Nga A.R.DOSTI

Te gjithe keta brekushe-dashesit a brekushe-veshurit ne historine tende o populli im si per koincidence kane hyre e permenden vetem per keq….duke filluar me Haxhi Qamilin e duke vazhduar me Miladin Popovicin, Enver Hoxhen, Shefqet Pecin… e deri tek ky damllamadhi i sotem kokerr-ministri i shqiptareve te shekullit te 21…Edvin Rama…

Ndaj dhe une personalisht tashme e kam si fiksim se po te veshesh Brekushe…..po Brekushe duhet te jesh nga Mendja…sepse thone me te drejte qe veshja e njeriut ne nje mase te kosiderueshme eshte edhe nje lloj pasqyre e shpirtit te tij… dhe e respektit ndaj vetes….

Pasi kane ndjekur mbreme daljen e monologun e tij permbi 2 ore e kusur ne bordellon Opinion te Faqeziut Fevzo… me siguri shqiptaret kane thene bo bo sa rende qenka shoku….e pastaj me siguri pas psheretimave kane shtuar …mjere ne c’na gjeti me kete koqe kandari e fatkeqja Shqiperi c’e zuri me kete Monster ne krye…
Nuk eshte rende hic o motra e vellezer ai keshtu ka lindur, keshtu ka qene dhe eshte e keshtu do largohet nga kjo bote….Debil dhe i Pa pergjegjshem menderisht…genjeshtar e mashtrues ordiner…

Ne fakt me ose pa dashje prej”mencurise me teprice” apo prej budallallikut te tij klasik mbreme me monologun e tij prej te cmenduri e prej nje njeriu krejtesisht te pa pergjegjshem menderisht … vete Rama ju a ka bere fare te qarte e troc shqiptareve te 1001 aresyet pse duhet te IKI nje ore e me pare nga aty ku eshte …pa pritur e pa ardhur 30 qershori qe mund ta gjeje ne arrati e siper e veshur ndoshta edhe me fustanin me lajle-lule te Delines…per tu maskuar e per ti shpetuar lincimit e zemerimit te shqiptareve …por edhe pa pritur qe ne shqiptareve prej budallallikut, kapriciove, koke derresise e rrugacerise se tij, egos per pushtet e makuterise per para e pasuri… te na vere flaken e te na vrase serisht mes njeri tjetrit

C’nuk tha e c’nuk nxorri nga goja… mbreme ne Opinion…tribloi e xhongloi, genjeu e mashtroi , abuzoi e u kaperdis…u soll si kapadai e si gjynafqar, si arrogant e si i pa edukate, si rrugac e si injorant ..e kurre nuk ju pergjigjigj asnjeres prej pyetjeve qe i adresuan gazetaret e pranishem ne panel…

Ndaj dhe me te drejte kolegu Bejtja i tha qe…po me dukesh si Pacient… e me pas i kujtoi edhe kooperativat por edhe e la si memec e si mut kur i tha qe le tu thoshte shqiptareve qofte edhe nje investim te vetem prej bizneseve te huaja ne Shqiperi qe nga koha qe ai eshte ne krye te shtetit e te qeverise si kryeminister i zhurmshem sa me s’ka…

Me cfare nuk u mor mbreme Rama ne monologun e tij te sterzgjatur ne Opinion…por vetem me Shqiperine e shqiptaret JO…

Me arrogancen , prepotencen e pa fytyresine e tij u tha shqiptareve se une nuk largohem nga ketu ku jam per ti bere qejfin Saliut….dhe se ne 30 qershor doni s’doni ju e Basha me Moniken ne Shqiperi do te behen zgjedhjet se s’ben…dhe une do te fitoj serisht

Per cdo gje fajesoi opoziten e Saliun edhe pse keta kane 6 vjet qe s’kane kurrfare lidhje as me pushtetin e as me qeverine e aq me shume qe tashme jane krejtesisht ne rruge e ne protesta dhe jashte parlamentit e cdo llloj lidhje me te…

Mohoi 21 janarin edhe pse pamjet ishin bombarduese …..mohoi e u tall me Dosjet 339 dhe 184 edhe pse per to me se pari e me se shumti kane folur nderkombetaret e jo shqiptaret…kane folur Zeri i Amerikes e kane shkruar Washington Post e Bild…

U mor me Ylli Manjanin dhe e cilesoi autor te shkrimit ne gazeten gjermane edhe pse vete Manjani ja plasi genjeshtren dhe akuzen fytyres … edhe pse gazetari gjerman e pergenjeshtroi dhe e paralajmeroi se dite te veshtira e presin nga neser e mbrapa….

I ngaterronte enkas thjesht per fyerje e denigrim emrin gazetarit e kolegut te respektuar Basir Collalku …here ne Basri , Besmir, e here ne Fahri edhe pse ju siguroj se emrin e tij e ka ne krye te dosjes se vet personale e mezi pret rastin per tu hakmarrre ndaj tij…

Thjesht ne gjuhen tone sportive Rama mbreme beri nje goxha Autogol qe do ti kushtoje mjaft …sepse nga cdo pikpamje e kendveshtrim e humbi ndeshjen …madje si lojtar, si njeri e si politikan…

U mor i ziu deriu edhe me vizen amerikane te Petrit Vasilit…u mor gjate me VOA e Bildin…u mor sa s’ka me mbrojtjen e Arta Markut dhe mohoi qe ajo ishte e zgjedhura e tij…mes shaleve te Gramozit e permes tymit e sherrit te pa – pranueshmerise me te drejte te Opozites ne parlament…

Ju mohoi shqiptareve sy me sy dhunen e protestuesve, militanteve e fanatikeve te tij te 21 janarit te pergjakshem te pak viteve me pare edhe pse pamjet e tradhetonin aq sa kushdo te ishte minimumi duhet ti kerkonte popullit te vete falje…

Gjoben prej 140 milion eurosh qe Shqiperia e shqiptaret do te duhet ti paguajne italianit Becheti fale budallallikut, horrllikut, rrugacerise e injorances inatcore te tij veshur me pushtet …e mbuloi me nje te rene te lapsit duke thene se …ca gjera jane kanfidenciale…duke harruar qellimisht e poshtersisht se bota po i thone Ujku-Ujku e ai tinezisht kerkon Gjurmet…

U mor deri edhe me pantallonat e Kujtim Gjuzit … dhe karagjozlliqet e viteve te shkuara …dhe nuk u mor asnje minute me Shqiperine e shqiptaret…

U mundua te pergenjeshtronte kryeministrin e Kosoves – Ramushin.. qe mese njehere pafytyresine e tij ja ka plasur turinjve publikisht …e sidomos tash se fundi edhe qendrimin e tij prej antishqiptari te terbuar e filo – serbi…per ndarjen e Kosoves e heqjen e takses…ne Berlin…por u be edhe me qesharak se c’eshte dhe me i pa besueshem sec mund te shpresoje edhe me idhtari,me fanatiku e idealisti pro tij…

Tentoi te bente rolin e ”engjellit te drejtesise” tek ju pervesh edhe Blerina Gjylametit ne ate dalje te saj estradeske dhe tipike debile per te akuzuar PD si sponsorizuese te shkrimit ne Bild …por pa sukses sepse tashme nuk ka shqiptar qe nuk e di se nder mercenaret e Rames ne parti e ne pushtet ne parlament e ne qeveri askush nuk guxon dot te shkoje te beje qofte edhe Shurren pa lejen e miratimin e tij…

Rama u mor edhe me battutat e tija tashme te dala boje kopjuar nga filmat shqiptare te Kinostudios se kohes se diktatures duke permendur disa here filmin Fije qe priten e duke guxuar ta krahasoje gazetarin mikun e kolegun tim te mire, te ndershem te drejte, demokrat te vertete e profesionist klasi…Andi Bejten me personazhin kryesor te atij filmi…Sami Amenin…

….dhe harroi i ziu se ai personazh ne fantazi por edhe ne jeten reale me shume i ngjan Babait te tij Kristaqit …se sa Andit…

U mor me median …me lojerat e anulluara te Zahos.,..e me c’nuk u mor …e prape se prape si shume i pa edukate qe eshte …asnjehere te vetme nuk e la te fliste te vetmen femer ne ate studio …kolegen e nderuar e te respektuar Mirela Milori… e cila me te drejte i tha se ku kerkon te shkosh ne zgjedhje i vetem…ne monizem apo ne diktature…

U mor edhe me ndarjen e Kosoves …dhe vete kerkoi te dilte pa lagur…u mor edhe me Sait Dollapin e PD masakruar barbarisht nga policia kriminale e Lesh – Llleshit te tij…se ciles i doli ne mbrojtje…

Protestuesit nuk i llogariti fare si popull shqiptar por i etiketoj rrugace e te dhunshem si dhe militante fanatike te opozites se rruges…dhe shtoi se 80 perqind e shqiptareve nuk i mbeshtesin ata…

E ne fund pasi mohoi qe hajdutet e banditet, kriminelet e vrasesit, bandat e Gjiknurit, Qazos e Gjushit me shoke duke vjedhur e blere vota e sollen dhe po e mbajne ende ne pushtet…i hodhi Berishes … Dorashken e tij per Duel…duke e ftuar te bejne publikisht Vetingun e pasurise…

Natyrisht…teksa me pare nuk pranoi ti pergjigjej Saliut nese ishte i gatshem qe ashtu si ne Ukraine te bente me pare publikisht edhe testin e droges… ne menyre qe ti bindte shqiptaret qe kishin e kane ende ne krye nje njeri sagllam, normal e me mend ne koke dhe llogjike te pranueshme apo nje perdorues droge te neveritshem e nje terheqes vizash qe ka kohe qe ju a ka hequr vizen njehere e mire vendit e populli te tij…

Dhe guxon AI …te kerkoje publikisht vetingun e ndershmerise e te pasurise….mjaft ti kujtoni qenien ne postin e Kryebashkiakut te Tiranes per 12 vjet… ku ka bere kerdine me lejet e ndertimit, …qenien e tij prej 6 vjetesh ne postin e kryeministrit te vendit ku po shet , po vjedh e po baterdis nje Shqiperi te tere se ciles po ja shtron rruget me 20 milion euro kilometrin…mjafton ti permendni vilen-bunker ne Surrel…llogarite bankare ..ne emer ” te Lindes”… kullat e Tiranes ne bashkepronesi me banditin tjeter hajdut Erion Veliaj…parate pa fund te ”mushkonjave” te droges …etj etj dhe No Coment……
.
Ndaj e thashe qe ne fillim te shkrimit tim se Rama me kete dalje te radhes tek Faqeziu i tij Fevzo te cilin e kap per veshi sa here ti ngrefet…e me te cilin kur ja do ”zanati” ben sikur zihet e eshte opozitar…njesoj si mbreme….beri Autogol…por edhe vertetoi plotesisht ate c’ka thone mendjet e mencura…Brekushja …po Brekushe te le nga mendja…

Facebook Comments