht ne nje fjale te urte popullore tironase…dhe me sakte nuk ka ku te shkoje me…

…Pyetjes sime publike ne nje artikull timin te dy diteve me pare se …Kush e ngriti Memorialin turk ne mes te Tiranes…nuk vonoi e i dha pergjigje po buklikisht sot Kryebashkiaku jabanxhi e sharlatan, hajdut e bandit i Tiranes ..Erion Veliaj …i cili me pergjigjen e tij te meposhteme tashme verteton publikisht e kater ciperisht bashke -autoresine e tij me Edi Ramen ne ngritjen e Memorialit turk te turpit tone kombetar ne mes te Tiranes….

…He mo se nuk u ba hataja e s’eshte ndonje qamet i madh .

…Lerini te vdekurit te qete e te prehen aty ku jane .. e nese doni mund te shkoni e te vini nje tufe lule a te ndizni nje Qiri ne Memorialin e tyre ..

Nuk ka kurrfare tradhetie ne kete mes…

Tirana eshte e madhe dhe zemergjere…ndaj ajo ka vend per te gjithe…

Kjo ishte pergjigja e ketij delenxhiu, e ketij perversi e provinciali te pa cipe e te pa fytyre qe jo vetem erdhi ne Tirane si shume ardhacake te neveritshem te sojit e llojit te tij …qe jo vetem na ka fyer, share, ofenduar e poshteruar mese njehere nisur nga posti e pozita e pa drejte politike , partiake, shteterore e shoqerore qe mban duke na etiketuar kafshe, shpellare, injorante, te pa ditur, shtaze, turma budallenjsh etj etj…por tanime ka edhe kurajon e guximin te kerkoje te na beje per Budallenj ne mes te dites me Diell…

E doemos kur e shkreta Tirone pati ”vend” edhe per monstra e plehra si puna jote …ku te mos kete vend edhe per turqit e vrare ne Stamboll ne mbrojtje te Erdoganit…

Dhe nuk e di pse…por teksa thote nder te tjera se Tirana eshte e madhe dhe ka vend per te gjithe…me shkoi ndermend vetem nje gje….normal keshtu eshte e keshtu do ndodhe .. …teksa kjo e gjora, e urta , zemerrmira e shpirt gjera Tirone kur paska patur vend per qelbesira e monstra si puna jote o Erion, si puna e Gramozit, Elises, Ulsiut, Taos ,Sadriut, Rrahmanit, Pjerinit… e turli lloj katundro-fshataresh provinciale e perverese te pa ndreqshem kurren e kurres …jo Memorial turk qe do te ngrere ne mes te Tirones por prite kur se shpejti ti shtohet nje Memorial i dyte Cecen …rrezik …pikerisht aty ku sot eshte vete Skenderbeu…e prite zot rrezikun kur perballe Galerise se Arteve ti shohim serisht perballe njeri tjetrit si dikur Leninin e Stalinin ..e me 16 tetor me rastin e ditelindjes se tij pse jo edhe Enverin aty diku midis Bankes dhe Muzeut Kombetar…

Pashaportizimin…. kete dhe vetem kete e kishte mire e sakte ai Damllamadhi juaj i djeshem….ndaj dhe cdo lloj komenti tjeter do te ishte i tepert ..sepse qenien tende ne krye te Tiranes o Erion por edhe te banditit Rama perpara teje ky qytet-kryeqytet do ta mbaje mend perjetesisht dhe do ta kujtoje gjate ne historine e biografine e tij si njollen me te zeze te turpit te egzistences se vet qindra vjecar…

Facebook Comments