Nga Bardhyl LONDO

◾◾◾

Anglia ishte teper aristokrate,
Franca ishte teper mondane,
Greqia ishte teper dinake,
Rusia teper cariste.
Gjermania ishte teper filozofe,
Serbia me tej se barbare.
Italia ishte teper diplomate,
Austria teper e plakur.

Dhe Shqiperia,ah Shqiperia,
Si gjithmone teper e pergjakur.

Kohe me pare nje lexues nga Tetova me kerkoi te postoja poezine me titull 1913 te cilen e kish degjuar prej meje ne leximet poetike te Tetoves ose e kishte lexuar ne librin tim “Eksodi i yjeve”, botuar ne Shkup.
Pasi hezitova gjate,vendosa me ne fund ta postoj.

Facebook Comments