Nga Nazmi HOXHA

◾◾◾

Nje fenomen qe perseritet disa here ose vazhdimisht, len te kuptoje se diçka e rendesishme apo interesante po ndodhe…
Me vjen te analizoj ate qe intuita me dikton te them…
Une kam vene re edhe pse nuk eshte e shkruar ne kushtetute, ajo, ne nje menyre apo tjeter, po funksionon…
Nuk mund te gjendet nje President Amerikan me poshte se 1.80m i gjate!
Kjo do kete nje shpjegim.
Ne pergjithesi tek popujt e medhenj, nuk mund te kete udheheqes budallenje.
Ata, medeomos i jane nenshtruar seleksionit. Ajo qe me bie ne sy, jo sot, por vite me pare, eshte se te shkurtit ne pergjithesi kane demonstruar ndjenja diktuese… nuk e di ekzakt se kush e ka thene qe “ te shkurtit i terheqin poshte nga supet, te gjatet, per te pare perpara dhe ketu fillon “konflikti”…
Tani, ne si popull tejet i vjeter me nje pershkrim qe dhe Hollywood e mat bythen kur ben nje film, zgjedh drejtues Shqiperie, lilipute…?!
Me kujtohet aty nga viti, 97-98, bera nje artikull ne RD-ne e asaj kohe:
“Ne Shqiperi udheheqin liliputet”.
Kisha parasysh; f. Nano, k. Islami, n. dokle, b. fino e shume te tjere si keta…. Nje djale, nje miku im i rralle, me tha aty ne gazete qe, veshtire te botohet kjo sepse kisha permendur f. nanon dhe shefi nuk ka qejf ta shajne ate, perveç atij…
Nejse, u botua.
Do ti beja thirrje mikut tim te dikurshem Edi Rama, ta kete dhe ai kete kriter te pa shkrojtur edhe pse nuk e permban kushtetuta. Do ti sugjeroja ( pas ikjes se ketij modeli prezent te presidentit, qe nga niveli i cili ai ka, deri tek gjatesia), te propozonte nje President, te pakten mbi 1.75, qe ta kalonim provimin e pare ne BE.
Mund te jete dhe kriteri i gjatesise ne BE …?!
Mor burre, a do te prishte pune te gjendej nje njeri si Shaban Murati, nje patriot, nje djale tejet i rralle, me nje kulture diplomatike fenomenale dhe nje enciklopet i vertete i politikave boterore?
Ky njeri “musliman” eshte diplomati me Atdhetar dhe pertej çdo krahu politik, apo religjioz!

Facebook Comments