Nga A.R.DOSTI

Nuk eshte ne genin, zakonin, karakterin e burrnine e Burrit te merret me grate fizikisht e te ushtroje dhunen e forcen fizike ndaj tyre …

Edhe me Kanun nje gje e tille denohet rende…po aq sa denohen te pa beset e te pa fete …

Po ku kane burrni, bese e fe, ku njohin Kanun e njerzillik rraca e ndyre e perverse e ketyre o motra e vellezer…

…U be dy dite qe policia e Llesh – Leshit me urdher e ”perkujdesje ” te Hasonit te Grave …d.m.th. Kryeministrit tone palaco Rama ka ndaluar e ka shoqertuar per ne polici studenten Ana Azizaj e cila akuzohet se ka qene pikerisht ajo qe shkroi parrullen Shame on You ne hyrjen e apartamentit te Ambasadorit te OSBE ne Tirane Bernd Borchard…

U bene dy dite qe publikisht nuk kemi asnje lloj prononcimi , lajmi e deklarate si nga Policia qorre dhe shurdhe e Pushtetmbajtesve …por as edhe nje lloj komenti nga ai qe s’le gje pa komentuar e pa i vene nga nje bisht pas…Krye-teledalesi pa orar e pa limit ne ekranet shqipfolese me emrin Edvin Kristaq Rama…

Me e rende akoma kur edhe nga vete zyra e OSBE ne Tirane e aq me keq e me poshtersisht akoma kur as vete Ambasadori Borchard nuk ka dale te thote qofte gjysem fjale per kete ndalim skandaloz te nje femre…te nje qytetareje krejtesisht te pa fajshme..te nje te reje qe synon e aspiron qe vendi e populli i saj do te shkojne drejt BE dhe europes se qyteteruar e te civilizuar per te cilen cirren , ulerasin e paguhen sa me s’ka e ”djersijne fort”..duke bredhur zyrave te Rames, Gramozit, Lleshit e Spiropalit sa Borchardi i OSBE po aq edhe Soreca i BE….

Eshte ndaluar nga policia kriminale e militante shqiptare e Rames nje femer, nje studente, nje moter e jona z.Ambasador dhe shkak per ndalimin e saj je bere pikerisht TI e askush tjeter ….ndaj nese ke ende dy gram burrni dil nga aty ku je fshehur e fol…dil e fol te pakten ne emer te postit qe ke e ne emer te asaj c’ka perfaqeson mender ajo fare OSBE e jotja ok…

Mire zyrtarisht e per ato lloj postesh qe perfaqesoni e mbani nuk guxoni te prononcoheni……por cfare lloj burrash leshi jeni ju qe merreni me nje femer krejtesisht te pa mbrojtur …turrni drejt saj nje polici te tere dhe shfrytezoni pushtetin tuaj bastard per te mbullur gojen e lire e mendimin e lire , vendimin e veprimin e lire te nje studenteje ne nje vend qe gjeografikisht eshte ne mes te Europes…. te nje vajze e cila as ofendoi, as shau, as denigroi, as vodhi, as shkeli ligjin, e as plagosi a vrau njeri…sic beni ju perdite e per vite me radhe…

Mire per Ramen qe s’ka shqiptar qe nuk e dii se sa i dhunshem historikisht ka qene dhe eshte me seksin femer e me grate ne pergjithesi… kur vec ndarjeve e divorceve …i ka rrahur e dhunuar fizikisht…i ka fyer, ofenduar, percmuar, pergojuar , keqtrajtuar e tani edhe po i burgos…

…Po ti more zoti Ambasador i OSBE …qe na vjen nga bota e qyteteruar dhe e civilizuar e qe na flet per vizione Lirie , e qe na ben leksione demokracie ….qe na mban referate per ligjin e kushtetuten…qe na denon kaq ashper dhunen e protestuesve dhe drejtuesve te tyre e qe i del kurdohere ne krah nje qeverie e nje kryeministri ardhur ne pushtet me vota te vjedhura e te grabitura…me para droge e krimi… pse nuk ndihesh hic…e pse behesh bashkepunetor ne dhunen policoro-shteterore te Rame – Lleshit ne arrestimin e nje vajze studente ne mes te Tiranes….

Lexova biografine e CV e jetes por edhe te karieres tende dipllomatike …

Paske qene ish shefi i madh i Eulex-it ne Kosove… e me pas Ambasador i Gjermanise ne Shqiperi e tash je edhe Ambasador i OSBE po ne Tirane…por kerkundi nuk lexova e as pashe e as mesova qe te kesh lene ndonje lloj gjurme e te kesh bere ndonje lloj pune te tille qe te flitesh e te mbahesh mend per mire nga shqiptaret qofte ne Tirane e qofte ne Prishtine…

Mesova se qenke edhe gjerman….jo joooo kete vertet nuk dua ta besoj sepse…gjermanet kane bese e burrni , jane punetore, jane serioze e korrekte , dashamires te hershem te shqiptareve , guximtare, te drejte e te ndershem … e ngaqe ti nuk ke e as ke treguar asnje prej ketyre cilesive te spikatura te tyre si komb e si popull… e kam teper te veshtire ta besoj kombesine e nenshtetesine tende te mesiperme …

Ndaj kam pershtypjen se ose duhet te jesh ndonje lloj perzjerje e neveriteshme e bastarde franko-gjermane ,,,nga ato fare bashkimesh qe i ra goja Rames sone qe thote Serbi – Shqiperi do bejne ate lloj paqeje… qe bene Gjermania e Franca pas luftes se dyte boterore …ose c’ka e besoj se tepermi do jesh ndonje nga ata gjerrmanet e mbetur te ish DDR-Gjermanise Lindore te Honekerit qe akoma flasin rusisht dhe akoma i mbajne kapelet e tyre me Yll ne balle …se helbete jetuan kohe te gjate me sovjetiket…

E pra qe ta dish mire ti as nazistet gjermane nuk u morren me grate sepse ishin burra e kishin seder, moral, dinjitet e personalitet…ndaj dhe nuk e besoj kurre qe ti te jesh e te kesh gjak gjermani ….

Meqenese ra fjala cfare lloj gjermani mund te jesh ti e cfare lloj burri … qe u trembe e u kercenove kaq fort thjesht pse nje vajze studente shkroi mbi murin e apartamentit tend thjesht nje parrulle pa urrejtje, pa fobi, pa e pa kurrfare lloj kercenimi per ty, per jeten tende a familjen tende [ nese ke familje ]…..

Ai Edvini qe mbeshtet aq fort e ore e cast ti o Ambasadori i pa burrnishem qe i gezohesh ndalimit nga policia e neodiktatorit te nje studenteje… kete llojin e dhunes ndaj femrave e grave nuk e shpiku vete ore joooo por e ka trashegim nga rregjimi vrases e kriminal i Babes se vet,,,Kristaqit nga ai i Dajes se vet ..Spiros..e sidomos nga ai i Komandantit te vet e Idhullit te tij shpirteror e mendor Enverit…

Qe ta dish ti e ta mesosh njehere e mire o z. Ambasador qe trembesh nga parrulla e nje studenteje femer …keta te sojit e fisit, xhinsit e genit pa din e pa iman te Enverit dje e te Rames sot kane histori vertet te hidhura por po aq sa edhe kriminale e c’njerezore me seksin femer aty ne ate vend…

Meso e pyet apo shfleto e lexo…se c’i kane bere gjate luftes partizanes Ramize Gjebrea…qe e cuan ne plumb pse guxoi e dashuroi dike… nderkohe qe vete kurveroni sa e ku te mundnin…meso se c’i kane bere , cfare torturash e me pas ekzekutimesh te llahtatreshme jane kryer mbi patriotet e nacionalistet e mbi te gjitha intelektualet e shquara shqiptare Sabihe Kasimati e Musine Kokalari…

Lexo historite dritheruese te denimeve te Liri Geges e Liri Belishoves z.Ambasador…e deri tek dhuna e pa precedente e kafsheve te sojit te tyre ndaj shoqes se tyre te djeshme te armeve e te idealit komunist …Fiqirete Shehu…bashkeshortes se kryeministrit te tyre me jete gjate e krahut te djathte te Diktatoriit …Mehmetit…pune tjeter pastaj se edhe ky ishte nje vrases, kriminel e kobure e Enver Hoxhes permbi 35 vjet radhazi…e ajo ishte nje bashkepunetore udhe -gjate e tyrja…

Soji bastard i tyre historikisht eshte treguar ”burre ” vetem me grate z.Ambasador …sepse Burrat e vertete te atij vendi i kane vrare pa besisht ne pritat e pusite e tyre te ndyra komuniste ose i hoqen qafe me plumb e thike pas shpine…ndaj dhe ti nuk bere gje tjeter vetem sa ju shtove armates e listes se tyre famekeqe te pa pa -burrnise…

Se fundi te siguroj z. Ambasador i OSBE… se qofte TI e qofte Rama …perpos urrejtjes qe keni fituar tashme tek shqiptaret e kjo fale jush e askujt tjeter fale qendrimit e veprimeve tuaja mbi ate vend e mbi ate popull etj etj……perpos asaj qe si burracaker te neveritshem guxuat e vute dore edhe mbi grate e guxuat te burgosni edhe fjalen e lire e lirine e fjales e te mendimit …te prangosnit nje studente ..e te kercenoni e frikesoni shqiptaret duke mos reshtur se permenduri dite – nate fjalet Ligj e Burg ….ne memorjen e historine e atij vendi e te atij populli do permendeni e do mbeteni kurdohere si dy njolla te erreta e te pista …te perbuzura e te neveritura prej gjithkujt….e asgje me shume…

Ndaj kurdohere ai vend e ai popull sa here te permenden emrat tuaj do te kete gjithe te drejten morale e te drejten e zotit t’ju ulerasin e t’ju peshtyjne ne fytyre duke ju thene…

TURP…Burracaker…

Facebook Comments