Nga A.R.DOSTI

◾◾◾

Lutius Domitius Ahenobarbus Nero Claudius Caesars …keshtu quhej Perandori i njohur romak qe ne historine boterore te njerezimit njihet me emrin NERONI….dhe qe dallohej vecmas per aventurat e mizorite e tij te perbindeshme …aq sa kulmuan me djegjen e Romes vetem e vetem pse ai donte ta ndertonte ashtu sic donte ai vete….

Marre e gjykuar ne nje kendveshtrim e spekter me te gjere edhe kryeministri i sotem e shqiptareve Rama me gjithe c’ka ben, si flet, si sillet , per aventurat qe nderrmer e menyren se si vepron e abuzon me pushtetin e tij , me skandalet e pafundme te tijat , pa frike fare mund te krahasohet me nje Neron te versionit shqiptar te shekullit te 21…

Neroni romak dogji Romen pse donte ta ndertonte sic i pelqente e sic donte ai…ndersa Neroni shqiptar po djeg nje Shqiperi te tere sepse nuk do qe te digjet ai vete e pushteti i tij….

Kurre me pare ne historine e ketij vendi nuk ka pasur nje njeri te tille qe ta shperdoroje pushtetin kesisoj e kaq banalisht e brutalisht …madje edhe Diktatori i djeshem nuk guxonte kaq shume se Rama i sotem …

Askush nuk mund te shkoje dot pertej kesaj cmendurie sa te abuzoje kaq rende me shtetin e qeverine …sa te vere perfund e ta perdore sa e si te doje vete Policine e Ushtrine e nje shteti….sa ta kete komplet ne duart e veta te gjithe sistemin funksional te nje shteti e qeverie duke filluar nga Drejtesia, Prokuroria, Bashkite, Ministrite, Parlamentin , Doganat, Kufijte e deri tek Mediat e vena nen kontroll personal e qe nuk reshtin se ju beri diversion propagandistik dite-nate shqiptareve te gjore e te coroditur si kurre me pare ne historine e tyre si komb…

Nje shtet e nje qeveri e tere ne kembe e Non Stop ne sherbim te Neo-Diktatorit te ri e te Diktatures se rilindur ….

Nje komb e nje popull i tere ne prag te luftes civile, mes percarjes, mllefeve e inateve partiako-politike te luftenxitesit, percaresit, ndjellesit te vella vrasjes mes shqiptareve , anarkistit e shpellarit politik Edi Rama qe une pa hezitim do ta quaja publikisht njeriu Mendje – Xhungel… i shekullit te 21 …

Ndaj mua nuk me trembin kurresesi protestat e Opozites as dhe molotovet e protestuesve , as kapsollat, fishekzjarret e flakadanet e tyre madje as edhe shkulja e kangjellave apo edhe plagosja e ndonje polici te verber e skllav te mendesive driteshkurtera politiko-partiake te kryeministrit te tij gangster e ministrit te tij kriminal Lesh – Lleshi….

Mua me tremb se tepermi abuzimi i nje shteti e i nje qeverie te tere ne funksion e ne sherbim te nje njeriu te vetem qe edhe pse i marre e i pa pergjegjshem menderisht edhe pse i cmendur e i dale duarsh e mendsh totalisht tufa jo te vogla njerezish me dhe pa pushtet me dhe pa pune…me dhe pa buke…me dhe pa drita e uje..me dhe pa asnje kokerr leku ne xhep …vazhdojne e i vene nga mbrapa si delet qe i shpie bariu tek kasapi e qe s’ndihen hic kerkundi edhe pse e dijne fort mire se ku po vene e c’fund i pret…

Mua me shqetesojne e me trembin per vdekje per fatet e neserme te vendit e te popullit tim…tufa jo e vogel e Karrige-mbartesve qe vene e ulen ne takimet e mitingjet e tija banale e perverse …e qe zgerdhihen me fjalorin, batutat e barcaletat e tija sa demode aq edhe te peshtira e neveritese…

Mua me tremb gjuha e fjalori, zhargoni dhe masakrimi i fjales, fjalise e gjuhes shqipe qe del aq frikshem nga goja e nje palo-kryeminstri arrogant, bandit, rrugac, horr , mafioz e gangster teksa sulmon, shan, fyen, ofendon e perdhos por edhe percmon e denigron pjesen tjeter te popullit te vendit te vet qe nuk eshte me te por kundra tij…pa folur per banditizmin e veshur me pushtet te cilin ai e perdor si nje krye-bandit kunder Opozites e kundershtareve te tij politike…

Mua me shqetesojne ai numer pa fund makinash e mjetesh ajo eskorte e frikeshme , ajo polici pa fund , ajo makineri zullumqare mediatiko-propagandistike , ajo tufe histerike militantesh, ajo turme renegate idhtaresh fanatike partiake te djeshem e te sotem , ajo pjese e madhe e administrates shteteroro-qeveritare qe me hir a me pahir e shoqerojne dhe e perkrahin e i vene nga pas ne cdo hap e levizje , ne cdo veprim e vendim te tij , ne cdo fjalim poshterues…Neronin shqiptar Edi Rama…edhe pse e shohin perdite se ai mban ne dore Pishtarin e ndezur e eshte i gatshem ne cdo moment ti vere flaken vendit e popullit te tij pa pyetur me per askend …

Mua me shqeteson e me tremb se tepermi tashme fakti qe Neron Rama nuk pyet me askend e nuk do te dije me se c’eshte Kushtetuta, Ligji, Presidenti, Parlamenti, Shteti, Qeveria …e aq me pak Shqiperia e Shqiptaret…

Mua me nervozon e me besdis sa me s’ka e me ngjall nje urrejtje te pa pare pathollogjike ndaj personit te tij …fjalori i tij fashist, gjuha prej horri e gangsteri pa as nje lloj principi e ideali…neveria qe ai ndjen per Shqiperine e shqiptaret …pa pergjegjshmeria e tij mendore…cmenduria antinjerezore…qe dalin jashte cdo lloj parashikimi …te nje mendje normale..

Mua me shqetesojne fort pikerisht ata qe vazhdojne ta mbajne ende ne kembe e ne pushtet te Keqen e Madhe te Shqiperise e te shqiptareve e me se pari jane pikerisht Mediat shqipfolese e shqipshkruarese prej te cilave Neroni ndihet kaq i sigurte ne mbreterimin por edhe ne cmendurine e tij…

Sepse jane Fevzite dallkauke e mendjepjerdhurit si Ngjela…bazhibozuket perverse e sharlatane si Mut Nanua, Merua, …te pa moralshmit e te pa fytyret si Peza, Lorenci, Ralfi, Hila , Rudina, Eni, Irisi, Arjani, Myftaraj, Laerti , Artani , Denisi etj etj…pra nje ushtri e tere servilesh te peshtire e bythlepiresish te neveritshem qe formojne batalionin -mbrojtes te te marreve ne mbrojtje te te cmendurit Neron qe po ju djeg vendin e popullin e tyre dhe ata vetem sa i fryjne zjarrit edhe me fort ne menyre qe ai te ndizet mire e te mos lere askend e asgje pa djegur…

Presidenti nxjerr dekretin per anullimin e dates se zgjedhjeve …vendimi i tij botohet ne Fletoren Zyrtare e kthehet ne Ligj detyrues per gjithkend e per gjithcka qe ka te beje me zgjdhjet ne fjale…por nuk mendon keshtu Armik-Miku i djeshem e i sotem i Rames …Blushi i Top -Ch qe s’ka nate te mos transmetoje reklama e spote elektorale PRO Rames, PS- Rilindjes e zgjedhjeve tashme te anulluara te 30 qershorit e teksa pa pyetur fort per dekrete, president , ligj e kushtetute vazhdon ti ftoje shqiptaret dhunshem e forcerisht te shkojne ne votime e te marrin pjese ne keto zgjedhje te anulluara me dekret presidencial…e mire qe nuk ju thote hapur votoni per Neronin e Partine e tij…

Dhe egersise, aventurave , skandaleve e mizorive pa fund te Neronit te sotem shqiptar qe po i bije vendit kryq e terthor me Pishtarin e flakes ne dore e i gatshem te shkrumboje gjithkend qe nuk eshte me te…i bashkohen fatkeqesisht edhe jo pak te cmendur e zjarrevenes te tjere e po kaq shpirt-ligj e shpirt-zinj sa edhe vete Neroni …pavaresisht se diku quhen Taulanter apo Ulsi…apo edhe Brace…Veliaj apo Spirokali e Belinda…boll qe jane pjese e ushtrise se Neronit dhe zjarrin dijne ta ndezin po njesoj si ai e flaken dijne ta vene po ashtu sikurse ju thote ai…

Ndaj mua nuk me trembin me as Opozita me protestat e saj e as molotovet e hedhur e kangjellat e shkulura ….mua me tmerron vrapimi i cmendur vdekjeprures i Neronit kunder teje o vendi im e kunder teje o populli im…vrapim bastard e kriminal te cilin askush nuk po e ndal dot…

Mua me tremb nje shtet i tere qe eshte ne sherbim te tij …dhe askush tjeter…mua me trembin te marrosurit qe i vene nga pas te marrit me shume se cdo gje tjeter…mua me ben te ndihem vertet keq Rilindja e Neronit te shekullit te 21 qe po kerkon te djege e te shkrumboje nje vend e nje popull te tere ……dhe jo historia e shkuar nder shekuj e perandorit romak qe dogji Romen e qe quhej Neron…

Facebook Comments