Nga Alejandro GRECO

“Virtyti nuk është një iluzion! Çfarëdo që të ndodhë, unë do jem mik i virtytit dhe jo fatit!”
Gjergj Kastrioti, Skëndërbeu

Gëzuar 6 Maj për të gjithë Motra e Vellezer , Miq dhe Shoke Shqiptarë, të gjithë pa përjashtim!!! Sot eshte 614 Vjetori i lindjes te Heroit Kombetar Mbretit tone (6 Maj të vitit 1405), Mbreti I krejt Shqiptaris, Mbreti ynë, Nderi yne, Gjergj Kastrioti i Madhi, Skëndërbeu Heroit të Pavdekshëm!!! E Bekuar dita që linde, o Gjergj Kastrioti i Madhi, Skëndërbeu !!! Sot eshte dita e madhe per Shqiptaret kudo qe jane!!! Sot edhe të 6 Maj Shën Gjergj, sipas Kalendarit Julian dhe Ritit Ortodoks (23 Prill Shën Gjergj, sipas Kalendarit Gregorian), ta gezojme te gjithe kete dite te Bekuar, shëndet e gjithë te mirat në jetë!!!! Urime!!!
I Feste e cila eshte trasheguar nder shekuj brez pas brezi, se harroj kurr ta perkujtoj qdo vit nder shekuj diten e lindjes se te madhit Gjergj Kastrioti Skëndërbeu, Eshte nderi yn!!! Eshte historia jone!!! Mos tu harroft kurr emri i madhi Gjergj Kastrioti Skëndërbeu!!! Mbreti i gjith Shqiptari, ky nuk vdes kurr Respekt!!! Urime, Krenaria e jone!!! Gezuar!!!
Është koha e Pajtimit, Pashkimit, prioritetit që na Bashkon jo na ndan, ndoshta kemi lindur në atdhe ose në vende të tjera, por në venat tona rrjedh gjaku kuq e zi, jemi të gjitha Vëllezër Gjaku, kemi të njëjtën histori, gjuhë, origjinë të Lavdishme, Heronj dhe Martirë të njëjtë, Flamur dhe Kombin tonë të Shenjtë!!! Shqiptarët në Tokën Mëmë dhe kudo në Diasporë duhet të jenë grusht Bashkuar si në Epokën e Lavdishme të Kryeheroit Arbëror – Shqiptar Skëndërbeu!!! Kosova, Ilirida, Çamëria, Malëcia, Presheva, Lugina, Sanxhaku janë Shqipëri: Bashkimi Kombëtar do të bëhet patjetër!!! Së Bashku nuk do të humbasim kurrë!!! Bashkimi i Kombit nuk është dëshirë, por detyrim për të gjithë ata që i thonë vetes Shqiptar!!! Vetëm Bashkimi i Popullit dhe i Kombit do të na shpëtojë nga copëtimi dhe asimilimi i mëtejshëm!!! Të gjithë Shqiptarë Mysliman, Bektashian, Agnostik, Ateist dhe të Krishterë, Vëllezërit e mi të Gjakut: Populli i Bashkuar kurrë nuk do të mposhtet!!! Rrofte Ribashkimi i Shqiperise!!!Lavdi gjithë Heronjëve, Dëshmorëve, Invalidëve, Veteranëve të të gjitha kohrave dhe të të gjitha trojeve Arbërore, dhe gjithë atyrëve që vuajtën, u munduan e sakrifikuan në çfarëdo llojë a mëyre për të realizuar ëndrën shumë shekullore për çlirim e Bashkim Kombëtarë!!! Lavdi, përjetësisht Lavdi!!! Lavdi të gjithë dëshmorëve të Lirisë dhe të gjitha kohëve që flijuan jetët e tyre për Lirinë!!! Me Shqipet si ju Kombi do të ecë përpara në rrugën drejt Bashkimit, amaneti i të parëve tanë!!! Lavdi e përjetshme të gjithë figurave të ndritura të Kombit tonë me në krye Gjergj Kastriot Skëndërbeu!!! Skëndërbeu do te jeto deri sa ka njerez mbi toke qe luftojne per Liri!!! Lavdi Heroit tone Kombetar e fisnik qe e ngriti emrin e Shqiptareve ne te gjithe boten!!! Kryeheroi Gjergj Kastrioti Skëndërbeu, gjithmonë i gjallë në gjdo zemër Shqiptare!!! Zoti ju Bekofte!!! Zoti ju Bekoft Kombin Tonë!!! Gjaku yne qe nuk shuhet, Shqiptar për gjithmonë!!! Të gjitha unë të Bekoj, kam përqafuar të gjithë sinqerisht, dhe të bëjnë jetën tonë një Heroike, qaj dhe të pamposhtur: Rroft Kombi Shqiptare!!! Rrnoft Populli Shqiptar në një Shqipëri të pandarë!!! Rrofsh sa malet e Shqipes!!! Rroftë Shqipëria Etnike!!! Në Lavdinë e Kombit tonë Shqiptar përgjithmonë!!! Rrofte gjithe Herojte e Kombit tone qe u sakrifikuan per Lirine e Drejtesine e Kombit tone!!! Rroft Shqipria dhe Histotia jone Pellazgo – Ilire dhe Tgjithe deshmoret qe rane per Vatan!!! Kuq e Zi jan ngjyrat tona, ne Flamur jeton Shqiponja, koken lart e shum krenar, i themi botes jemi Shqiptar!!! Une jam krenar per ty , Flamuri Kuq e Zi me i bukur ne bote!!! Rrnoft krejt Shqiptarija – Pelazgo – Illyrian nje nga shtetet me te vjetra nket planet dhe askush smund te na hup faren!!! Ne jete te jeteve, rrofte Shqipëria dhe ata qe e duan ate!!! Shpirti i Arbrit nuk vdes kurrë!!! I Liris se Iliris!!! Autoctonus!!! Zoti e Bekofte Shqipërinët!!! Zoti e Bekofte Gjakun e Paster Shqiptarie!!! Zot Bekoj bite e Shqipes!!! Zoti te Bekoft ty dhe te gjithe Shqiptaret kudo qe jane neper bote!!! Rrofte Shqiperia e Bashkuar!!! Gjergj Kastrioti Skëndërbeu, Lavdi të qoft ty ndër shekuj të shekujve!!! Shërbëtor i përulur i Zot dhe Shqipërisë, Shkelqësia e Juaj

Imzot +Aleksander I Shqipatrëve, Kryepeshkop – Bir I Shqiponjë – Rektori i Institutit i Studimeve të Larta të Historisë “Gjergj Kastriot Skëndërbeu” -️ Metropolia Orthodhokse e Shqiptarve te Diaspores.

Facebook Comments