Nga A R.DOSTI

Nuk kishte gje me te trishte teksa shihje sot nje grumbull studentesh qe nuk ishin me shume se 50-60 syresh e teksa te tradhetuar e te deshperuar e te mos mbeshtetur prej askujt protestonin per te drejtat e tyre perpara Ministrise se Arsimit ..

Ca parrulla anti qeveri e anti Rama ne ngjyre jeshile a thua se protestonte shoqata e atyre te Green Peace… ca flakadane e tymuese te ndezura qe u hodhen me pas ne oborrin e ministrise ne fjale…ca xhama te thyer ne godinen ”kokeforte” te Ministrise se qeverise se Rames…ca letra te djegura ne mes te rruges prej protestuesve …1 ore proteste shurdhe ..dhe vetem kaq …

Gjithcka qe ishte trumbetuar me zhurme e buje te madhe perfundoi keshtu pra kaq dhimbshem e ku Kokoshi i katandisur nje thele nuk i mjaftoi dot askujt…e nuk kenaqi askend,,,,

Dhe e dini pse te dashur studente e ju te respektuar shqiptare ?

Sepse poulli thote punen e sotme mos e ler per neser dhe se hekuri rrihet sa eshte i nxehte e ne zjarr..

Ndaj ajo nderprerje ”e studiuar mire” e protestes studentore ne Dhjetor te vitit te shkuar kur ajo ishte ne kulmin e vet dhe Rames e qeverise se tij ju kish hyre vertet Lepuri ne bark prej tyre kur politika e piset shqiptare nuk i cau dot , kur te gjithe shqiptaret ishin koke e kembe me ta e kur nderkombetaret po i mbeshtesnin me shume se c’parashikohej….nuk mund te prodhonte gje tjeter vecse kete lloj rikthim proteste te tyre teper te trishtuar, pa shprese e pa besim. pa koke, pa organizim e pa pjesmarrje sikurse kjo e 22 majit 2019…

Sepse te shkosh te hash Gjelin e Detit dhe Bakllavane nuk eshte e njejta gje sikurse te pretendosh te rrezosh Ramen e qeverine e tij super te korruptuar e antikombetare apo jo?

Dhe kur nje gje e tille …e kur nje zhgenjim i tille vjen prej asaj qe cilesohet se pararoja , e ardhmja , e nesermja dhe inteligjenca e Kombit dhe e popullit te vet …atehere merreni me mend vete se cfare lloj e neserme e pret ate vend e ate popull….

X X X X X

Te shtunen e 25 majit Opozita shqiptare dhe aleatet e saj kane paralajmeruar greven e protestet e radhes ne rrugetimin e tyre te gjate e te veshtire por jo te pa mundur per te rrezuar banditin kryeminister Rama e qeverine e tij me te korruptuaren e me antikombetaren ne historine e shqiptareve …

I bej thirrje gjithe popullit tim e vecmas gjithe atyre qe kurdohere i kane thene vetes se tyre shqiptare te ndershem, patriote e nacionalise dhe sigurisht gjithe shqiptareve antikomuniste te cilet e ndjejne cdo dite se Diktatura po ju ri-troket fort ne dyert e tyre…. qe kete 25 maj te jene te gjithe e te bashkuar si kurre me pare atje …ne Shesh …per ti mbaruar e lare hesapet njehere e mire me Horrin e Neodiktatorin..

i bej thirrje PD e drejtuesit te saj z.Basha e vecmas miqve te mij te mire e te hershem te cilet ne rrugetimin e tyre te gjate njerezor por edhe ate politik kane dhene prova te mjaftueshme se sa e duan vendin e popullin e tyre zoterinjve Dash Shehi e Agron Duka…qe te ndikojne fuqishem tek gjithkush qe ky 25 maji te mos jete me as xhirua e as shetitja e radhes neper bulevard…….por fundi e ndarja perfundimtare me Neodiktatorin Rama…

Luli te mos fshihet me pas Berishes e as Berisha te mos merret me e te mos fshihet e prezantohet me …me ”Qytetarin Dixhital”’…ja sheshi …ja mejdani ..ja dhe Muco kapedani …thote populli…

Nese keni per ta rrezuar Ramen e qeverine e tij aty e kini rrezojeni…mjaft e lodhet dhe e zhgenjyet ate popull duke e nxjerre masivisht ne shesh e neper rruget e Tiranes e sa tek kryeministria e sa tek parlamenti…dhe anasjelltas…

Ramen rrezojeni me 25 maj me cdo cmim sado i dhimbshem te jete ai sepse Rama largohet nga aty ku eshte vetem ashtu sic erdhi ..me dhune …e mos u merakosni fort se c’thone nderkombetaret sepse ju siguroj qe keta fare nderkombetaresh do sillen te nesermen po njesoj ashtu sikurse u sollen pas 21 janarit kur Rama erdhi ne pushtet me gjuhen e dhunes e te forces.. me gjakun e shqiptareve te pafajshem qe u viktimizuan per egon e tij te ndyre per pushtet…nderkombetaret do bejne zhurme nja tre dite se do justifikojne rrogat e tyre ne Tirane dhe vetem kaq e asgje me shume…

Ramen rrezojeni me 25 …pa pritur 30 qershorin e pa folur me per dokrra e qiqra ne hell …jo po grushti i shtetit, jo po rikthim diktature…jo po nderkombetaret e jo po duam por edhe nuk duam dhune… jo po nuk do lejojme zgjedhje… etj …sepse nje njeri i dhunshem si Rama rrezohet vetem me dhune…ndryshe 30 qershori do t’ju gjeje te gjitheve ne tufen e Deleve te urta e te bindura qe vazhdojne prej dekadash te shkojne pa bere ze hic pas Cobanit te tyre qe pasi i kullot disa kohe me pas i con sipas”programit” tek Kasapi e askund tjeter…

X X X X X

Po degjoj te flitet e te shkruhet shume se Kadareja na qenka rikthyer ne Atdhe e se shqiptaret e Shqiperia ne keto kohe teper te trazuara politike te tyre po presin se cili do te jete measazhi i tij i radhes per ta….

Shqiptaret e mij te mire por edhe naive…mjaft u gdhite e u ngryset me perralla te tilla te dala boje prej vitesh e vitesh me pare pasi Kadareja” i madh ”i disave prej jush e ai qe s’po resht ”se prituri” e se ndenjuri ne radhe per te marre Cmimin e lakmuar Nobel.. ka kohe qe ju a ka dhene qarte, sakte e prere mesazhet e tija …per bythen time e larg bythes sime …

Kadareja kurdohere e ne cdo etape ka pare vertem interesin e tij te ngushte personal e i ka sherbyer vetem vetes se tij, karrieres se vet e emrit te tij dhe kurre e ne asnje rast as Shqiperise e as shqiptareve …ne mos ju ka bere kurdohere dem te madh sa me s’ka sepse kurdohere ka qene ne krah te armiqve te vendit e te popullit te tij…pavaresisht se ne disa vepra te tija mundohet te predikoje te kunderten…dhe harron romanin e Dimrit te vetmise se Madhe apo edhe poemen Ku ti kerkoj rrenjet e tua Parti… e kumtesen ”Fishta armik e betuar i shqiptareve dhe agjent i Vatikanit”……etj etj…

Te jesh armik i betuar i korifeut tone kombetar Fishtes, te shash, te kritikosh e te spiunosh koleget e tu per vite me radhe te jesh ne krye te bythelepirjes se pushtetit e njerezve me pushtet , te jesh pjese pollitike e tyre [nenkryetar i Frontit Demokratikk ne krah te Nexhmije Hoxhes e Deputet i kuvendit te Diktatorit] …nuk mund te kesh kurren e kurres guximin e kurajon morale e qytetare qe me pas pasi ATA me te cilert bashkepunove kunder vendit e popullit tend kur bijen nga Fiku… ti etiketosh si ATA qe te persekutuan TY… ne diktature…

Ndaj Kadareja persa kohe i sherbeu letersise shqipe dhe vetem asaj… mbetet nje nder me te miret shkrimtare te letrave shqipe e persa kohe …per te mos thene gjithe kohen…qe letersia e tij i sherbeu Diktatures, komunizmit e pushtetit te Diktatorit e u vu ne shernbim e glorifikim te tyre mbetet thjesh e kurdohere ne histori nje shkrimtar i oborrit, nje bashkepunetor i diktatures e i diktatorit , nje bythelepires i pushtetit dhe i te pushteteshmeve …dhe asgje me shume…

Madje do te shtoja se ka qene fat per Shqiperine e shqiptaret ”qe ky i persekutuari i tyre i sotem prej diktatures”’qe cau ferren i pari e iku ne France… per te shpetuar si gjithmone bythen e vet… pasi me pare na pat etiketuar si jashteqitje te kombit te gjitheve ne shqiptareve…. nuk e pranoj kerkesen e bashkekombasve te vet per te qene ne krye te vendit si President i tyre ne nje kohe te veshtire e delikate per Shqiperine ….sepse mendoj qe tipi e karakteri i tij, dinjiteti, morali, personaliteti e integriteti i tij i lekundur, i dyshimte e shumengjyresh do te na kish bere dem te madh te gjitheve si komb e si popull…

Ndaj o populli im…mjaft me me mite, mjaft me me emra, etiketime e legjenda…mjaft me me famen, librat, titujt , emrin e propoganden si ne rastin e shqiptarit te keq Kadare… sepse sa per penen e vepren e tij te vertete letrare mos u merakosni fort se ka kush merret ok…historia nuk ka lene pa gjykuar askend cilido qe ka qene ai…e cfaredo lloj gjeje qe ka perfaqesuar…

Cezarit jepini ate qe i takon Cezarit qofte ky Romak apo qofte Ilir…qofte italian apo qofte edhe shqiptar apo edhe grek…ok…

No Coment…

Facebook Comments