Nga Kostandin KOLIQI

◾◾◾

Ka disa jave qe neper media te ndryshme, por edhe ketu ne FB, po na cfaqen dy persona, tashme te njohur si kundershtare te PD, por edhe si tradhetar te PDs, qe po anatemojne Edi Ramen dhe rilindjen e tije, deri edhe me fjalor rruge. E kam fjalen per Neritan Ceken dhe Arben Malajn…..Ky qendrim i ri, i ketyre te dyve, nuk me habit….me shume me habit qendrimi, pro i disa individeve, te mirefillte te djathte, ne mbeshtetje te ketij qendrimi te ri, duke harruar bemat e tyre deri ne lidhje kriminale, kunder pushtetit te PDs dhe cfaqin besim, tek ato cfar thone keta persona, kunder Rames……. si e keqja me e madhe, tani per tani…..( justifikimi, ky). Gjithsesi, debati i mbrembshem, me nje mikeshe, shume te respektuar ne qendrimet e saja, pro demokracise, debat te cilin e nderpreva sepse, jo vetem qe me tregoi kohen qe une e kam jetuar, si aktiviste per demokraci, por edhe si nenpunes, ne pushtetin e PDs, por edhe se me ktheu ne te kaluaren, e larget, te cilen dua ta ndaj me ju.
Ne v. 1958,( une isha 13-14 vjce), ne Pojan te Fierit, sote Apolloni, nga kerkimet arkelogjike, qe drejtoheshin nga arkeologe ruse, u zbuluan muret rrethues te qytetit te Apolonise se vjeter…… Feste e madhe per arkeologjine……Ne ate kohe, ne fakultetin e Arkeologjise, ku ishte student Neritan Ceka, studionin edhe disa student nga Cekia, Polonia Rusia, por, per mos tu habitur, ishte edhe nje student austriak…..Te mbledhur ne kete, tregues-festim, ne Pojan, ku ishin te gjithe studentet e arkeologjise, drejtuesi i punimeve, arkeolog ruse, po spjegonte punen e bere dhe rezultatin madhor, por…..perkthyesi, beri nje lapsus dhe nuk tha ne shqip, murin rrethues te qytetit, por tha, kufirin e qytetit…….ne kete moment, studenti austriak, por e pohuar edhe nga ai ceke, tha :-….si kufiri i Shqiperise, ne 1913, Neritan…… Te dy studentet e shoqeruan me buzeqeshje, ndersa te tjeret po shikonin Neritanin…..Rusi, pasi ja pertkthyen, kerkoi spjegime me te hollesishme, nga austriaku. Ai tha:- Kur u caktuan kufijte e sotshem te Shqiperise, me 1913-ten, vec vendimit te atyre qe i caktuan, qe te merte fuqi ligjore, u deshte nje firme nga nje shqiptar, mundesishte funksionar i larte i administrates te kohes, apo nje figure e njohur publikishte……nuk u gjet nje shqiptar i tille, i gatshem, per ta firmosur ate dokumente……atehere doli ne shtypin e kohes, ne Angli dhe Austri, nje thirrje per nje firmetar, shqiptar qe mbasi ta firmoste, do te shperblehej me 100 sterlina engleze te kohes…..u gjete nje vullnetar, student ne shkollen e mesme per arkeologji,, ne Grac te Austrise, i cili e firmosi dhe mori shperblimin…..austriaku thote se ishte Hasan Ceka, i jati i Neritanit……..besoi se ne nje nga arkivat, tona apo te Europes, do te jete ky dokumente, jo per gje por per ta besuar……personalishte e besoi sepse ma ka treguar vellai ime, i madhi, qe ishte aresimtar, por i denuar te punonte puntor gerrmimi ne Pojan sepse, sapo kishte dale nga brgu , se ashtu ju mbush mendja Piro Gushos, ish sekretar i pare ne Fier……se pastaj ai, vellai, duket “e mbushi kupen” dhe Fehmi Avdiu, e coi ne Spac, per nja 13 vjete…..tani pushon ne paqen qiellore…….
Megjithse e kam shkruar edhe shume vite me pare, kete histori, mora spunto nga mikesha ime e respektuar dhe e tregova prape, thjeshte per ta kujtuar se, tashme dihet qe ne shqipot, e kemi memorien te shkurter dhe ceshte me e keqja, edhe selective……sa per ate, Benin e Malajve, nuk besoi se ja keni harruar bemat ne vitin e zi 97…..e kam llafin vec te tjerave, edhe per ate, Katerin e Rades qe u mbushe me 153 njerez, nga ku u mbyten 119 njerez teper, por teper te pafajshem…..Frigohem se keta te dy, por jo vetem keta, jane edhe shume te tjere, si ky, Lefteri, p.sh., qe tani po shperthejne kunder Rames, dhe mire bejne….kur me te vertet te jete shporrur Rama dhe kupola e tije mafioze…..do ti shikoi ne poste si ambasador, minister apo drejtor policie……sa keqe do te jete per ju, te rinjte qe militoni per Shqiperine si e gjithe Europa, ti keni keta neper dikasteret e qeverise demokratike………Pa njour mire te kaluaren e vendit, por me teper te kaluaren e xhdo individi, qe pretendon te kapi poste drejtuese te vendit, eshte shume e veshtire te ndertohet nje e ardhme demokratike…… MENDIMI I RI, NUK ESHTE MONOPOL I I MOSHES SE RE……

Facebook Comments