Nga Adriatik R. DOSTI

Mua me shqeteson me teper nderi qe i beri komuniteti arberesh ne Kalabri te Italise vrasesit te djeshem te Diktatures e sot kryetarit te Parlamentit ”post-komunist” Gramoz Rucit….duke e shpallur Qytetar Nderi …se sa vendimi i Hollandes per t’ju rikthyer shqiptareve regjimin e vizave…

Per mua eshte shume here me i rende, fyes, poshterues e antikombetar vendosja e Traut Ndares ne Rrugen e Kombit nga qeveria Rama …duke i ndaluar shqiptaret e kombin e tyre te komunikojne lirisht e normalisht ne trevat e tyre amtare ne Ballkan e kudo …se sa miratimi nga ana e parlamentit hollandez per rikthimin e vizave per shqiptaret…

Per mua eshte poshteruese, denigruese e perdhosese sa me s’ka …nxjerrja e Ushtrise shqiptare anetare e NATO per te pastruar pleherat e mbeturinat ne bregdetin shqiptar si dhe per te ruajtuar e ndihmuar banditet e hajdutet e Rames me shoke ne grabitjet e tyre ne Aeroportin e Rinasit …se sa rikthimi i regjimit te vizave per Shqiperine nga ana e Hollandes….

Per mua eshte shume here me demshme, me e rrezikeshme dhe me pasoja te tmerreshme per Shqiperine e shqiptaret ajo c’ka po bejne sot pasuesit e krimineleve komuniste te djeshem Rama, Ruci, Braho,Lleshaj , Veliaj, Balla etj etj…duke ja u rrethuar shqiptareve Parlamentin e tyre me tela me gjemba e forca ushtarako-policore speciale si dhe duke i helmuar me gaz kimik serb….se sa vendimi i Hollandes per heqjen e vizave …

Per mua eshte fyerese sa me s’ka …neveritese dhe e peshtire qurravitja e krereve te larrte te shtetit, qeverise , parlamentit e politikes shqiptare ne teresi ….teksa derdhin lote krokodili e ”dhimbje” per djegjen e Katedrales franceze te Notre Dame…dhe harrojne se jane ata dhe vetem ata qe kane vite e dekada te tera qe i kane vene flaken dhe po e djegin e bejne shkrumb e hi nje Komb e nje popull te tere ne mes te europes…

Per mua dashakeqesia e cinizmi i Europes historikisht ndaj nesh shqiptareve me shumice popullsie myslimane… qendron nder te tjjera edhe ne faktin se…kjo ”europe e drejtesise dhe kundra kriminalitetit e terrorizmit”…dje e lejoi poshtersisht kete Hollande qe kerkon te hiqet me e shenjte se katoliket e Papes se Vatikanit…qe permes Gjeneraleve te saj ne luften ne ish-Jugosllavi….t’ju ngulnin thiken pas shpine boshnjakeve, kroateve, shqiptareve, slloveneve etj e t’ju dorezonin kasapeve e krimineleve serbe te Ratko Mlladicit mijera bij nenash e kryesisht myslimane ne Serbrenice te cilet perfunduan te vrare e te masakruar pikerisht fale kesaj Hollande te ”qyeteruar e te civilizuar” qe sot kerkon te luftoje kriminalitetit shqiptar ne territorin e saj….

Facebook Comments