Nga A.R.DOSTI

Pasi kishte lexuar shkrimin tim te djeshem ne faqen time te fb per Arba Kokalarin …nje miku e ish komshiu im i mire e i hershem A.Z. cili jeton ne Stokholm qe prej 1993 me telefonoi mbreme …dhe folem gjate …

Ai me tregoi dicka me shume reth familjes se Arbes por ajo qe me mbeti ne mendje ishte historia e babait te saj Bardhylit ish Ambasador i Shqiperise ne Suedi …

Ne vitin 1992 Berisha e emeron ate ne postin e Ambasadorit…ne kete kohe shkrimtari Ismail Kadare qe c’nuk po bente per te marre cmimin Nobel teksa deshton serisht ne perpjekjen e tij te radhes sulmon e fajeson per cdo gje Ambasadorin shqiptar ne Suedi …Bardh Kokalarin e madje ankohet e proteston ashper per kete tek Saliu…duke e cilesuar ate si fajtorin kryesor ne grushtin e radhes qe mori nga Juria e cmimit Nobel…

I gjendur perpara presionit te Kadarese, emrit, fames e reputacionit te tij sidomos ne ate periudhe kur shqiptaret e klasifikonin ate vertet si gjeni, ikone, desident e shpetim i kombit te tyre etj etj …Berisha zbythet …dhe gjene e pare qe ben per te mbrojtur ”nderin e prestigjin” e Kadarese shkarkon Ambasadorin tone ne Suedi – Bardhyl Kokalari…

Ndaj dhe fotua me Arba Kokalarin si dhe urimi i tij per fitoren e saj ..ne faqen e djeshme te fb te tij nga ana e Sali Berishes per mua e per te gjithe njerezit me moral, karakter e llogjike te shendoshe ishte thjesht nje hipokrizi e neveri e radhes e asgje tjeter me shume….

…Dhe nuk eshte hera e pare qe qytetari shqiptar e i perkedheluri dhe i llastuari i cdo lloj regjimi ne Shqiperi ..Kadareja qe shfaqet ne historine e Shqiperise e te shqiptareve here si persekutor e here si i persekutuar nderrmer veprime te tilla poshteruese, hakmarrese , lincuese e denigruese ndaj bashkekombasve te vet….

Dhe kurre asnjehere e ne asnje rast e ne asnje rethane po ky burracak me mbiemrin Kadare ..nuk ka patur guximin e kurajon qytetare e civile tu kerkoje Shqiperise e shqiptareve qote edhe njehere te vetme Falje…te pakten sa per dinjitet njerezor …sikurse beri fjala vjen kolegu i tij D.Agolli…

Kujtoni shume vite me pare gjemen qe i beri familjes se Janulla Rrapit ne Tirane pas historise se dashurise se djalit te saj me te bijen e vet….kujtoni gjemen qe i beri viganit tone kombetar te letrave e te patriotizmit At Gjergj Fishtes teksa e quajti publikisht reaksionar, konservator te demshem e te pa ndreqshem antishqiptar e agjent te Vatikanit etj…

Dhe ky ”gjeniu” i letrave shqipe me mbiemrin Kadare qe dihet kombetarisht se ka histori te vjetra por edhe te turpshme per te me njeren prej familjeve me te respektuara gjirokastrite Kokalaret…dukej se mezi kish pritur rastin te hakmerrej ndaj tyre dhe per kete gjeti Berishen qe ta mbeshteste e ta perkrahte dhe beri ate qe donte …

Ismail…edhe pse rrekesh sot deshperimisht ti thuash brezit te ri per persekucionet e tua nen diktature se ciles i sherbeve besnikerisht si askush tjeter….edhe pse ke nisur e tregon historira imagjinare te femijerise tende te hidhur qe jane thjesht trillet e tua te radhes ne moshen e thyer te pleqerise …kujdes se gabon rende pasi shqiptaret e vertete , te ndershem e patriote nuk ma do mendja se harrojne kollaj se cili je ti, nga vjen cfare bere e ku kerkon te prehesh…

Asnjeri prej nesh nuk ta ka fajin teksa vecse me vepra letrare pa mbarim atij rregjimi e atij sistemi tiu i sherbeve edhe me vepra, vendime e qendrime te hapura politike …

Sepse ndersa ne po bejme lufte per te demaskuar e denuar ish bashkepunetoret e sigurimit, kriminelet e sherbestaret e Diktatures e te komunizmit askush nuk ngrihet te thote hapur me guxim e kurajo qytetare e civile ….hej…prisni ore njerez se i pari nder ta figuron edhe Kadareja sepse ka qene Deputet i Diktatorit dhe nen kryetar i Frontit Demokratik te Shqiperise ne krah te djathte te shtriges e kucedres Nexhmije Hoxha e ne krah te majte te Babait te kryeministrit te sotem te Shqiperise Edvinit… – Kristaqit atij qe vari dje deri edhe poetet tane kombetare…… e ku Nexhmije-Kristaq e Kadare ne ate kohe te benin gropen e te fusnin 7 pashe nen Dhe…

Askush nuk del hapur e te ndaloje kthimin ne muze te shtepise se nje shkrimtari beniamin e sherbetor te diktatorit e diktatures ne Gjirokastren ku linden te dy AI dhe Enveri… …perkundrazi nje shtepi e dyte Muze e tija celet tashme edhe ne Tirane… me perkrahjen, ndihmen e fondet e bandito-hajduteve Rama e Veliaj….te cileve duket se ju duhet ende emri i Kadarese per qellimet e tyre te mbrapshta e djallezore…

Dhe per turpin e marren e te gjitheve …mire qe Fishten …armikun e betuar te Kadarese por njeherazi edhe Krenarine kombetare te vertete te shqiptarizmes sone e denuan mjaft rende duke e lene deri edhe pa varr…e sulmuan dhe e denigruan harbuterisht permes papagallit te Partise se Punes …Kadarese…por tashti po e vrasin per se dyti teksa po ja lene ti shembet e ti rrenohet krejt shtepia e tij e lindjes …nderkohe qe po ky shtet i sottem palaco i shqiptareve paguan e larteson sarajet e konaket e sahan e bythelepiresit Kadare…

Me droge u kapen i biri i Mehmet Shehut ne Suedi …po me droge edhe Nipi i Enverit ne Shqiperi .. dhe nga ana tjeter e burgosura dhe e persekutuara deri ne gen nga familjet kriminale Hoxha e Shehu …njera prej trashegimtareve te familjes Kokalari zgjidhet anetare e deputete e Parlamentit Europian…rasti me tipik kur gjaku i paster e fisnik mbetet gjak …dhe gjakprishurit shkojne e kthehen kurdohere ne origjine e ne fis….

Ishte dhe eshte po ky Kadare qe dje kerciti e iku si cub e i pari prej Shqiperie kur koleget e tij neper europe bene te kunderten me vendet e popujt e tyre ..ku rastet e Sollzenicinit e Havelit jane mese te mjaftueshme per ilustrim…eshte po ky Kadare qe na ktheu shpinen e na quajti deri edhe jashteqitje te kombit…eshte po ky Karare qe sot kerkon statusin e te persekutuarit nga diktatura…eshte po ky Kadare qe dje i shkruante Bashes terhiqu ti qe te vije ne krye Rama…eshte po ky Kadare qe dje i bente presion Berishes …shkarko Ambasadorin Kokalari se per faj te tij mua nuk ma dhane cmimin Nobel…eshte po ky Kadare qe dje e impononte Ramen te emeronte ne krye te Shtepise muze me gjethe te birin e kriminelit Mehmet Shehu….Bashkimin…etj etj…

Ndaj shqiptare eshte koha te mesoni drejt historine tuaj te vertete pa pasur frike fare prej fobise se emrave, titujve, fames, propagandes ,etiketimeve, meritave fallse etj etj…

Ndaj mjaft e perkedhelet e mjaft e llastuat pinjollin, ikonen, beniaminin e sherbyesin e zellshem te diktatorit e te diktatures… shqiptarin e keq Ismail Kadare ,,,nderkohe qe per ate pjese te vertete artistike e letrare qe permban krijimtaria e tij le te merren ata te cilet e kane per detyre ta bejne nje gje te tille,,,

Mjaft me….Kadare ishte e mbetet thjesht nje shkrimtar oborri e nje sherbestar i perulur i komunizmit e i diktatures ku pjesen me te madhe te jetes e te krijimtarise se tij ja u dedikoi pikerisht atyre e kurresesi vendit e popullit te vet…

Facebook Comments