Nga Mona RUSI

Prokuror Paskal Milo qe na eshte mbajtur per historian me se fundi doli ne mejdan duke vervitur shpaten ideologjike te enverizmit, i gatshem per te prere koka “armiqsh e tradhetaresh” inekzistente, por te formatuar ne mendjen e tij te pjerdhur.
Marrezite e mendjeshkrepjet prokuror Paskali i ka renditur ne formen e nje shkrimi te botuar sot ne te perditshmen prestigjoze “Panorama”.
Mbase redaktori perkates nuk e ka lexuar fare shkrimin e shokut Paskal duke u nisur nga korraca e tij si “historian”’ Por ja que paska ene ndryshe puna. Ne vend te historianit Paskal, i cili duhej te ndriconte me fakte historike bemat apo gjemat e se kaluares, shfaqet prokurori Milo i cili i ben pretence nje bicim Instituti Kundër Krimeve të Komunizmit, qe ja paska gervishtur keqazi ca gjera qe nuk duhet ti trazonte per asnje aresye. Sepse cekja e tyre i ngjet kapercimit te ylberit….
Pretenca e Paskalit nuk ka asnje lidhje me historine, ku shoku Milo pretendon se eshte nee nga beresit e saj.
Ja cfare derdellis prokurori Paskal:

“ Ata që morën rolin e hetuesve e të gjykatësve (kuptojme Agroni me te tjere) përcaktuan edhe kriteret e hetimit e të gjykimit, objektin dhe mbi këtë bazë, në mënyrë selektive gërmuan nëpër arkiva për të gjetur lëndë për të ndërtuar pretencën. Pra, u nisën me qëllim dhe e paragjykuan procesin, e dinin që më parë dhe i kishin në kasafortën e kokës së tyre përfundimet e një hulumtimi arkivor.”

Ketu nuk ka astje pre historiani por ne rastin me te mire menage shkrepje prej Nastradini qe thur e shqep fraza boshe.
Paskal prokurori e di mire qe as Agroni dhe as Insituti qe drejton ai nuk kane shkelur per asnje rast mbi “derrase te kalbur. Por ata kane pasur mundesine te evidentojne me prova te sakta te gjitha shemtite qe jane shfaqur nga sllavo-komunistet qe nga paraardhja ne pushtet por edhe gjate ushtrimit te pushtetit diktatorial, te cilat edhe pse jane te njohura boterisht nga shqiptaret, kane qendruar te teresisht ndryshe.
Prandaj Paskal Histeria, ashtu si Korb Xhufi dhe te tjere rrumpall hane e qafethyer qe e kembyen idealin kombetar me idealin e partise i ze lemeria kur shikojne njerezit e ndershem dhe vullnetmire qe ja zbulojne petet lakrorit.
Prandaj Paskal ka dale te luaj Rolin e prokurorit dhe te zevendesoje historianin Milo qe gjithe se si mbetet i nastradinizuar.

“ Të gjithë ata që punojnë ose dhe bashkëpunojnëme këtë Institut (ndjesë për ndonjë zotëri që nuk e ka këtë bindje) janë të lidhur me antikomunizmin dhe ky pozicion politik është e drejta e tyre dhe askush nuk ka përse të ankohet, aq më tepër në një shoqëri demokratike e pluraliste. Dhe po kështu, aty mund të ketë trashëgimtarë biologjikë dhe ideorë të organizatave ose individëve kolaboracioniste të Luftës së Dytë Botërore.”

Perfundon pretencen e tij Prokuror Paskal Milo.

Facebook Comments