Nga Luciano HODO

Mos u çudit me këtë kerkesen time .Por lexoje shkrimin tim dhe do te gjesh vehten tende neper vargjet e mija !

Dje isha “mik” ne nje vile te bukur plot “salltanete” .
Me priten sikur princ te isha !
Me ndëjti tek “koka” gjyshja e asaj shtepie .
Me ledhatonte dhe shikonte me dashuri, donte te ndjehesha sa më mire .

Kur u larguam, shkova me vrap ne dhomen time e hapa fotot e gjyshet time .

Solla ne mend kujtimet e babit, qe cdo nate më tregonte.Se di pse syte mu lagën …
– Çfarë ke i thashe vehtes , ti gjyshen se ke njohur ?!

Aty fillon mundimi im…
Pse nuk kam gjyshe ?
Te embel gjyshe ?!
Te më vijë në mesnate me “majat e gishtave” , se mos zhurme ben,te me mbuloj , kur batania më ka rënë !
Te me puthi me avash , e arome gjyshe” te ndjej !
Te me pëshpërisi embel me avash, avash :
– Fli bir , se kujdeset gjyshja per ty o engjelli im !
Eh …me vjen te shperthej ..te ngrihem nga gjumi ne mesnate ..
– Pse nuk kam gjyshe te vij ,per mua te kujdeset ..

Tavolina ime perhere e mbushur me te gjitha te mirat .
Une naze bej ..
– S’ hahet kjo , e s’me pelqen ajo ..
Sa do doja qe gjyshja te vinte :
– Oh engjelli im , une e di se cfar do “mideja” tende , kjo mami yt nuk di cfar ben ..
Dhe nga duart plot rrudha , lugen plot do rrufisja ..
Edhe tani qe shkruaj , e ndjej aromen e gjelleve te saj ..Eh sa e imagjinoj , sa “salltanete” te gjyshes dua !
Po ku ti gjej ?!

Kur ne shtepi te hyj, dhe canten te flak, nje atlete ta hedh nga e majta e nje nga e djatha , me vrap tek frigoriferi , te shkoj , cfar te gjej ta rrembej.
Por ngecem ! Nena më bertet ;
– Shko laju , cfar ben keshtu , pse kjo rremuje ..
Prit te ulesh ne tavoline ..
Mu pre oreksi , nga rregullat e mamit !
Por ne mendjen time vjen gyshja e “rrefenjave”:
– Lere moj , engjellin tim , eja bir shkojme bashke te lahesh .
Te jep gjyshja me duat e saja nje kafshate, sa te thyesh nepsin e urise…
Eh moj gjyshe ku je …
Sa “dem” po më ben !
Do vij babi me vone ,e do më pyes
– I bere detyrat per neser , silli shpejt ti shikoj ,
Une i trembeur nuk di cfar te them , se mbasditen ne kompjuter e kalova !

E gjyshja ime , me nxjer nga situata ;
– Lere rehat engjellin tim . Te mencur e kam , sikur pfarë u bere ti , qe mesoje dite e nate.
Ky engjelli im , do te ta kaloj ..
Hajde bir te shikojme çanten ,cfar detyra ke per neser !
E shikoni , te emblen gjyshe ??
Per mua eshte vetem imagjinare , ashtu si ne rrefenjat e babit tim !

Ju qe kini gjyshen , e ju qe ne parajse ju ka shkuar , a me jepni te drejte ?
Kur une them :
– A do behet dikush gjyshja ime ??!

Askush nuk behet dot !
Eshte nje mrekulli qe vjen , dhe kur iken ,
Nuk perseritet më !!

Lum kush ka fatin e madh , gjyshen e gjyshin i ka gjalle .
E çfar lumturie ka !
Ndoshta vetem une e kuptoj ..

Kete shkrim ja kushtoj gjyshes time
“Nene Faikes”
Me dhimbje qe nuk e arrita !
Vetem ne rrefenjat e prinderve e njoha !

Tiranë më 26 Prill 2019

Facebook Comments