Nga A.R.DOSTI

“Armiqte na kane ne gryke te pushkes…ndersa ne i kemi ne gryke te topit…” Enver Hoxha

…E nderkohe bota qe bota mban frymen pezull pas doreheqjes se kryeministres britanike Theresa May e cila permes lotesh deklaroi se…po largohem pasi nuk arrita dot te bej me te miren e mundeshme per vendin e popullin tim dhe se ndihem krenare qe deri me sot ju sherbeva atyre me devocion e besnikeri ….

NE …te mencurit e Europes e fanari ndricues i Botes ….vazhdojme e shkruajme Letra politiko-dashurore pa derdhur lot hic fare…

NE…qe pas nipit te Spiro Kolekes te cilin e zgjodhem kryeminister…pas kriminelit Ruci qe e vume ne krye te Parlamentit, pas Baba Takut vrases se diktatures qe e kemi ulur perjetesisht si Deputet ne parlamentin post-komunist shqiptar..pas D.Bushatit te birit te Sules -sekretat i pare i PPSH te cilit i besuam Ministrine e jashteme, …pas Soniles se Lllambi Gegpriftit te cilen e ulem ne karrigen e te Atit te saj…pas Belinda Ballukut, mbeses se Beqirit te djeshem minister e byroist se ciles i kemi besuar Ajrin e Infrastrukturen e sotme te Shqiperise post-diktatoriale….pas Gentit te Nesip Ibrahimit te cilit i dorezuam Celesat e Drejtesise se sotme shqiptare qe ”po reformohet” sipas modelit te Borchardit e te Soreces…

Ja tek e plasem edhe Bomben fare teksa …ne krye te Akademise se Shkencave te Shqiperise posa zgjodhem e emeruam te birin e Gjeneralit famekeq te diktatures Et’hem Gjinushit …Skenderin ”’Gjeneralin pa spaleta te rrevoltes e kryengritjes komuniste ne Jug te Shqiperise me 1997…enveristin e terbuar qe nuk pranoi derisa dha dorehqejen …ti hiqte emrin e Diktatorit….Universitetit te Tiranes…

….Dhe NEvazhdojme te shkruajme letra dashurie….ku ne nje moment ”xhelozie” nuk harrojme ta paralajmerojme partneren tone per dialog se… Zhdukja juaj do te jete nje ogur i mire per Shqiperine e shqiptaret…

He mo shqiptare si e doni Diktaturen…me ze e figure apo me te dyja bashke….e doni bardhe e zi apo me ngjyra…?

Ndaj ka te drejte AI ….kur thote do iki kur te dua une e jo kur te ma kerkoni ju….

Facebook Comments